PACATUL STRAMOSESC

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: PACATUL STRAMOSESC

Mesaj necititde protosinghel » 12 Oct 2009, 18:52

Mă interesează următoarea întrebare - dacă a fost dată binecuvîntarea lui Adam pentru înmulţire, pentru ce a fost nevoie de binecuvintarea lui Noe, doar el tot urmaş a lui Adam este şi deci prin urmare 1a binecuvîntare era valabilă şi pentru dînsul? Putem zice că prin a 2a binecuvîntare s-au schimbat cumva condiţiile de înmulţire?
După ce Dumnezeu a pierdut umanitatea prin potopul de apă, a arătat totuşi că "revine" la planul său cel dintâi şi le porunceşte oamenilor să se înmulţească aşa cum au făcut-o şi până acum, mai ales că nu are de gând să mai piardă lumea aceasta prin potop...

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: PACATUL STRAMOSESC

Mesaj necititde ddc » 12 Oct 2009, 19:48

Stiu ca toti ne nastem cu pacatul stramosesc.Iarasi din cate cunosc eu, stiu ca , credinta ortodoxa spunem ca noi nu ne nastem vinovati de pacatul pe care Adam la savarsit, ci ca ne nastem mai mult ca urmare a pacatului sau si suportam consecintele pacatului.Ne nastem sub firea cazuta.Iarasi din putina mea cunoastere am auzit ca omul devine vinovat doar atunci cand alege din proprie vointa sa-l copieze(urmeze) pe Adam si sa pacatuiasca.Pacatul stramosesc nu e un pacat personal , ci e mai mult un pacat universal.As vrea sa se dezvolte mai mult ideile astea, si cum se manifesta pacatul stramosesc la noi oamenii, si ce consicente are firea umana prin acest pacat, ce se mosteneste s.a.m.d.Din putina mea cunoastere am auzit ca pacatul stramosesc nu inseamna o decadere totala din gratia lui Dumnezeu si harul lui Dumnezeu, despre asta de asemenea as dori sa aflu mai multe, aprofundat.Deci m-ar interesa mai mult "cum functioneaza" pacatul stramosesc la urmasii lui Adam.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: PACATUL STRAMOSESC

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Ian 2010, 00:13

cum se manifesta pacatul stramosesc la noi oamenii, si ce consicente are firea umana prin acest pacat, ce se mosteneste... Deci m-ar interesa mai mult "cum functioneaza" pacatul stramosesc la urmasii lui Adam.
Cum spunea părintele Petru, şi aşa este, păcatul strămoşesc se spală în baia Sf. Botez urmând curaţi să ne luptăm pentru păstrarea curăţiei, fără de care nu se poate intra în Rai.
Părerea mea se moşteneşte numai cunoaşterea răului şi a binelui, a răului prin ipitirile de tot felul şi a binelui prin harul Sfintelor Taine.
"Cum funcţionează ?" uitaţi-vă în jurul dv. şi veţi observa lumea (care nu şi-a asumat Sfântul Botez cu seriozitate), urmaşii lui Adam care îşi câştigă pâinea cu sudoarea frunţii.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: PACATUL STRAMOSESC

Mesaj necititde andr3y » 02 Feb 2010, 00:15

Fac si eu o rectificare si o constatare in acelasi timp, cu privire la acest subiect! Am stat zilele astea si m-am gandit la aceasta "problema" si m-am rugat la Dumnezeu sa ma ajute sa gasesc o sollutie cat reala (asta in urma discutiei purtata cu Andreea). Si... in cele din urma am ajuns la contrariu! Daca deunazi afirmam ca pacatul se mosteneste, astazi mi-am spus pur si simplu ca pacatul nu are cum sa se mosteneasca! Cum am ajuns la aceasta concluzie? ... Pai atata mi-am spus: Iisus a fost Om! Daca pacatul s-ar fi mostenit, atunci ar insemna ca Iisus ar fi avut pacat. Dar noi stim ca Iisus este fara de pacat, Om desavarsit, deci situatie oarecum si chiar categoric opusa situatiei gandite de mine! Si pe urma mi-am pus intrebarea: dar de ce murim? Daca moartea este o consecinta a pacatului, in lipsa lui de ce cunoastem moartea totusi? ... pentru ca suntem de aceeasi fire cu Adam! Adam prin pacatul sau a adus moartea nu numai lui, ci intregii firi; de aceea a si venit Hristos, ca sa ridice intreaga fire omeneasca cazuta din pricina pacatului.

PS: Mentionez ca inainte credeam (chiar 100%) ca pacatul se mosteneste. Si toate acestea pe simplu argument ca un om nu poate primi o pedeapsa fara sa i se spuna si cauza. Adica nu puteam gusta moartea fara sa avem pacatul (pentru ca moartea este o consecinta a pacatului). Dar faptul ca Iisus a fost OM, m-a facut sa imi schimb complet ideea cu privire la acest "transfer" de pacat.

Concluzie: Pacatul stramosesc (si in general pacatul) nu se mosteneste!

Iertati si Doamne ajuta!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: PACATUL STRAMOSESC

Mesaj necititde maria_andreea » 02 Feb 2010, 16:16

...de aceea a si venit Hristos, ca sa ridice intreaga fire omeneasca cazuta din pricina pacatului.
Adică să ne învie pe noi cei vii trupeşte, dar morţi duhovniceşte ;) .
Prin jerfa Lui Iisus, răul care se concretizează prin păcat a fost slăbit. Omul fiind răscumpărat are posibilitatea să se despovăreze de greutatea păcatului alergând la Răscumpărător (fie la început când primeşte Botezul, fie după când cade în păcat prin Taina Spovedaniei).
Pacatul stramosesc (si in general pacatul) nu se mosteneste!
Păcatul se poate moştenii (există posibilitatea moştenirii) numai atunci când îl acceptăm. Adică ceea ce au făcut înaintaşii mei prin învoirea cu păcatul fac şi eu.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: PACATUL STRAMOSESC

Mesaj necititde Ioan Cr » 07 Feb 2010, 17:34

Iisus a fost Om! Daca pacatul s-ar fi mostenit, atunci ar insemna ca Iisus ar fi avut pacat. Dar noi stim ca Iisus este fara de pacat, Om desavarsit
"Pacatul stramosesc" este o expresie care trebuie luata ad litteram: "stramosesc" - comis candva, deci "neactual". Atentie: a nu se confunda pacatul cu inclinatia la pacat. Toti ne nastem cu inclinatia la pacat, dar asta nu inseamna ca suntem co-vinovati cu Adam, ca participam la pacatul lui. Nu mostenim pacatul, nici vina, ci numai urmarea "pacatului stramosesc" - firea cazuta, care ne predispune la pacat (datorita coruptibilitatii firii, al faptului ca suntem muritori, depindem de lumea materiala, si in masura in care ea ne absoarbe - ne indepartam de Dumnezeu).

Iata de ce putem vorbi despre Iisus, in acelasi timp, ca a mostenit "pacatul" si ca a fost fara de pacat. De fapt, tocmai pentru ca a mostenit aceeasi fire ca si noi - cazuta, tarata de "pacatul stramosesc" - a putut sa fie si Om deplin, si numai asa putea sa ne vindece.

In ce sens totusi zicem, cu Apostolul, ca a fost fara de pacat? Apoi, in ce masura Hristos ramane "in toate asemenea noua" necunoscand pacatul?

Urmand conceptia comuna a Sfintilor Parinti despre pacat, ca originea oricarui pacat este lepadarea de Dumnezeu, si sprijinindu-ne pe Dogma Intruparii, si anume pe conceptul de "unire ipostatica", raspundem ca in Domnul nostru Iisus Hristos apropierea firii omenesti de firea dumnezeiasca, indumnezeirea, a fost cea care L-a ferit de pacat. Dar aceasta rezistenta nu a fost automata si gratuita. Intr-adevar, daca Hristos ar fi fost incapabil sa pacatuiasca - incapabil sa se opuna lui Dumnezeu - atunci cum am putea vorbi despre "ascultarea Lui"? Iar daca ar fi fost capabil sa pacatuiasca, cum am mai putea vorbi atunci de "unire ipostatica"? Aceasta dilema fundamentala a fost solutionata definitiv in teologia Sf. Maxim Marturisitorul.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Eva
Mesaje:8
Membru din:08 Feb 2010, 23:30
Confesiune:ortodox

Re: PACATUL STRAMOSESC

Mesaj necititde Eva » 09 Feb 2010, 21:37

Buna seara. Referitor la "gelozia" Lui Dumnezeu.
De ce nu am admite ideea aceasta. In VT, Dumnezeu ne apare ca un Dumnezeu "zelos" si "gelos" pe toti idolii si tot ceea ce-l distrage pe om de la El, il face pe om sa-i acorde mai multa atentie unui idol decat Lui Dumnezeu. In acest sens, Dumnezeu nu este doar unul gelos ci si manios caci "a Domnului este razbunarea". Sau nu-i asa?

Eva
Mesaje:8
Membru din:08 Feb 2010, 23:30
Confesiune:ortodox

Re: PACATUL STRAMOSESC

Mesaj necititde Eva » 10 Feb 2010, 20:19

Posibil sa fie vorba despre un monopol al Divinitatii asupra cunoasterii? Eu as mai avea o intrebare: oare ce gandeste Dumnezeu vazand astazi omul in spatiu de vreme ce i-a impiedicat pe oameni sa construiasca un simplu turn Babel? Oare acel turn Babel sa fi fost chiar asa de simplu sau o fi fost vorba despre o alta civilizatie disparuta, de exemplu Atlantida pe care a nimicit-o Dumnezeu caci ajunsesera la un grad prea mare de dezvoltare tehnologica (se credeau dumnezei, se teleportau, etc.). Iata ca noi am ajuns in faza clonarii umane ( in Coran se spune, Seitan spune clar: "voi modifica creatia Lui Allah") la fel cum se spune si ca fiecare suflet supus lui Allah a fost cumparat de la Seitan cu pret scump ceea ce vedem si in epistolele lui Pavel "caci cu pret ati fost cumaparati", etc.
Inca o intrebare care nu-mi da pace si la care un teolog nu mi-a putut raspunde: anume, daca Duhul Sfant a vorbit prin profeti, deci cu mult inainte de Legea Noua a Lui Iisus atunci de ce Iisus a mai trimis Mangaietorul, Duhul Sfant - este acelasi duh sfant ca si cel al profetilor VT sau este un alt duh sfant al adevarului? De ce a mai fost nevoie sa-l trimit din moment ce Duhul Sfant era deja in lume activ prin profeti? Sau este vorba despre Duhul Lui Hristos, diferit de Duhul Sfant? Ma gandesc mereu la intrebarea asta si va rog frumos sa-mi raspundeti. Multumesc.
Cred ca o sa raman cu intrebarile. Nimeni nu-mi raspunde?
Pentru ca as avea cu mult mai multe intrebari - totusi cea referitoare la Duhul Sfant credeti ca nu este logica?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: PACATUL STRAMOSESC

Mesaj necititde maria_andreea » 10 Feb 2010, 20:59

Nimeni nu-mi raspunde?
Poate că încă cei avizaţi nu au timp, nu l-au văzut sau nu au un răspuns mulţumitor... răbdare :) .
Eu cred că e acelaşi Duh Sfânt, însă a fost nevoie să fie dat Apostolilor pentru a exista o existenţă a Lui în lume necondiţionată de starea de păcătoşenie a omului (cum e cazul sfintelor taine săvârşite prin mâinile preoţilor de către Duhul Sfânt).
În legătură cu gelozia Lui Dumnezeu, cu mânia şi răzbunarea Lui nu sunt de acord. Îndepărtarea de Dumnezeu, de protecţia Duhului sfânt este cea care ne expune evenimentelor nedorite care spunem noi e mânia Lui Dumnezeu.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: PACATUL STRAMOSESC

Mesaj necititde Ioan Cr » 12 Feb 2010, 20:12

Am transferat noua discutie inceputa in topic-ul: Cunoasterea binelui si a raului: pacat sau virtute?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: PACATUL STRAMOSESC

Mesaj necititde Dionysie » 10 Aug 2011, 23:18

Aş vrea să ştiu totuşi dacă există o poziţie stabilită, sau mai fermă, mai concludentă, a Bisericii Ortodoxe asupra acestei probleme a păcatului originar, pentru că, din câte ştiu eu, această presupusă dogmă, dogmă a romano-catolicismului apusean, nu prea este sau nu este deloc recunoscută ca dogmă în Biserica Ortodoxă, sau altfel spus, din câte am înţeles, ortodocşii nu cred că oamenii se nasc cu un păcat originar sau cu păcatul comis de Adam ca şi cum ar fi al lor personal. Totuşi romano-catolicii cred în dogma lor, pe care au specificat-o la Conciliul de la Tridente, conciliu care înşiră şi vreo câteva anateme la adresa contestatarilor dogmei păcatului originar, a moştenirii acestuia de către fiecare persoană ca şi cum ar fi al său, etc. Ceea ce contează în cele din urmă este care este adevărul revelat de Dumnezeu şi dacă Ortodoxia este sau nu în adevăr pe această temă; asta este şi ceea ce mă interesează.

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: PACATUL STRAMOSESC

Mesaj necititde Cosmina » 01 Oct 2011, 09:58

Dupa neascultarea Evei, urmata de Adam, a urmat pedeapsa.
Dar inainte de a le da Dumnezeu sentinta pentru caderea lor in pacat, asistam parca la o dorinta din partea Creatorului
ca ei sa marturiseasca, mai exact sa asume calcarea poruncii, pacatul comis.
Stim bine ca Protoparintii nostri au justificat greseala, fara insa a arata vreo urma de cainta.
Daca Adam si Eva recunosteau greseala, cerand iertare lui Dumnezeu--sa admitem-- care ar fi fost urmarea ?
Poate fi luata in considerare si aceasta posibilitate ?
Ce ne invata Biserica ?
Doamne ajuta !
Dumnezeu arata omului cazut ca IL IUBESTE alungandu-l din rai. Astfel, paradoxal e ca prin pedeapsa ii da posibilitatea sa se ridice mai sus decat era inainte. A proorocit ca FEMEIA va zdrobi capul sarpelui. De aceaa, ca sa arate proorocia implinita, Arh.Gavriil ii spune "femeie" Maicii, ca sa arate genul ei, dar im principal ca sa descopere proorocia de la alungarea primilor oameni din rai.Maica Domnului este a doua Eva prin care vine salvarea.

Daca nu ar fi alungat omul din rai, gandeste-te la ce s-ar fi ajuns, gandeste-te la Cain, la ce proportii ar fi ajuns rautatea lui daca n-ar fi avut nici o opreliste, daca avand atatea tot varsat sangele frateluii sau.
Mai gandeste-te apoi la schimbarea Evei. Cand i-a cerut Dumnezeu socoteala a dat vina pe sarpe.Cand i s-a nascut alt fiu a dat multumire lui Dumnezeu ca PRIN EL a l-a dobandit. Schimbarea este una in bine.Din nerecunoscatoare si nemultumitoare chiar si de bogatiile raiului s-a transformat in multumitoare lui Dumnezeu pentru TOT, pe ca El a facut tot, si prin el dobandim orice lucru bun.In rai nu stia asta.

Spune Sf.Ioan Gura de Aur ca mai bun este acela care-si vede pacatele/neputinta decat acela care vede ingeri.Deci mai de folos i-a fost Evei sa-si vada adevarata stare cazuta decat sa vada raiul.

Ia si citeste talcuiri ale Sfantului Ioan Gura de Aur, mai clare talcuiri de atat nu gasesti, clare ca lumina zilei. Iti recomand cartea "Despre marginita putere a diavolului. Despre cainta. Despre necazuri si biruirea tristetii." Multe raspunsuri despre Adam si Eva gasesti aici, daca vrei mai multe, mai are Sfantul scrieri despre asta, gasesti.
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX