O intrebare despre numarul fiarei

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra
O intrebare despre numarul fiarei

Mesaj necititde nora » 03 Feb 2011, 12:22

Citesc cartea ``Marturii de la inchinatori`` Cuviosul Paisie Aghioratul. Si aici spune cuviosul: primul pas spre pecetea semnului fiarei este cartela electronica cu care va trebui sa platim tot ce cumparam. Vor zice apoi ca acestea se fura, ca nu sunt sigure, sa ne faca sa acceptam semnul.

Am vazut aici ca daca muncesti legal, cu contract, primul lucru pe care ti-l cer este cardul bancar pentru ca numai asa poti primi salariul. In Europa aceasta este practica uzuala. Pana acum mi-am zis, ei bine cardul, nu este semnul fiarei, ca e doar un cont bancar, care contine numele , contul si deci este mijlocul prin care primesc salariul. Si ca semnul fiarei se refera la cartea de identitate cu cip pe care sunt hotarata si eu si sotul meu sa nu le primim orice ar fi. Dar citind pe cuviosul Paisie Aghioratul ma gandesc ca deja am gresit primind cardurile bancare? Si ce sa facem noi acum? sa renuntam la serviciu? Vedem toti in ce criza ne zbatem, astazi cine are un serviciu multumeste la Dumnezeu ca il are. Iar serviciul este conditionat de cardul bancar.
Ce atitudine ar trebui sa adoptam noi in acest caz? cu privire strict la cardul bancar sau cum am vazut in Romania la cardul de sanatate. Pe acela oricum eu nu am sa il iau.
Ce ne invatati pe noi,voi preotii nostri?
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: O intrebare despre numarul fiarei

Mesaj necititde dumio » 03 Feb 2011, 16:00

Citesc cartea ``Marturii de la inchinatori`` Cuviosul Paisie Aghioratul. Si aici spune cuviosul: primul pas spre pecetea semnului fiarei este cartela electronica cu care va trebui sa platim tot ce cumparam. Vor zice apoi ca acestea se fura, ca nu sunt sigure, sa ne faca sa acceptam semnul.

Am vazut aici ca daca muncesti legal, cu contract, primul lucru pe care ti-l cer este cardul bancar pentru ca numai asa poti primi salariul. In Europa aceasta este practica uzuala. Pana acum mi-am zis, ei bine cardul, nu este semnul fiarei, ca e doar un cont bancar, care contine numele , contul si deci este mijlocul prin care primesc salariul. Si ca semnul fiarei se refera la cartea de identitate cu cip pe care sunt hotarata si eu si sotul meu sa nu le primim orice ar fi. Dar citind pe cuviosul Paisie Aghioratul ma gandesc ca deja am gresit primind cardurile bancare? Si ce sa facem noi acum? sa renuntam la serviciu? Vedem toti in ce criza ne zbatem, astazi cine are un serviciu multumeste la Dumnezeu ca il are. Iar serviciul este conditionat de cardul bancar.
Ce atitudine ar trebui sa adoptam noi in acest caz? cu privire strict la cardul bancar sau cum am vazut in Romania la cardul de sanatate. Pe acela oricum eu nu am sa il iau.
Ce ne invatati pe noi,voi preotii nostri?
Ne invata foarte simplu, potrivit Scripturii, ca toate acestea sunt doar pregatiri aperceptive pentru marea lepadare. Nu sunt lepadarea in sine, dar premerg pentru aceasta. Apocalipsa ne spune clar ca inainte de a primi pecetea, vom sti despre ce e vorba si chiar ne vom inchina fiarei sau chipului fiarei, dupa care o vom primi. Nu tot cel ce o primeste cu forta sau din nestiinta e de vina pentru acest lucru! Ar fi Dumnezeu nedrept! Doar daca stim si acceptam acest semn, care presupune un act de cult fata de Satana, atunci este incriminatoriu.

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: O intrebare despre numarul fiarei

Mesaj necititde nora » 03 Feb 2011, 19:07

Citesc cartea ``Marturii de la inchinatori`` Cuviosul Paisie Aghioratul. Si aici spune cuviosul: primul pas spre pecetea semnului fiarei este cartela electronica cu care va trebui sa platim tot ce cumparam. Vor zice apoi ca acestea se fura, ca nu sunt sigure, sa ne faca sa acceptam semnul.

Am vazut aici ca daca muncesti legal, cu contract, primul lucru pe care ti-l cer este cardul bancar pentru ca numai asa poti primi salariul. In Europa aceasta este practica uzuala. Pana acum mi-am zis, ei bine cardul, nu este semnul fiarei, ca e doar un cont bancar, care contine numele , contul si deci este mijlocul prin care primesc salariul. Si ca semnul fiarei se refera la cartea de identitate cu cip pe care sunt hotarata si eu si sotul meu sa nu le primim orice ar fi. Dar citind pe cuviosul Paisie Aghioratul ma gandesc ca deja am gresit primind cardurile bancare? Si ce sa facem noi acum? sa renuntam la serviciu? Vedem toti in ce criza ne zbatem, astazi cine are un serviciu multumeste la Dumnezeu ca il are. Iar serviciul este conditionat de cardul bancar.
Ce atitudine ar trebui sa adoptam noi in acest caz? cu privire strict la cardul bancar sau cum am vazut in Romania la cardul de sanatate. Pe acela oricum eu nu am sa il iau.
Ce ne invatati pe noi,voi preotii nostri?
Ne invata foarte simplu, potrivit Scripturii, ca toate acestea sunt doar pregatiri aperceptive pentru marea lepadare. Nu sunt lepadarea in sine, dar premerg pentru aceasta. Apocalipsa ne spune clar ca inainte de a primi pecetea, vom sti despre ce e vorba si chiar ne vom inchina fiarei sau chipului fiarei, dupa care o vom primi. Nu tot cel ce o primeste cu forta sau din nestiinta e de vina pentru acest lucru! Ar fi Dumnezeu nedrept! Doar daca stim si acceptam acest semn, care presupune un act de cult fata de Satana, atunci este incriminatoriu.
Intrebarea este de fapt urmatoarea:
Ce ne facem atunci cand stim ca acest card bancar este premergator dar suntem fortati sa il primim? Nu iti face formele de angajare pana nu deschizi contul bancar cu cardul aferent. De pilda in Anglia, primul pas ca sa existi acolo este contul bancar cu cardul aferent. Fara el nu poti inchiria o casa, fara el nu poti scoate un numar fiscal, acestea fiind acte obligatorii pentru a cauta un loc de munca. In afara de cei care muncesc la negru si sunt platiti din mana, cum sunt platiti, ceilalti din lumea occidentala primesc salariile pe card pentru ca asa e sistemul si te obliga la aceasta. Atunci oare nu ar fi cazul ca biserica sa gaseasca solutii care sa contracareze efectul? Sistemul ataca crestinii iar crestinii nu au nici un mijloc de aparare. Ce putem in acest caz face, noi crestinii?
Eu nu vreau cardul bancar, dar daca refuz, ma da afara. In alta parte unde te duci acelasi sistem. Vom ajunge sa nu putem muncii ca sa ne asiguram existenta decat conditionat de acest card bancar. Ce avem de facut in acest caz?
Eu ma gandesc concert, faptic, daca maine ma duc si spun, nu mai vreau salariul virat in cont ci platit in numerar vor spune ca nu fac exceptii pentru mine si ma vor pofti frumos sa caut alt loc de munca. Ramane sa devin si eu un somer fara plata in Romania, muritor de foame.

Ma gandesc cu groaza ca va venii vremea cand ne vor obliga sa acceptam cardurile cu cip de identintate. ce facem atunci in fata acestei legi care ne vor obliga la rau? Unde sa fugim de ea si cum sa luptam cu ea?
Intrebarea este ce faci cand stii dar esti fortat si obligat?

Ar fi o solutie. Contul bancar fara cardul bancar. Sa merg sa ridic numerarul de la ghiseul bancar. Aceasta solutie este buna?
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: O intrebare despre numarul fiarei

Mesaj necititde dumio » 03 Feb 2011, 19:42

Intrebarea este de fapt urmatoarea:
Ce ne facem atunci cand stim ca acest card bancar este premergator dar suntem fortati sa il primim? Nu iti face formele de angajare pana nu deschizi contul bancar cu cardul aferent. De pilda in Anglia, primul pas ca sa existi acolo este contul bancar cu cardul aferent. Fara el nu poti inchiria o casa, fara el nu poti scoate un numar fiscal, acestea fiind acte obligatorii pentru a cauta un loc de munca. In afara de cei care muncesc la negru si sunt platiti din mana, cum sunt platiti, ceilalti din lumea occidentala primesc salariile pe card pentru ca asa e sistemul si te obliga la aceasta. Atunci oare nu ar fi cazul ca biserica sa gaseasca solutii care sa contracareze efectul? Sistemul ataca crestinii iar crestinii nu au nici un mijloc de aparare. Ce putem in acest caz face, noi crestinii?
Eu nu vreau cardul bancar, dar daca refuz, ma da afara. In alta parte unde te duci acelasi sistem. Vom ajunge sa nu putem muncii ca sa ne asiguram existenta decat conditionat de acest card bancar. Ce avem de facut in acest caz?
Eu ma gandesc concert, faptic, daca maine ma duc si spun, nu mai vreau salariul virat in cont ci platit in numerar vor spune ca nu fac exceptii pentru mine si ma vor pofti frumos sa caut alt loc de munca. Ramane sa devin si eu un somer fara plata in Romania, muritor de foame.
Ma gandesc cu groaza ca va venii vremea cand ne vor obliga sa acceptam cardurile cu cip de identintate. ce facem atunci in fata acestei legi care ne vor obliga la rau? Unde sa fugim de ea si cum sa luptam cu ea?
Intrebarea este ce faci cand stii dar esti fortat si obligat?
Ar fi o solutie. Contul bancar fara cardul bancar. Sa merg sa ridic numerarul de la ghiseul bancar. Aceasta solutie este buna?
Atata timp cat nimeni nu ne obliga sa ne facem card bancar sau altfel de legitimatii cu sau fara cipuri ca prin aceasta sa ne inchinam lui Antihrist sau fiarei, dupa cum spune Apocalipsa, nu cred ca ar fi vreun pericol, deocamdata. Este bine sa fim cerebrali si vigilenti. Sunt multe conspiratii si miscari creatoare de panica ce doresc sa faca valuri fara sa fie inca furtuna. Sa nu patim ca in povestea cu Ionica mincinosul! Scrie clar in Apocalipsa, la cap. 13, vs.11-18, ca mai intai va veni fiara, se va face icoana ei, acestea vor face semne amagitoare, iar cei ce vor crede se vor inchina lor si sigur vor primi de buna-voie semnul fiarei. Apoi, cei care nu se vor inchina ei vor patimi si multi vor fi siliti spre primire. Acum va pun eu o intrebare... Ce se va intampla cu cei care nu vor sa primeasca semnul si nici nu se vor inchina fiarei, dar totusi vor fi fortati sa primeasca fara voia lor? Oare Dumnezeu ii va condamna fara drept de apel? Sigur ca tot ce se incearca acum: globalizare, centralizarea informatica si a informatiei, siguranta cetateanului, carduri peste carduri si cipuri peste cipuri vor doar sa pregateasca calea din urma cand vom fi siliti, dar in sensul ca trebuie sa acceptam domnia de buna-voie a lui Antihrist. Primirea cipului de fapt este un act de cult, de adoratie adus lui Antihrist. Pana atunci, lasati cardurile in pace si faceti-va treaba cu ele!

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: O intrebare despre numarul fiarei

Mesaj necititde Dionysie » 04 Feb 2011, 10:13

Intrebarea este de fapt urmatoarea:
Ce ne facem atunci cand stim ca acest card bancar este premergator dar suntem fortati sa il primim? Nu iti face formele de angajare pana nu deschizi contul bancar cu cardul aferent. De pilda in Anglia, primul pas ca sa existi acolo este contul bancar cu cardul aferent. Fara el nu poti inchiria o casa, fara el nu poti scoate un numar fiscal, acestea fiind acte obligatorii pentru a cauta un loc de munca. In afara de cei care muncesc la negru si sunt platiti din mana, cum sunt platiti, ceilalti din lumea occidentala primesc salariile pe card pentru ca asa e sistemul si te obliga la aceasta. Atunci oare nu ar fi cazul ca biserica sa gaseasca solutii care sa contracareze efectul? Sistemul ataca crestinii iar crestinii nu au nici un mijloc de aparare. Ce putem in acest caz face, noi crestinii ?
Păi nu ştiu dacă ar trebui să aşteptăm la foarte multe de la conducerea Bisericii (BOR), pentru că am auzit că există ierarhi, şi nu oricine ci chiar mitropoliţi, care nu sunt împotriva nu doar a cardurilor de orice fel, cu sau fără cipuri, ci nu sunt împotriva implantării de cipuri (acelea de identificare şi care conţin date de identificare, financiare, medicale, etc) în oameni !! Prin urmare ştiind aceste poziţii şi ţinând cont de ele nu cred că ar trebui să ne aşteptăm la multe din partea unor mitropoliţi ai Bisericii Ortodoxe Române. Nici pe canalele mass-media ale Bisericii, adică Trinitas TV, Radio Trnitas şi Ziarul Lumina, şi în general în publicaţii oficiale ale Bisericii Ortodoxe Române, subiectele cardurilor cu cipuri şi, mai mult, ale unei potenţial sistem care să impună implantarea de cipuri în oameni, nu sunt dezbătute ci sunt absolut trecute sub tăcere, deşi ierarhii, şi nu doar ei, Bisericii Ortodoxe Române (şi cred că şi ai celorlalte Biserici Ortodoxe) sunt în cunoştinţă de poziţiile şi atitudinile anti-cipuri şi anti-implantare, anti-control şi anti-totalitare, ale unor grupuri de persoane din Ortodoxie.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: O intrebare despre numarul fiarei

Mesaj necititde dimitrie » 05 Feb 2011, 02:14


Intrebarea este de fapt urmatoarea:
Ce ne facem atunci cand stim ca acest card bancar este premergator dar suntem fortati sa il primim?Nu iti face formele de angajare pana nu deschizi contul bancar cu cardul aferent. De pilda in Anglia, primul pas ca sa existi acolo este contul bancar cu cardul aferent. Fara el nu poti inchiria o casa, fara el nu poti scoate un numar fiscal, acestea fiind acte obligatorii pentru a cauta un loc de munca. In afara de cei care muncesc la negru si sunt platiti din mana, cum sunt platiti, ceilalti din lumea occidentala primesc salariile pe card pentru ca asa e sistemul si te obliga la aceasta.

Soro, am consultat şi eu, ca mulţi alţii, părerea unor oameni cu autoritate duhovniceasă. Ştim cu toţii, după cum şi Sfânta Chinotită a Sf. Munte Athos s-a pronunţat, că acest nou tip de acte (biometrice, "cipuite") "miros" a 666, însă nu este încă lepădarea, deoarece nu asta ni se cere la primirea lor. Lepădare e atunci când, la primirea actului respectiv, ţi se cere schimbarea credinţei. Ori,acest lucru nu ni se cere acum când primim aceste acte. Foarte frumos răspunde şi Cuv. Dionisie de la Colciu în vol.2 (sunaţi la Schitul Lacu în Sf. Munte, că poate vă pot da cele 2 vol.; chiar şi la Prodromu e bine să sunaţi), legat de problema actelor cu cip: atâta vreme cât primirea unui act nu este condiţionată de lepădarea de Hristos, nu există lepădare în primirea lui, căci inima noastră e a Domnului.
Spre exemplu: eu trebuie să călătoresc în cutare loc, şi am nevoie de un act; îmi procur actul respectiv, dând Cezarului cele ale Cezarului. Dacă Cezarul îmi cere în schimbul actului respectiv, cele ce se cuvin numai lui Dumnezeu , atunci nu voi primi actul respectiv, deoarece inima mea este numai a Domnului.
Avem noi oare un exemplu în acest sens, în Sfânta Scriptură? Da, în Faptele Apostolilor.28:11, se spune că Sf. Apostol Pavel a urcat pe o corabie ce avea pe ea semnul Dioscurilor (cei doi zei, fiii lui Zeus). Dar aceasta nu înseamnă că Apostolul s-a lepădat de credinţă, acceptând să călătorească în vasul cu însemne idolatre; căci nu i-a fost condiţionată urcarea pe vas de primirea credinţei în cei 2 zei. Aşa cum nici Patriarhul de C-pol, care având paşaport turcesc cu semiluna pe el, nu înseamnă că primind actul cu însemnul islamic, s-a şi lepădat de credinţă. Nimeni nu i-a cerut acest lucru, ca o condiţie/consecinţă a primirii acelui act.Acum, dacă un mahomedan are acte româneşti (cu acvila ce ţine cruce în cioc), înseamnă că e creştin? În nici un caz.
Dar ce rost au toate acestea? Acestea sunt semne lăsate de Dumnezeu, ca să cunoaştem vremea ce se conturează la orizontul vieţii noastre. Şi cunoscându-o, să ne întărim în credinţă prin faptele bune, rugăciune, şi în exerciţiul dragostei necondiţionate de reciprocitate din partea celui către care ne îndreptăm faptele dragostei. Şi numai aşa, întăriţi fiind în credinţă, să putem face faţă evenimentelor ce se prefigurează la orizontul vieţii noastre(după cum spune şi P. Porfirie).
Atunci oare nu ar fi cazul ca biserica sa gaseasca solutii care sa contracareze efectul? Sistemul ataca crestinii iar crestinii nu au nici un mijloc de aparare. Ce putem in acest caz face, noi crestinii?

Mântuitorul spune: "dacă nu vă veţi pocăi, toţi veţi pieri la fel". Asta trebuie să facem, de la Patriarh începând, până la cel mai mic.
Nu sistemul e cel care atacă, ci păcatele noastre nepocăite Îl determină pe Domnul să dea stăpânirea regelui "Babilonului" (cf. 2 Tes.2:11-12). Aceasta este o lucrare îngăduită de Dumnezeu spre binele Bisericii, spre amputarea (prin primirea lucrării de înşelare) tuturor mădularelor ei pline de puroi şi cangrenă (eresul şi faptele spurcate), care ameninţă cu infestarea întregului organism al Bisericii. Va fi o "operaţie" grea pentru Biserică, dar necesară. Robii Domnului nu au de ce se teme; toate la timpul lor. Nu pentru toţi e mucenicia (ci doar cărora le va da Domnul harul muceniciei), nu toţi vom fi chemaţi la ea, însă toţi vom mărturisi pe Domnul. Copilul are încredere în tăticul lui şi nu are teamă de nimic, că ştie că tati îl iubeşte; cu cât mai bun e Tăticul ceresc ? Nu ne dă decât doar ce ne este de folos şi putem (cu harul Lui).
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX