Credinţa celor din religiile ne-creştine efect al Duhului ?

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"
Credinţa celor din religiile ne-creştine efect al Duhului ?

Mesaj necititde Dionysie » 01 Ian 2011, 21:31

Este/poate fi credinţa următorilor religiilor ne-creştine un efect al Duhului adevărului în operarea Duhului dincolo de hotarele vizibile ale Bisericii lui Christos ?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Credinţa celor din religiile ne-creştine efect al Duhulu

Mesaj necititde Pr Haralambie » 01 Ian 2011, 23:00

Este/poate fi credinţa următorilor religiilor ne-creştine un efect al Duhului adevărului în operarea Duhului dincolo de hotarele vizibile ale Bisericii lui Christos ?
Daca se poate mai clar si simplu , pe inteles.
Cu mult respect.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Credinţa celor din religiile ne-creştine efect al Duhulu

Mesaj necititde Dionysie » 01 Ian 2011, 23:55

Întrebarea mi s-a părut destul de clar formulată dar o să o reformulez. Există unele opinii teologice (nu neapărat ortodoxe) cum că Duhul adevărului ar opera în afara hotarelor vizibile ale Bisericii lui Christos, şi nu oriunde ci chiar în sfera religiilor ne-creştine. Este (sunt) sau poate fi considerată (pot fi considerate) credinţa (credinţele) religioase ale necreştinilor ca efecte ale acestei presupuse operări ale Duhului adevărului în afara hotarelor vizibile ale Bisericii lui Christos ? Sunt sau pot fi considerate credinţele religioase ale necreştinilor ca efecte ale Duhului adevărului ?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Credinţa celor din religiile ne-creştine efect al Duhulu

Mesaj necititde Pr Haralambie » 02 Ian 2011, 22:27

Întrebarea mi s-a părut destul de clar formulată dar o să o reformulez. Există unele opinii teologice (nu neapărat ortodoxe) cum că Duhul adevărului ar opera în afara hotarelor vizibile ale Bisericii lui Christos, şi nu oriunde ci chiar în sfera religiilor ne-creştine. Este (sunt) sau poate fi considerată (pot fi considerate) credinţa (credinţele) religioase ale necreştinilor ca efecte ale acestei presupuse operări ale Duhului adevărului în afara hotarelor vizibile ale Bisericii lui Christos ? Sunt sau pot fi considerate credinţele religioase ale necreştinilor ca efecte ale Duhului adevărului ?
Am inteles oricum si prima data, dar am vrut o certitudine mai clara,
In principiu nu, (parerea mea), se poate vorbii de o pronie a lui Dumnezeu, pt toata popoarele si tot omul, dar nu pot fi considerate credinţele religioase ale necreştinilor ca efecte ale Duhului adevărului , care vrea ca toti(tot omul) sa se mantuiasca si la cunostinta Adevarului sa vina, deci acestia nu au ajuns la aceasta cunostinta, si prin urmare nu putem considera credintele lor un efect al Duhului Sfant, pai la Botez noi cerem lepadare de satana si de toate lucrurile lui.
Dar Dumnezeu poate opera si chiar prin pagani sa vorbeasca sau sa infaptuiasca , atunci cand ei vorbesc sau lucreaza dupa voia Lui, dar in cazuri exceptionale, cum s-a intamplat cu Valaam cand a fost chemat de Balac sa blesteme pe poporul Israel, iar el a proorocit si ia binecuvantat(de retinut ca avea o astfel de putere sa binecuvinteze sau sa blesteme, care avea urmari dupa cuvantul lui, desi era pagan)la Numeri cap 22-24, sau cum gasim in cartea I - a Regilor , cap 5-6 cand Dumnezeu a lucrat chiar dupa sfatul Ghicitorilor,cu Chivotul, etc...gasiti in biblie, sau chiar si in N.T. gasim ca unii scoteau demoni in Numele Lui Hristos desi nu urmau Lui Hristos, si ucenicii s-au scandalizat si ia oprit, dar Mantuitorul a spus lasatii nu-i opriti ca nimeni lucrand in numele meu nu poate sa ma vorbeasca indata de rau.
Dar repet, cazuri exceptionale pt cei care nu l-au cunoscut pe Hristos si dreapta credinta, si nu se pot compara cu p/np din tarile ortodoxe care au format o contrapartida bisericii si s-au facut vrajmasi Bisericii Lui Hristos, pt astia dupa sf parinti si anatemele lasate de Biserica nu este decat pedeapsa vesnica.
Cu mult respect.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Credinţa celor din religiile ne-creştine efect al Duhulu

Mesaj necititde Dionysie » 02 Ian 2011, 23:01

În principiu nu mă refeream la protestanţi şi neoprotestanţi (chiar şi cei din ţările ortodoxe), pentru că oarecum ei sunt priviţi ca şi creştini de către cei care au emis părerea pe care am supus-o întrebării. Întrebarea se referă în principal la religiile ne-creştine şi la credinţele religioase pe care le au aceste religii necreştine; spre exemplu, mozaicii care nu cred că Iisus a fost Mesia nici în ziua de azi, ba mai mult, mulţi dintre ei sunt încă potrivnici mesianităţii lui Iisus din Nazaret, sau islamicii care cred că Iisus a fost doar un profet ca şi alţi profeţi (Moise, Mohamed, etc), budiştii, hinduiştii precum şi alte religii necreştine. Cazul proorociei lui Balaam este într-adevăr excepţional, însă ştim de la sfântul Ioan evanghelistul că este mincinos acela care nu mărturiseşte că Iisus este Mesia cel profeţit, şi nu orice Mesia, ci Fiul lui Dumnezeu înomenit [1 Ioan 2:22; 1 Ioan 4:3; 2 Ioan 1:7]. Pot fi privite credinţele religioase ale religiilor necreştine ca efecte ale Duhului adevărului, pentru că mie lucrurile mi se par oarecum incompatibile ? Bineînţeles că credinţele religioase ale membrilor respectivelor religii necreştine nu se rezumă la exemplele pe care le-am dat mai sus, însă după cum se ştie sursa multor credinţe religioase şi morale este legea naturală pe care Dumnezeu a înscris-o în oameni prin creaţie, şi prin urmare se poate pune întrebarea dacă nu cumva multe credinţe religioase şi morale ale religiilor necreştine provin din această sursă a legii naturale înscrisă în oameni. Prin urmare câtă validitate poate să aibă o asemenea pretenţie teologică că credinţa/credinţele celor de religii necreştine sunt efecte ale Duhului Sfânt ?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Credinţa celor din religiile ne-creştine efect al Duhulu

Mesaj necititde Pr Haralambie » 03 Ian 2011, 13:17

Pt cei care nu au avut posibilitatea sa-L cunoasca pe Dumnezeul cel adevarat si pe Iisus Hristos, exista legea morala din om dupa care se pot calauzii si dupa care vor fi judecati, dar referitor la religii necrestine, nici pe departe nu pot fi considerate efecte ale Duhului Sfant.
Dupa invatatura bisericii, intregul neam omenesc este sub robia diavolului, dupa cum si noi eram odinioara, si singura posibilitate de salvare este Harul si Adevarul venit prin Iisus Hristos, de-aia si facem lepadarile la botez de satana, cum am mai amintit.
Cu mult respect.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Credinţa celor din religiile ne-creştine efect al Duhulu

Mesaj necititde Dionysie » 03 Ian 2011, 13:31

Ei atunci daţi-mi voie să vă spun că părerea pe care am supus-o întrebării îi aparţine nimănui altcuiva decât fostului papă Ioan Paul II, făcută în prima sa epistolă enciclică, "Redemptor Hominis", din 1979.
What we have just said must also be applied - although in another way and with the due differences - to activity for coming closer together with the representatives of the non-Christian religions, an activity expressed through dialogue, contacts, prayer in common, investigation of the treasures of human spirituality, in which, as we know well, the members of these religions also are not lacking. Does it not sometimes happen that the firm belief of the followers of the non-Christian religions - a belief that is also an effect of the Spirit of truth operating outside the visible confines of the Mystical Body - can make Christians ashamed at being often themselves so disposed to doubt concerning the truths revealed by God and proclaimed by the Church and so prone to relax moral principles and open the way to ethical permissiveness. It is a noble thing to have a predisposition for understanding every person, analyzing every system and recognizing what is right; this does not at all mean losing certitude about one's own faith or weakening the principles of morality, the lack of which will soon make itself felt in the life of whole societies, with deplorable consequences besides.
sursa: http://www.vatican.va/edocs/ENG0218/__P7.HTM Prin urmare vedeţi să nu vă puneţi rău cu papa ;)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Credinţa celor din religiile ne-creştine efect al Duhulu

Mesaj necititde Pr Haralambie » 03 Ian 2011, 13:37

Ei atunci daţi-mi voie să vă spun că părerea pe care am supus-o întrebării îi aparţine nimănui altcuiva decât fostului papă Ioan Paul II, făcută în prima sa epistolă enciclică, "Redemptor Hominis", din 1979.
What we have just said must also be applied - although in another way and with the due differences - to activity for coming closer together with the representatives of the non-Christian religions, an activity expressed through dialogue, contacts, prayer in common, investigation of the treasures of human spirituality, in which, as we know well, the members of these religions also are not lacking. Does it not sometimes happen that the firm belief of the followers of the non-Christian religions - a belief that is also an effect of the Spirit of truth operating outside the visible confines of the Mystical Body - can make Christians ashamed at being often themselves so disposed to doubt concerning the truths revealed by God and proclaimed by the Church and so prone to relax moral principles and open the way to ethical permissiveness. It is a noble thing to have a predisposition for understanding every person, analyzing every system and recognizing what is right; this does not at all mean losing certitude about one's own faith or weakening the principles of morality, the lack of which will soon make itself felt in the life of whole societies, with deplorable consequences besides.
sursa: http://www.vatican.va/edocs/ENG0218/__P7.HTM Prin urmare vedeţi să nu vă puneţi rău cu papa ;)
Cam asa s-ar traduce : Ceea ce tocmai am spus, de asemenea, trebuie să fie aplicată - deşi într-un alt mod şi cu diferenţele din cauza - pentru activitate pentru apropierea, împreună cu reprezentanţi ai religiilor non-creştine, o activitate exprimată prin dialog, contacte, rugăciunea în comun de anchetă, decomori de spiritualitate umane, în care, după cum ştim bine, membrii acestor religii, de asemenea, nu lipsesc. Oare nu se întâmplă, uneori, că credinţa fermă a adepţi ai religiilor non-creştine - credinţa că este, de asemenea, un efect al Duhului de operare adevărului în afara sferei vizibilă a Trupului mistic - poate face crestini ruşine de a fi de multe ori ele însele, astfel dispus să pună la îndoială cu privire la adevărurile revelate de Dumnezeu şi proclamată de către Biserică şi astfel predispus să se relaxeze principii morale şi deschide calea pentru permisivitatea etic. Este un lucru nobil să aibă o predispoziţie pentru înţelegerea fiecare persoană, analizând fiecare sistem şi recunoscând ceea ce este drept, acest lucru nu la toată certitudinea însemna pierderea despre cuiva credinţă proprii sau slăbirea principiilor de moralitate, lipsa de care se va face în curând el însuşi simţit în viaţa de societăţi întregi, cu consecinţe în afară de deplorabilă.
Ce treaba avem noi cu papa, pt noi el este eretic si nimic mai mult.
Cu mult respect.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Credinţa celor din religiile ne-creştine efect al Duhulu

Mesaj necititde Dionysie » 03 Ian 2011, 14:00

Traducerea nu este foarte corectă şi o să argumentez, deşi limitându-mă doar la fraza cu pricina. Traducerea sună cam aşa: "Nu se întâmplă ca uneori ca credinţa fermă a adepţilor religiilor necreştine - o credinţă care este de asemenea un efect al Duhului adevărului operând în afara hotarelor vizibile ale Trupului Mistic - etc.." Această traducere este diferită de traducerea de mai sus "Oare nu se întâmplă, uneori, că credinţa fermă a adepţi ai religiilor non-creştine - credinţa că este, de asemenea, un efect al Duhului de operare adevărului în afara sferei vizibilă a Trupului mistic -". După cum se vede traducerea pe care aţi dat-o duce la concluzia că este în credinţa necreştinilor că există efecte ale Duhului adevărului în afara hotarelor vizibile ale Bisericii (Trupul Mistic), pe când adevărata traducere arată că Ioan Paul II, ca papă, credea că credinţa/credinţele necreştine sunt efecte ale Duhului adevărului (adică ale Duhului Sfânt !!) ceea ce este semnificativ diferit.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Credinţa celor din religiile ne-creştine efect al Duhulu

Mesaj necititde Pr Haralambie » 03 Ian 2011, 21:30

Traducerea nu este foarte corectă şi o să argumentez, deşi limitându-mă doar la fraza cu pricina. Traducerea sună cam aşa: "Nu se întâmplă ca uneori ca credinţa fermă a adepţilor religiilor necreştine - o credinţă care este de asemenea un efect al Duhului adevărului operând în afara hotarelor vizibile ale Trupului Mistic - etc.." Această traducere este diferită de traducerea de mai sus "Oare nu se întâmplă, uneori, că credinţa fermă a adepţi ai religiilor non-creştine - credinţa că este, de asemenea, un efect al Duhului de operare adevărului în afara sferei vizibilă a Trupului mistic -". După cum se vede traducerea pe care aţi dat-o duce la concluzia că este în credinţa necreştinilor că există efecte ale Duhului adevărului în afara hotarelor vizibile ale Bisericii (Trupul Mistic), pe când adevărata traducere arată că Ioan Paul II, ca papă, credea că credinţa/credinţele necreştine sunt efecte ale Duhului adevărului (adică ale Duhului Sfânt !!) ceea ce este semnificativ diferit.
Credeti ca eu am stat sa pierd vremea cu lucruri usoare, de 2 bani ? eu m-am folosit de Google traducere in 2 timpi si 3 miscari si m-am folosit de traducere asa orientativ, nici nu am avut pretentia de mai mult, de aceea am si spus ''cam asa''.
Este bine ca sunteti interesat de amanunte si aveti timp, dar eu, ceea ce spune papa nu are valoare, si pt asta nu am nici timp sa-l citesc, am lucruri de facut mult mai importante.
Cu mult respect.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX