Ce gen de muzica sa ascult?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj
Ce gen de muzica sa ascult?

Mesaj necititde Andreea2012 » 21 Mar 2013, 14:56

Imi place sa ascult pricesne, cantari psaltice dar imi plac si celelalte genuri. Imi place sa ascult cam orice melodie numai sa nu contina cuvinte urate si injuraturi. Este pacat daca ascult si alte melodii in afara de cele bisericesti?
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce gen de muzica sa ascult?

Mesaj necititde Florina » 12 Apr 2013, 22:10

Este pacat in primul rand pentru ca pierdem un timp pe care il puteam folosi spre sfintire. Insa cred ca este destul de mic, avand in vedere ca si Sfantul Antonie zicea despre arc: daca il intinzi prea mult, se rupe. Ascult si eu vreo 5-10 piese lumesti pe an, cand mi se face dor de copilarie (atunci ascultam Enrico Macias, Dalida, Gigliola Cinquetti...). In rest, nu simt nevoia, linistea mi se pare cel mai frumos cantec.

OLGA

Re: Ce gen de muzica sa ascult?

Mesaj necititde OLGA » 13 Apr 2013, 10:54

Este pacat in primul rand pentru ca pierdem un timp pe care il puteam folosi spre sfintire. Insa cred ca este destul de mic, avand in vedere ca si Sfantul Antonie zicea despre arc: daca il intinzi prea mult, se rupe. Ascult si eu vreo 5-10 piese lumesti pe an, cand mi se face dor de copilarie (atunci ascultam Enrico Macias, Dalida, Gigliola Cinquetti...). In rest, nu simt nevoia, linistea mi se pare cel mai frumos cantec.
: De unde ştiţi că atunci când ascultăm piese lumeşti, nu ne sfinţim?

Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău

Re: Ce gen de muzica sa ascult?

Mesaj necititde Veronika » 17 Mai 2013, 21:23

Imi place sa ascult pricesne, cantari psaltice dar imi plac si celelalte genuri. Imi place sa ascult cam orice melodie numai sa nu contina cuvinte urate si injuraturi. Este pacat daca ascult si alte melodii in afara de cele bisericesti?
Toate ne sunt îngăduite, dar nu toate ne sunt de folos. Un anumit stil de muzică, cred că uneori este binevenit de ascultat în anumite momente din viaţă, că şi cântăreţilor şi compozitorilor li s-a dat şi lor un dar de la Dumnezeu, şi nu cred că am deveni mai credincioşi dacă am refuza-o să o ascultam.
Depinde cu ce scop şi cât de des preferăm să ascultăm, mai ales acele cântece, care ne amintesc şi ne leagă de anumite momente din trecut ...
Părintele Emilianos spunea că atunci când treci pe lângă un loc în care ai păcătuit, trebuie să fugi de acolo ca să nu cazi din nou. Cred că lucrul ăsta este valabil şi în cazul cântecelor laice.
Fiecare ascultă diferite stiluri de muzică, în dependenţă de poziţia şi treapta lui duhovnicească. Dacă mai apare dorinţa de a asculta unele melodiii vesele, înseamnă că suntem încă departe de a avea o inimă curată, gata de a vorbi numai cu Dumnezeu.
Asta este părerea mea.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce gen de muzica sa ascult?

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Mai 2013, 16:43

Este pacat daca ascult si alte melodii in afara de cele bisericesti?
Citeşte te rog articolul ăsta care vorbeşte despre muzica electronică, muzică pe care de obicei o ascultăm la radio sau în cluburi. Când o să vezi cine a creat-o şi pe ce fond o să înţelegi ce fel de duh a fost programată să transmită.

Spunea un părinte că de obicei uitându-ne la filme lumeşti sau ascultând anumite melodii ne încărcăm cu murdării pe care mai apoi trebuie să le curăţăm şi iar ne murdărim şi iar ne chinuim o perioadă să ne curăţim, iar înaintarea duhovnicească stagnează; altfel spus ca nişte nebuni urcăm cu Sisif piatra pe muntele care o va rostogolii înapoi...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX