E voie sa ucizi in razboi?

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Re: E voie sa ucizi in razboi?

Mesaj necititde electric77 » 29 Sep 2010, 06:05

despre sutasul Corneliu sau temnicerul din Filipi, Biblia nu spune ca au continuat sa fie soldati in armata romana, probabil si-au gasit alta ocupatie.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: E voie sa ucizi in razboi?

Mesaj necititde daniel tuduran » 29 Sep 2010, 12:54

despre sutasul Corneliu sau temnicerul din Filipi, Biblia nu spune ca au continuat sa fie soldati in armata romana, probabil si-au gasit alta ocupatie.
Tot la fel de probabil este ca au continuat sa fie soldati,mai mult de atat daca ocupatia de soldat ar fi una rusionoasa Hristos Insusi ar fi cerut sa fie lepadate astfel de ocupatii.Biblia nu critica aceste meserii si nu cred ca se cuvine sa le criticam nici noi.
In orice oranduire sociala trebuie sa existe si soldati si politisti si vamesi,etc. Sa intelegem ca acestia n+au voie sa fie si crestini?
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: E voie sa ucizi in razboi?

Mesaj necititde electric77 » 29 Sep 2010, 17:59

In orice oranduire sociala trebuie sa existe si soldati si politisti si vamesi,etc. Sa intelegem ca acestia n+au voie sa fie si crestini?

Soldati in niciun caz, sa iti dau un exemplu: esti soldat in Romania si primesti ordin sa mergi in Iran, pentru a participa la razboi alaturi de americani. Se pune intrebarea:"oare o alta ocupatie, de lacatus, medic, profesor, muncitor necalificat etc. nu ar fi mult mai potrivita decat una in care ti se cere sa ucizi (in numele cui??) oameni nevinovati?"

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: E voie sa ucizi in razboi?

Mesaj necititde daniel tuduran » 29 Sep 2010, 19:24

In orice oranduire sociala trebuie sa existe si soldati si politisti si vamesi,etc. Sa intelegem ca acestia n+au voie sa fie si crestini?
Soldati in niciun caz, sa iti dau un exemplu: esti soldat in Romania si primesti ordin sa mergi in Iran, pentru a participa la razboi alaturi de americani. Se pune intrebarea:"oare o alta ocupatie, de lacatus, medic, profesor, muncitor necalificat etc. nu ar fi mult mai potrivita decat una in care ti se cere sa ucizi (in numele cui??) oameni nevinovati?"
Un soldat care este crestin eu cred ca isi da seama cand trebuie sa execute o misiune si cand nu. Un soldat crestin nu trebuie sa mearga in Iran ,mai bine sa-si dea demisea,astia sunt mercenari.
Insa un soldat crestin poate sa-si apere tara si neamul si familia cand acestea sunt cotropite de talhari.
Si un medic din dorinta de a salva pacientul poate sa ucida? Sa intelegem ca nu mai este nevoie de medici?
Se pune intrebarea:"oare o alta ocupatie, de lacatus, medic, profesor, muncitor necalificat etc.
S-a pus in crestinismul primar acesta intrebare,ar fi bine sa studiezi acesta problema si o sa vezi ca raspunsul este destul de asemanator cu intelegerea ta,doar ca parintii au avut destul discernamat sa trateze serios fiecare problema in parte si nu au fost atat de exigenti cum esti tu.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: E voie sa ucizi in razboi?

Mesaj necititde electric77 » 29 Sep 2010, 19:27


S-a pus in crestinismul primar acesta intrebare,ar fi bine sa studiezi acesta problema si o sa vezi ca raspunsul este destul de asemanator cu intelegerea ta,doar ca parintii au avut destul discernamat sa trateze serios fiecare problema in parte si nu au fost atat de exigenti cum esti tu.
asta ma bucura.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: E voie sa ucizi in razboi?

Mesaj necititde Floryan » 30 Sep 2010, 08:49

despre sutasul Corneliu sau temnicerul din Filipi, Biblia nu spune ca au continuat sa fie soldati in armata romana, probabil si-au gasit alta ocupatie.
Nicaieri in Sf Scriptura si nici in alta sursa ca sutasul Corneliu a renuntat sa mai fie ostas.
Un exemplu il gasesti in Sf Evanghelii unde sluga sutasului este vindecata. Hrsitso nu-i pune conditie sa renunta la viata militare.

Alt exemplu il gasesti in Evanghelia lui Luca:
Cand au venit ostasii la Sfantul Ioan Botezatorul, initrebandu-l ce să faca, le-a raspuns: Sa nu asupriti pe nimeni, nici sa invinuiti pe nedrept, si sa fiti multumiti cu solda voastra (Luca 3, 14). Nu le-a cerut sa-si lase slujba de ostasi (mercenari) ca sa se ocupe cu alta, ci numai să fie corecti.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: E voie sa ucizi in razboi?

Mesaj necititde electric77 » 30 Sep 2010, 16:22

despre sutasul Corneliu sau temnicerul din Filipi, Biblia nu spune ca au continuat sa fie soldati in armata romana, probabil si-au gasit alta ocupatie.
Nicaieri in Sf Scriptura si nici in alta sursa ca sutasul Corneliu a renuntat sa mai fie ostas.
Un exemplu il gasesti in Sf Evanghelii unde sluga sutasului este vindecata. Hrsitso nu-i pune conditie sa renunta la viata militare.

Alt exemplu il gasesti in Evanghelia lui Luca:
Cand au venit ostasii la Sfantul Ioan Botezatorul, initrebandu-l ce să faca, le-a raspuns: Sa nu asupriti pe nimeni, nici sa invinuiti pe nedrept, si sa fiti multumiti cu solda voastra (Luca 3, 14). Nu le-a cerut sa-si lase slujba de ostasi (mercenari) ca sa se ocupe cu alta, ci numai să fie corecti.
poate ca singur si-a dat seama ca ocupatia de soldat, care presupunea sa ucida la ordinele unor nemantuiti, este incompatibila cu calitatea de crestin.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: E voie sa ucizi in razboi?

Mesaj necititde IOACHIM » 30 Sep 2010, 23:53


draga, pierzi din vedere ca Sfantul Stefan cel Mare este Sfantul romanilor ! Iaca, in pofida tuturor hartilor tale care cu siguranta nu sunt o noutate pentru nimeni , romanii ortodocsi, adica cei care nu au cazut din credinta cea adevarata ,cea a stramosilor lor :roll: , fie ca sunt ardeleni, moldoveni sau munteni il cinstesc astazi ca sfant !
In "martea branzei", Stefan cel Mare a atacat Ialomita si a ars Braila. Pentru ce a facut asta? Ca sa puna un domn prieten in Valahia. Dar pentru asta, a omorat romani din Muntenia, Braila si Ialomita sunt zone in Muntenia. Nu stiu cat de "crestineste" este asta.
HAIDE BA...MA LASI?! Ai cetit si tu 3 lulele despre Stefan cel Mare si crezi ca l-ai prins de-un picior! mai ia si Scriptura un pic... sau chiar 2-3 picuri!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: E voie sa ucizi in razboi?

Mesaj necititde IOACHIM » 30 Sep 2010, 23:58

Să înţeleg deci că eşti totuşi gata să-ţi specifici confesiunea? Bine, aşteptăm! ;)
Nu ati inteles. Nu apartin de vreo confesiune.
Bine bre...nu apartii.. dar careia i-ai apartinut pana acum, cel putin formal? sau cum te-ai nascut, in ce fel de familie? Crestina, necrestina, atee? Ai tai ce sunt? Ce hram poarta? Asta te intreaba poprul, ce nu pricepi?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: E voie sa ucizi in razboi?

Mesaj necititde IOACHIM » 01 Oct 2010, 00:09

Perversiunea "crestismului" de azi este sa de mare ca inchizitia omora trupul ca salveze sufletul. Ortodocsii isi justifica de multe ori violenta prin intentii pedagogice "bune": "urasc pacatul, dar iubesc pe pacatos". Dar bineinteles ca este contrar invataturii lui Christos. Un lucru pe care oamenii nu-l baga de seama in crestinism este acela ca ceea ce este operant in lume, ceea ce "lucreaza" in lume nu este vointa omului ci natura sa. Adica omul rau va face rau chiar daca intentioneaza sa faca binele. Sf Pavel a sezizat asta. Deci nu avem a intreba intai "ce face" omul, daca faptele sale sunt in acord cu crestinismul, ci ce ESTE el, CUM este. Iacob, daca tin bine minte, sesizeaza si el o parte (nu e suficient sa crezi, trebuie sa si faci). Ori oamenii, in general, nu sunt decat crestini declarati.
Ai si tu dreptate in felul tau! Numa` ca n-ai inteles (nu ca n-ai fi putut, da` nu vrei) faza aia cu urasc pacatul... Acuma` sa nu-mi spui ca tu esti pentru ... iubesc pacatul :lol: Si daca ti-am zis mai inainte ca nu vrei, ei bine, cred ca nu vrei pru si simplu din motive ... deja banale in lumea in care traim. Suferi. Si suferinta ta o numesc unii mandrie, altii autosuficienta...
la un moment dat erai mai tare si ca sf. maxim marturisitorul, care, spre deosebire de tine... gandea buruienos. Da` n-ar fi mai bine sa iesi tu din spatele textelor cu pretentii savante? ia incearca sa traiesti asa... apostoleste, mai simplu. Si nu te mai ofusca atata de pretinsa violenta ortodoxa. Daca stateai de vorba cu un muftiu sau cu vreun muslim... crede-ma... te gandeai de 2 ori ce spui, si-ti ascundeai nick-ul in spatele a multe randuri de adrese de mail. sa confundam capra cu varza... de bruxelles. :D
No offense... intended.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: E voie sa ucizi in razboi?

Mesaj necititde electric77 » 01 Oct 2010, 15:16


Bine bre...nu apartii.. dar careia i-ai apartinut pana acum, cel putin formal? sau cum te-ai nascut, in ce fel de familie? Crestina, necrestina, atee? Ai tai ce sunt? Ce hram poarta? Asta te intreaba poprul, ce nu pricepi?
Nu m-a intrebat nimeni despre toate acestea, dar daca dumneavoastra ma intrebati va pot raspunde: am fost ortodox pana la 20 de ani cand am inceput sa-mi pun anumite intrebari de natura spirituala si am cercetat toate religiile care se pretind crestine, insa am ajuns la concluzia ca sunt toate niste cai gresite, fiind instrumente in mana omului de a face bani si de a tine oamenii in ascultare. Toate zic ca sunt axate pe Biblie, dar concluzia mea este ca nu, nu e niciuna.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: E voie sa ucizi in razboi?

Mesaj necititde danadoina » 01 Oct 2010, 16:06

si am cercetat toate religiile care se pretind crestine,........
draga electric77,

cum ... "le-ai cercetat" ?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: E voie sa ucizi in razboi?

Mesaj necititde electric77 » 01 Oct 2010, 16:12


cum ... "le-ai cercetat" ?
initial am citit publicatiile cultelor respective, apoi am mers sa vad serviciile religioase, la fatza locului.
sau am discutat cu reprezentanti ai acestor religii.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: E voie sa ucizi in razboi?

Mesaj necititde Doriana » 02 Oct 2010, 16:27

.Mai intai trebuie sa spun ca nici un crestin in adevaratul sens al cuvintului nu va ucide fara a fi silit de imprejurari de situatie fara iesire si nici nu este preocuparea crestinilor acest lucru,noi cind vb despre ucidere ne referim la razboaie in primul rind sau la acele jafuri armate tilharesti ,care te silesc la astfel de actiuni.
Cred ca singura imprejurare care-l poate sili pe un crestin sa ucida e inconstienta sau pierderea controlului. Alt motiv nu ar avea sa ucida. Cat timp are mintea limpede isi poate aminti ca Dumnezeu a spus 'Sa nu ucizi!" si "Cine scoate sabia, de sabie va pieri". Chiar daca viata i-ar fi amenintata, crestinul stie ca daca moare merge langa Hristos, pe cand cel ucis de el merge direct in iad. Iar un crestin intelept prefera sa moara si sa-i dea dusmanului sau timp de pocainta decat sa-i pecetluiasca soarta pentru eternitate.
Desigur, exista si crestini pentru care viata si onoarea lor sunt mai importante ca orice. Dar acestia pot fi integrati la categoria "Cine vrea sa-si scape viata o va pierde". Si nu as vrea sa fiu in locul lor. Parerea mea...

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: E voie sa ucizi in razboi?

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Oct 2010, 16:16

.Mai intai trebuie sa spun ca nici un crestin in adevaratul sens al cuvintului nu va ucide fara a fi silit de imprejurari de situatie fara iesire si nici nu este preocuparea crestinilor acest lucru,noi cind vb despre ucidere ne referim la razboaie in primul rind sau la acele jafuri armate tilharesti ,care te silesc la astfel de actiuni.
Eu stiu cazuri concrete cand, in razboi, oamenii (am sta de vorba cu veterani de razboi) trageau in aer sau aiurea ca sa nu ucida pe nimeni. Sau un alt caz, un soldat roman s-a intalnit fata in fata cu un grup de nemti rataciti... nici el, nici nemtii n-au tras nici un foc de arma... au trecut atent unii pe langa altii si si-au vazut de drum (sunt situatii cand viata e mai presus de orice).

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: E voie sa ucizi in razboi?

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Oct 2010, 16:24

Bine bre...nu apartii.. dar careia i-ai apartinut pana acum, cel putin formal? sau cum te-ai nascut, in ce fel de familie? Crestina, necrestina, atee? Ai tai ce sunt? Ce hram poarta? Asta te intreaba poprul, ce nu pricepi?
Nu m-a intrebat nimeni despre toate acestea, dar daca dumneavoastra ma intrebati va pot raspunde: am fost ortodox pana la 20 de ani cand am inceput sa-mi pun anumite intrebari de natura spirituala si am cercetat toate religiile care se pretind crestine, insa am ajuns la concluzia ca sunt toate niste cai gresite, fiind instrumente in mana omului de a face bani si de a tine oamenii in ascultare. Toate zic ca sunt axate pe Biblie, dar concluzia mea este ca nu, nu e niciuna.
- E dreptul tau sa accepti sau sa refuzi orice: Biblia, ortodoxia sau chiar mantuirea. Dumnezeu nu obliga, nu forteaza pe nimeni !!! Daca e adevarat ce spui (ca ai fost - teoretic, formal - ortodox) atunci e cu ata mai ... TRIST; trist tocmai pt. ca intr-o anumita masura iti dau si dreptate. In vechime crestinii, cand erau intrebati despre credinta lor spouneau: VINO SI VEZI !!! Nowadays... aproape ca ti-e rusine sa mai spui ca esti crestin (relativ la ce facem noi, crestinii, nu raportandu-ne la Hristos, evident. Sa nu fiu inteles gresit.)
- Ideea insa este sa nu faci greseala a confunda Biserica cu credinciosii ei. chiar daca credinciosii sunt pacatosi... Biserica este fara de pata. Eu as zice, totusi, sa nu te dai batut - imi imaginez o furtuna de ganduri si intrebari care te asalteaza - si sa incerci nu intelectual/rational/scolastic a pricepe, ci cu duh de liniste, de rugaciune. Cauta un duhovnic incercat, mergi la un loc de liniste si nu cred ca Dumnezeu va intarzia in a-ti arata calea!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: E voie sa ucizi in razboi?

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 17:17


Eu stiu cazuri concrete cand, in razboi, oamenii (am sta de vorba cu veterani de razboi) trageau in aer sau aiurea ca sa nu ucida pe nimeni. Sau un alt caz, un soldat roman s-a intalnit fata in fata cu un grup de nemti rataciti... nici el, nici nemtii n-au tras nici un foc de arma... au trecut atent unii pe langa altii si si-au vazut de drum (sunt situatii cand viata e mai presus de orice).
foarte bine din partea lor.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: E voie sa ucizi in razboi?

Mesaj necititde Doriana » 17 Oct 2010, 23:08

Nu am stiut unde sa scriu, deoarece am citit mesajul intr-o zona a forumului unde nu am acces:
Da, atunci cind sunt atacati cei dragi si nu numai ci orice om ,nu stai cu mainele in sin ci ii dai pina nu se scoala de jos ,nu neapatrat sa-l omori dar macar sa-i rupi oasele,sa-l faci gramada,sa-l asculti cu urechea,ca sa vada cum este,si daca se intimpla sa-l omori faci pocainta si Dumnezeu te iarta,(oricum este mai mic pacatul fata de un avort),
Mie nu imi vine sa cred ca aud asa ceva din partea unui preot. Este acesta punctul de vedere al BO? "Pacatuieste, ucide, ca dupa aceea faci pocainta si Dumnezeu te iarta"? E chiar asa usor? Este o mangaiere ca acest pacat e mai mic ca avortul cand pentru o minciuna sau un gand urat poti rata raiul?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: E voie sa ucizi in razboi?

Mesaj necititde IOACHIM » 17 Oct 2010, 23:48

iti raspund eu dar nu stiu contextul. De unde sa stiu ce-a vrut sa zica omu`? Poate alta era intentia lui... sau poate il citezi tu gresit. Sau poate vorbea despre altceva.

Da` daca-l intrebam cred ca si el ne poate raspunde. si ne lamurim imediat.

Ce nu inteleg eu.... e de ce mai intrebi cum e cu BO... din moment ce stii raspunsul... :D Oare ce nu ti-e clar?

Si sa-ti mai zic ceva despre.... punctele de vedere.
- Orice om are un orizont de vedere... cand orizontul lui se ingusteaza si devine un punct.... atunci zice cu mandrie si emfaza: Iata, acesta este punctul meu de vedere!!! Deci... ATENTIE sa nu aplicam principiile noastre , logica noastra si punctele noastre de vedere... Bisericii !

N-am zis asta ca sa fiu rautacios.... ci ca sa inteleaga oricine ca Bis. nu priveste dintr-o singura perspectiva.... ci abordeaza ORICE problema intr-o maniera holista... adica ia INTREGUL. De aia nici nu si-a exprimat oficial unele.... puncte de vedere in anumite privinte.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: E voie sa ucizi in razboi?

Mesaj necititde Doriana » 18 Oct 2010, 00:17

Mesajul intreg aici:

viewtopic.php?f=10&t=601&p=16582#p16553

Ma gandesc la biata femeie care intreaba...ea considera ca a primit un raspuns autorizat...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX