Intrebari scurte

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca
Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde amator » 05 Oct 2013, 10:34

O intrebare catre parintele Petru:ce atitudine aveti fata de dl.Osipov de la Academia Teologica din Moscova?Intreb fiindca invatatura lui a creat multa zarva intre teologii ortodocsi.
Baptist

ElenaElena
Mesaje:2
Membru din:06 Oct 2013, 15:38
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde ElenaElena » 08 Oct 2013, 18:00

Buna ziua!
Am oproblema pentru care ma rog si nadajduiesc ca se va rezolva...Din dorinta de a gasi un sfat , am mers la mai multi preoti unde am gasit diverse raspunsuri.Nu am dorit niciodata sa stiu ce imi va rezerva viitorul, lasand asta in baza Bunului Dumnezeu si cu toate acestea, am mers de curand la un parinte, considerat vazator cu duhul.Recunosc ca nu m-am dus pentru a prefigura viitorul ci pentru un sfat...raspunsul lui insa a fost categoric, anticipand un final dramatic in ceea ce priveste problema ce ma framanta...M-au speriat cuvintele sale, m-au tulburat insa am cautat cuvintele sale pentru o consiliere, nu pentru o anticipare.Nu stiu daca sa ma incred , tinand cont de faptul ca nu asta am cautat si consider ca doar Cel de Sus ne indruma pasii in viitor.Un sfat, va rog,daca ati trecut prin asa ceva..Va multumesc!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde maria_andreea » 08 Oct 2013, 20:51

Elena,

interesant; şi pe mine mă interesează opinia celor avizaţi la această situaţie. Până una alta, dacă va conta, îţi spun ce aş face eu. Aş fi foarte încăpăţânată şi aş cere de la Dumnezeu rezolvarea situaţiei până la producerea inevitabilului. Blazarea, resemnarea nu le recunosc ca fiind specifice unui creştin; unui creştin îi stă bine căutând soluţii, cerând cu osârdie şi credinţă.

Nu îmi place deloc aceast lacheism clericalist pe care unuii creştini îl adoptă uneori în faţa unor văzători cu duhul; Chiar dacă suntem mireni, în faţa lui Dumnezeu toţi avem aceeaşi valoare, de la toţi se cere credinţă neclintită. Femeia care striga neîncetat în urma lui Iisus nu s-a lăsat intimidată de Apostoli care o certau să tacă!

Of! Credinţa, încrederea, nădejdea sunt cuvinte care au făcut minuni, să nu lăsăm ca ele să devină goale, să devină nelucrătoare...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

ElenaElena
Mesaje:2
Membru din:06 Oct 2013, 15:38
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde ElenaElena » 08 Oct 2013, 21:28

Maria-Andreea,iti multumesc pentru raspuns...e unul incurajator care sper sa nu ma ajute doar pt. autosugestie.Eu sunt constienta de greselile savarsite, de faptul ca in fata Domnului am calcat uneori pe langa(si de aceea sunt acum in acest impas), dar mereu am nadajduit si o voi face si inainte sperand ca rugaciunea si speranta ne va salva(in aceasta pb e implicata si persoana care imi este alaturi).Nu inseamna ca gresesc stiind ca Dumnezeu ma va iarta, ci ca incerc sa ma caiesc, sa ma rog pt. ca Domnul sa nu isi ia mana de pe noi...Ma incred in puterea Lui in continuare.Doamne ajuta!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Floryan » 09 Oct 2013, 09:22

Buna ziua!
M-au speriat cuvintele sale, m-au tulburat insa am cautat cuvintele sale pentru o consiliere, nu pentru o anticipare.Nu stiu daca sa ma incred , tinand cont de faptul ca nu asta am cautat si consider ca doar Cel de Sus ne indruma pasii in viitor.Un sfat, va rog,daca ati trecut prin asa ceva..Va multumesc!
Parerea mea este sa va vedeti de treaba. Rugati-va si Dumnezeu care va va lumina.
Profeţia nu funcţionează ca o relatare a viitorului aşa cum acesta se va desfăşura. Altfel, ar fi predestinaţie, omul aflând doar ce va urma să înfăptuiască, fără să poată rezista în nici un fel destinului. Profeţirea viitorului însă urmăreşte mai degrabă stimularea liberului arbitru, a responsabilităţii umane, ca omul să conlucreze cu Dumnezeu. Profeţia este mai întâi pedagogie, abia apoi (dacă mai rămâne loc) prevestire.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

SilviuTraian
Mesaje:4
Membru din:29 Sep 2013, 12:55
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologia

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde SilviuTraian » 12 Noi 2013, 13:41

Doamne ajuta!
Fratilor, de cateva saptamani ma "bantuie" o intrebare la care va rog din suflet sa imi dati un raspuns: care este motivul/ motivele pentru care Bunul Dumnezeu apare de multe ori in Sfanta Scriptura ca un tiran sau mai bine zis ne este prezentat in acest mod?
Stim cu toti ca Dumnezeu este dragoste si chiar asa si este, stim ca el este bun, el fiind capabil sa ne ierte si sa ne indure asa pacatosi si rai cum suntem noi, oamenii. Stim de asemenea ca dragostea lui Dumnezeu catre noi oamenii nu poate fi explicata-n cuvinte.
Multumesc mult. Dumnezeu si Maica Preacurata sa ne stea intru ajutor!

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde silvestru » 12 Noi 2013, 15:37

Nu apare ca un tiran ci ca un chirurg care opereaza din cand in cand pe trupul omenirii anumite parti cangrenate si stricate. Daca n-ar fi facut asa s-ar fi stricat tot trupul. Doctorul desi provoaca durere nu este considerat tiran. La fel si Dumnezeu...
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

SilviuTraian
Mesaje:4
Membru din:29 Sep 2013, 12:55
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologia

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde SilviuTraian » 22 Ian 2014, 13:23

Doamne ajuta!
Cum putem sa nu ii uram si sa nu le dorim raul celor care isi bat joc de noi, celor care ne fac rau si care ne vorbesc de rau? Cum putem sa nu ii judecam, ba mai mult sa ii iubim?
Multumesc mult.
Doamne ajuta!

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde alexandru82 » 22 Ian 2014, 17:02

care este motivul/ motivele pentru care Bunul Dumnezeu apare de multe ori in Sfanta Scriptura ca un tiran sau mai bine zis ne este prezentat in acest mod?
Unde anume ai citit asta,sau mai bine zis care versete?
Cum putem sa nu ii uram si sa nu le dorim raul celor care isi bat joc de noi, celor care ne fac rau si care ne vorbesc de rau? Cum putem sa nu ii judecam, ba mai mult sa ii iubim?
Nu putem,noi nu putem face nimic fara Dumnezeu ,zice Iisus la Ioan 15:5
Si tot Iisus zice:
Matei 5:44. Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.
Toate se pot face cu smerenie si rugaciune.

adrian1991
Mesaje:2
Membru din:04 Feb 2014, 23:11
Confesiune:ortodox
Preocupări:liber progesionist

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde adrian1991 » 05 Feb 2014, 00:57

Ce inseamna sa mananci uscat si sa bei apa ? Adica ai voir doar paine nimic altceva ? Sau ai voie si altceva inafara de lactate si carne si oua ?

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde alexandru82 » 05 Feb 2014, 16:37

NOŢIUNI GENERALE DESPRE POST
ÎN BISERICA ORTODOXĂ
Post aspru sau uscat (xhrofag...a)– când se consumă hrană uscată: pâine cu apă,fructe, legume (de obicei, o singură masă pe zi);
Mai multe citeste aici (document pdf);
http://www.teologie.net/?cwd=biblios&fi ... ction=down
Aici sa mai discutat:
viewtopic.php?p=31904
si video youtube 1 din 3
http://www.youtube.com/watch?v=c4dQW-nUgkE
Sa nu uitam ca :
postul fara rugaciune este o dieta,
postul dur fara rugaciune ar putea dauna sanatatii,

Totul se face treptat.

adrian1991
Mesaje:2
Membru din:04 Feb 2014, 23:11
Confesiune:ortodox
Preocupări:liber progesionist

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde adrian1991 » 06 Feb 2014, 00:16

multumesc

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde maria_andreea » 21 Feb 2014, 11:44

Cine a scris Biblia?
Mulțumesc!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde alexandru82 » 22 Feb 2014, 15:39

Biblia este formata din mai multe carti si evident mai multi autori .
Ca exemplu ,Evanghelia dupa Luca - adica este scrisa de Luca (unul din cei 12 Apostoli)
http://www.teologie.net/2013/08/28/alex ... is-biblia/
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/intreb ... ris-biblia

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Feb 2014, 21:46

Mă bucur că mi-ați trimis acest link. Lect. Univ. Dr. Alexandru Mihăilă a dat un răspuns complex și mă gândeam că fiecare creștin care se pregătește să citească pentru prima dată Sf. Scriptură ar trebui să-l urmărească pentru a se lămurii de ce uneori ai impresia că „s-a rupt firul narațiunii”. De asemenea link-ul este o bună trimitere pentru cei care doresc să știe ce este Sf. Scriptură și cum se greșește exagerând importanța ei. Ce mi se pare extraordinar este faptul că s-a punctat importanța receptorilor în istoria Bibliei, adică a oamenilor care o primesc, cred cele scrise, o mărturisesc și o dau mai departe și altora.

Mulțumesc din nou; întradevăr urmărindu-l devine un timp valorificat.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
mardadisho
Mesaje:95
Membru din:02 Ian 2014, 17:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:pacea in partea noastra de Univers
Localitate:Bucuresti

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde mardadisho » 28 Feb 2014, 22:16

Avem voie sa facem baie atunci cand in calendar arata Cruce neagra pentru ziua respectiva?
"ara", noi am discutat şi aici despre unele acţiuni exagerate raportate la manifestarea credinţei. Care după părerea mea este şi cea invocată de tine. Zilnic trebuie să facem baie, să fim curaţi suflet şi trup. Numai cei care s-au abătut de la dreapta credinţă socotesc că trupul este ceva rău şi deci pedepsit, lăsat neîngrijit. Toate să le facem (inclusiv îngrijirea trupului), dar cu dreaptă măsură după ce am pus la temelie grija şi lucrarea pentru mântuirea sufletului în Hristos.
Singura interdicţie cu privire la îmbăiere - pe care o cunos eu, apare în Pravila Bisericească cu referire la pregătirea trupească dinainte şi după împărtăşire, unde ni se spune clar că nu trebuie să ne îmbăiem în ziua împărtăşirii, nici înainte, nici după aceea.
Motivul nu ne este prezentat acolo, dar prevederea aceasta este şi ea întemeiată biblic - după neimportanta mea părere. Unde anume? Cred că aici:

9. Zis-a Simon Petru Lui: Doamne, spală-mi nu numai picioarele mele, ci şi mâinile şi capul.
10. Iisus i-a zis: Cel spălat n-are nevoie să-i fie spălate decât picioarele, căci este curat tot. Şi voi sunteţi curaţi, însă nu toţi.
11. Că ştia pe cel ce avea să-L vândă; de aceea a zis: Nu toţi sunteţi curaţi.
12. După ce le-a spălat picioarele şi Şi-a luat hainele, S-a aşezat... Ioan.13

Tot în Pravilă vedem că regimului îmbăieirii i se alătură acela al sărutării/atingerii trupului repausatului. Adică este interzisă nu doar îmbăierea, ci şi atingerea de trupul repausatului - atât înainte cât şi după împărtăşire.

Iar despre cât de des sau rar trebuie să ne îmbăiem, rămâne la nevoia fiecăruia. În scrierile ascetice, baia este trecută pe "lista" celor nerecomandate (adică nu interzise, ci tolerate în cazul unor neputinţe ori boli, etc.)
Blagosloviti, parinte!
Iertati-ma, dar mi se pare o exagerare. Igiena este necesara. Nu vreau sa ajung sa creez un mare gol in jurul meu, datorita mirosului. Si banuiesc ca nici in manastirile mari, fratii nu ocoloesc totutis baia zilnica. Mirosul de tamaie din timpul sfintelor slujbe nu acopera, la o adica, mirosul de "n" trupuri nespalate.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde dimitrie » 03 Mar 2014, 10:22

.....
Iertati-ma, dar mi se pare o exagerare. Igiena este necesara. Nu vreau sa ajung sa creez un mare gol in jurul meu, datorita mirosului. Si banuiesc ca nici in manastirile mari, fratii nu ocoloesc totutis baia zilnica. Mirosul de tamaie din timpul sfintelor slujbe nu acopera, la o adica, mirosul de "n" trupuri nespalate.
Domnul să binecuvinteze!
Bănuielile trebuiesc verificate. În primul rând, trebuie știut că mirosul transpirației are legătură cu ce consumăm, fapt știut de altfel de oameni de mai mult timp. Vin cu un exemplu din afara sferei religioase: Ninja nu consumă deloc carne, tocmai pentru a nu fi deconspirată prezența lor prin mirosul transpirației. Un alt exemplu: Părintele Paisie Aghioritul spune că transpirația țăranilor miroase frumos (muncă multă constant = transpirație multă constant). Noi știm de la cei mai în vârstă că țăranii nu mâncau carne decât Duminica (arareori și Sâmbăta), consumându-o ori în ciorbă, ori în saramură (grătar, nu fript în ulei). Acum, în mănăstiri nu se consumă carne și muncă este cu carul. Părintele meu este schimnic de 17 ani, timp în care nu s-a mai îmbăiat niciodată și cu toate acestea nici nu-i pute transpirația. Ba mai mult, ne-a zis maica stareță de la mănăstirea unde este slujitor că atunci când îi făceau injecții, nici sânge nu-i curgea după înțepătură (dat fiind faptul că mănâncă puțin, conform modului de viețuire al pustnicilor).
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 19 Mar 2014, 13:15

Am cumparat o cruce sculptata de la pangarul unei manastiri, si nu stiu ce inseamna semnele astea de sus, am intrebat pe duhovnicul meu si nici el nu a mai vazut asa semne, voi stiti ce o insemna?
Imagine
http://s14.postimg.org/lnr17lphd/IMAG0672.jpg

E vorba de semnele de deasupra la INRI.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde silvestru » 19 Mar 2014, 21:08

Iisus Nazarineanul Regele Iudeilor.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 20 Mar 2014, 15:23

Iisus Nazarineanul Regele Iudeilor.
Multumesc, dar nu la alea ma refeream, ci la astea :

Imagine


Scuze daca nu s-a inteles exact la ce ma refeream... am compus un pic in graba ieri postul de mai sus.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX