Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Marcus89
Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Mesaj necititde Marcus89 » 26 Iun 2012, 07:04

Când am întrebat un creștin de unde venim (care este originea noastră?) - răspunsul a fost evident de la un creator. Pe urmă, a continuat să-mi explice cum celula este prea complexă ca să apară din interacțiuni la nivel atomic/molecular și că a fost creată comform unui plan, așadar acestea (celulele) sunt create și nu există din alte împrejurări. Ca idee de bază din acest răspuns am reținut că un organism/entitate complexă are un creator și l-am întrebat cine a creat creatorul atunci? - la care repede a venit răspunsul creatorul este veșnic, nimeni nu l-a creat. Acest răspuns a fost nemulțunitor, pentru că intră în contradicție cu ceea ce a afirmat anterior, la care curiozitatea m-a împins să-l întreb - dar atunci nu putem spune același lucru despre materia din care noi am apărut - că este eternă și nu a fost creată? (răspunsul a fost nu știu).
Într-o altă ordine de idei, de ce materia (mai puțin complexă decât o entitate) are nevoie de justificare într-un creator, pe când divinitatea - ființă complexă - nu are nevoie de o justificare pentru existență? În acest sens, eu trag concluzia că: susținerea creștinismului că entitatea divină este veșnică și necreat de altcineva se poate extinde și la atomii care compun materia din care provenim. Voi cum vedeți situația?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Mesaj necititde Floryan » 27 Iun 2012, 10:45

Voi cum vedeți situația?
E buna povestea dv ;)
Daca nu exista un Dumnezeu etern, necreat, atunci cum explica unii cercetatori aparitia universului din nimic :x3 ? Mai adaugam - Daca s-a nascut din nimic, totusi ce-a fost inaintea universului?
Daca universul este infinit atunci cum paote fi acesta in expasiune? Iar daca este infinit, atunci BIg Bang-ul ar explica tocmai existenta unui Dumnezeu, pt ca este nevoie de o cantitate de energie infinita pentru a crea un univers infinit. Corect nu? Cand vorbim de univers nu spunem doar un spatiu mort, ci vorbim de spatiu, materie, timp etc dar si de legile care le guverneaza. Puteti sa demonstrati stiintific cum s-a nascut atractia gravitationala din nimic? Puteti sa demonstrati cum s-a nascut fuziunea nucleara din nimic? Puteti sa demonstrati cum s-a nascut timpul din nimic?
Si reducand la problema dv atunci - Este gresit sa catalogam viata doar la nivel de individ. Viata trebuie inteleasa ca organisme plus relatiile dintre ele adica o biocenoza, care este cu mult mai complexa decat insusi universul.
Daca viata a aparut intamplator, rod al evolutiei de miliarde de ani prezentati-ne atunci dovezi care sa demonstreze clar ca din neviu apare viul mai exact o celula eucariota, vie.

Cerurile spun slava lui Dumnezeu şi facerea mâinilor Lui o vesteşte tăria. Psalm 1,18
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Caesar

Re: Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Mesaj necititde Caesar » 27 Iun 2012, 17:13

Voi cum vedeți situația?
E buna povestea dv ;)
Daca nu exista un Dumnezeu etern, necreat, atunci cum explica unii cercetatori aparitia universului din nimic :x3 ? Mai adaugam - Daca s-a nascut din nimic, totusi ce-a fost inaintea universului?
Daca universul este infinit atunci cum paote fi acesta in expasiune? Iar daca este infinit, atunci BIg Bang-ul ar explica tocmai existenta unui Dumnezeu, pt ca este nevoie de o cantitate de energie infinita pentru a crea un univers infinit. Corect nu? Cand vorbim de univers nu spunem doar un spatiu mort, ci vorbim de spatiu, materie, timp etc dar si de legile care le guverneaza. Puteti sa demonstrati stiintific cum s-a nascut atractia gravitationala din nimic? Puteti sa demonstrati cum s-a nascut fuziunea nucleara din nimic? Puteti sa demonstrati cum s-a nascut timpul din nimic?
Si reducand la problema dv atunci - Este gresit sa catalogam viata doar la nivel de individ. Viata trebuie inteleasa ca organisme plus relatiile dintre ele adica o biocenoza, care este cu mult mai complexa decat insusi universul.
Daca viata a aparut intamplator, rod al evolutiei de miliarde de ani prezentati-ne atunci dovezi care sa demonstreze clar ca din neviu apare viul mai exact o celula eucariota, vie.

Cerurile spun slava lui Dumnezeu şi facerea mâinilor Lui o vesteşte tăria. Psalm 1,18
Stiinta poate explica Universul fara Dumnezeu.. Va recomand emisiunea de pe Discovery "Curiosity" Episodul "Did God create the Universe" in care vb Steven Hawkings despre aceste lucruri.Steven Hawkings unul dintre cei mai mari oameni de stiinta ai epocii noastre..
Ultima oară modificat 27 Iun 2012, 17:16 de către Caesar, modificat 1 dată în total.

Caesar

Re: Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Mesaj necititde Caesar » 27 Iun 2012, 17:15

Big Bang - Evolutie.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Mesaj necititde Floryan » 27 Iun 2012, 17:42

Stiinta poate explica Universul fara Dumnezeu.. Va recomand emisiunea de pe Discovery "Curiosity" Episodul "Did God create the Universe" in care vb Steven Hawkings despre aceste lucruri.Steven Hawkings unul dintre cei mai mari oameni de stiinta ai epocii noastre..
Pacat de Steven Hawking, imi place foarte mult, in ziua de azi sunt tot mai rar astfel de oameni.
Stiinta intr-adevar poate explica Universul,insa nu poate demonstra. ;) Aici e buba.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Caesar

Re: Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Mesaj necititde Caesar » 27 Iun 2012, 18:16

Stiinta poate explica Universul fara Dumnezeu.. Va recomand emisiunea de pe Discovery "Curiosity" Episodul "Did God create the Universe" in care vb Steven Hawkings despre aceste lucruri.Steven Hawkings unul dintre cei mai mari oameni de stiinta ai epocii noastre..
Pacat de Steven Hawking, imi place foarte mult, in ziua de azi sunt tot mai rar astfel de oameni.
Stiinta intr-adevar poate explica Universul,insa nu poate demonstra. ;) Aici e buba.
Daca ai fi vazut emisiunea ai fi vazut ca raspunde la majoritatea intrebarilor tale.. mai gasesti parti din emisiune si in format scris online daca cauti pe Google.

Am sa raspund eu pe scurt..

In univers exista energia positiva si energie negativa.. Suma totala a energiei din Univers e egala cu 0, asta inseamna ca universul poate lua fiinta din nimic si ca nu e infinit, si ca universul nostru orice alt univers.. Protonii sunt particule mici care apar si dispar in diferite locuri.. Universul nostru a fost de marimea unui proton si un proton si a aparut din nimic, (mecanica cuantica).. In gaura neagra nu exista TIMP.. Timpul a inceput cu Big Bangul.. Nu a existat un timp inaintea Big-Bangului pentru ca timpul a inceput cu Big Bangul.

Marcus89

Re: Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Mesaj necititde Marcus89 » 27 Iun 2012, 18:30

E buna povestea dv ;) Daca nu exista un Dumnezeu etern, necreat, atunci cum explica unii cercetatori aparitia universului din nimic :x3 ? Mai adaugam - Daca s-a nascut din nimic, totusi ce-a fost inaintea universului?
Cercetătorii nu au asistat la apariția universului, și ca atare este posibil să fi existat din totdeauna precum susțin creștinii că zeul lor este veșnic. Nu pun eu la îndoială o anumită teroie sau alta, dar oamenii se pot înșela cu privire la diverse lucruri (cum bine ști la un moment dat se considera că Pământul este centrul universului, și oarecum această idee era sugerată și în biblie - nu intru în detalii)
Dar înaintea lui Dumnezeu ce a fost?
Daca universul este infinit atunci cum paote fi acesta in expasiune? Iar daca este infinit, atunci BIg Bang-ul ar explica tocmai existenta unui Dumnezeu, pt ca este nevoie de o cantitate de energie infinita pentru a crea un univers infinit. Corect nu? Cand vorbim de univers nu spunem doar un spatiu mort, ci vorbim de spatiu, materie, timp etc dar si de legile care le guverneaza.
Infinit, poate însemna și vast (dintr-un pct. de vedere) sau a cărui margini sunt nedeterminate (un ocean poate părea infinit dacă ai fi pe o plută în mijlocul lui). În plus există teorii care susțin că există un apogeu al expansiunii universului, după care se va ”prăbușii” spre centru culminând cu un alt ”Big Bang”. Oare o cantitate infinită de energie chiar justifică prezența unei entități? În plus, universul nu este chiar plin cu materie, nu? Iar cum în vid nu există frecări așadar nu este nevoie de energie infinită pentru ca un corpa ”A” să se deplaseze în continuu.
Puteti sa demonstrati stiintific cum s-a nascut atractia gravitationala din nimic? Puteti sa demonstrati cum s-a nascut fuziunea nucleara din nimic? Puteti sa demonstrati cum s-a nascut timpul din nimic?
Nu are legătură cu afirmația mea. Eu am zis că: de ce nu poate fi considerată materia eternă precum considerați voi pe Dumnezu veșnic și trebuie să provină (să se ”nască” cum zici tu din ceva)? <- that is the question
Si reducand la problema dv atunci
în sfârșit
Este gresit sa catalogam viata doar la nivel de individ. Viata trebuie inteleasa ca organisme plus relatiile dintre ele adica o biocenoza, care este cu mult mai complexa decat insusi universul.
Daca viata a aparut intamplator, rod al evolutiei de miliarde de ani prezentati-ne atunci dovezi care sa demonstreze clar ca din neviu apare viul mai exact o celula eucariota, vie.
Viața este complexă... da, dar dacă și tu afirmi precum cel din postul meu inițial că - un grad de complexitate susține ideea unui creator care a avut un ”plan” atunci pe creatorul entitate complexă cine l-a ”plănuit” (creat). Îmi plce cererea cu ”dovada”, am și eu una pentru tine: fă-mi cunoștiință cu Dumnezu în persoană (nu mă refer la Iisus) pentru că astea sunt vorbe în vânt:
Cerurile spun slava lui Dumnezeu şi facerea mâinilor Lui o vesteşte tăria. Psalm 1,18
Firește că nu pot face dovada unui eveniment întâmplător, e mai ușor să câștig la bingo *sarcasm*
Ultima oară modificat 27 Iun 2012, 18:37 de către Marcus89, modificat 1 dată în total.

Marcus89

Re: Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Mesaj necititde Marcus89 » 27 Iun 2012, 18:35

Stiinta poate explica Universul fara Dumnezeu.. Va recomand emisiunea de pe Discovery "Curiosity" Episodul "Did God create the Universe" in care vb Steven Hawkings despre aceste lucruri.Steven Hawkings unul dintre cei mai mari oameni de stiinta ai epocii noastre..
Pacat de Steven Hawking, imi place foarte mult, in ziua de azi sunt tot mai rar astfel de oameni.
Stiinta intr-adevar poate explica Universul,insa nu poate demonstra. ;) Aici e buba.
Nici religia nu are dovezi la activ - huba buba -

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Mesaj necititde Floryan » 27 Iun 2012, 20:16

Nici religia nu are dovezi la activ - huba buba -
Pai rationamentul este complet gresit, vorbim de 2 lucruri diferte. Credinta vs stiinta. Dar ma rog, ca sa va demonstrez ca gresiti, Hristos a trait pe acest pamint, fapt dovedit istoric, a facut minuni , a fost rastignit si a inviat a 3 zi, a fost vazut de sute de oameni.
Big bang-ul sau evolutia speciilor totusi, nu le-a vazut nimeni si nici demonstrat vreodata. Pot sa afirm ca de fapt, dv mergeti mai mult prin credinta (credeti in evolutia speciilor, in aparitia universului din nimic etc )decat prin dovezi clare, ironic nu?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Caesar

Re: Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Mesaj necititde Caesar » 27 Iun 2012, 21:09

Nici religia nu are dovezi la activ - huba buba -
Pai rationamentul este complet gresit, vorbim de 2 lucruri diferte. Credinta vs stiinta. Dar ma rog, ca sa va demonstrez ca gresiti, Hristos a trait pe acest pamint, fapt dovedit istoric, a facut minuni , a fost rastignit si a inviat a 3 zi, a fost vazut de sute de oameni.
Big bang-ul sau evolutia speciilor totusi, nu le-a vazut nimeni si nici demonstrat vreodata. Pot sa afirm ca de fapt, dv mergeti mai mult prin credinta (credeti in evolutia speciilor, in aparitia universului din nimic etc )decat prin dovezi clare, ironic nu?
Stiinta se ghideaza pe teste si experimente.S-a dovedit experimental ca exista mutatii benefice in regnul animal..

nu exista nici un martor istoric a lui Iisus Hristos in afara Bibliei.. Atestarile alea sunt atestari ale Crestinismului.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Mesaj necititde maria_andreea » 27 Iun 2012, 21:47

nu exista nici un martor istoric a lui Iisus Hristos in afara Bibliei
Păi noi, creştinii ce suntem, martori înafara istoriei, înafara timpului :x9 !?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Caesar

Re: Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Mesaj necititde Caesar » 27 Iun 2012, 22:02

nu exista nici un martor istoric a lui Iisus Hristos in afara Bibliei
Păi noi, creştinii ce suntem, martori înafara istoriei, înafara timpului :x9 !?
Voi nu coincideti cu perioada istorica in care a trait Iisus si nu va calificati ca martori oculari al Iisusului celui istoric.

Marcus89

Re: Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Mesaj necititde Marcus89 » 28 Iun 2012, 09:26

Nici religia nu are dovezi la activ - huba buba -
Pai rationamentul este complet gresit, vorbim de 2 lucruri diferte. Credinta vs stiinta. Dar ma rog, ca sa va demonstrez ca gresiti, Hristos a trait pe acest pamint, fapt dovedit istoric, a facut minuni , a fost rastignit si a inviat a 3 zi, a fost vazut de sute de oameni.
Big bang-ul sau evolutia speciilor totusi, nu le-a vazut nimeni si nici demonstrat vreodata. Pot sa afirm ca de fapt, dv mergeti mai mult prin credinta (credeti in evolutia speciilor, in aparitia universului din nimic etc )decat prin dovezi clare, ironic nu?
Măi da ce dovadă concludentă... este Iisus dovada că Dumnezeu a creat universul? poți să dovedești că Dumnezeu nu este și el o creație a universului și că este invers? Mai mult, doar Biblia susține existența lui Iisus cel care face minuni... istorici care pomenesc de Iisus nu fac referiri la minunile sale, ci doar la ce susțin adepții săi. Faptul că Mohamed a existat nu confirmă existența lui Allah sau cel puțin a faptului că este zeu, că a creat ceva.
Știința chiar dacă nu are o probă, în adevărtatul sens al cuvântului a modului în care a apărut universul, se bazează pe datele colectate și corelate. Cum dovedește religia că Dumnezeu este cel care a creat universul - păi, nu a văzut nimeni crearea universului (nici noi), dar noi îl avem pe Iisus așa că noi avem dreptate. :shock:

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Mesaj necititde Floryan » 28 Iun 2012, 09:57

Stiinta se ghideaza pe teste si experimente.S-a dovedit experimental ca exista mutatii benefice in regnul animal..

nu exista nici un martor istoric a lui Iisus Hristos in afara Bibliei.. Atestarile alea sunt atestari ale Crestinismului.
Da stim ca stiinta se ghideaza pe teste, dar nu numai. Lucreaza si cu ipoteze ;) Eu de exemplu nu am auzit vreodata de un test care sa demonstreze ca din nimic obtii un univers. Sicer ne-ar scoate pt toti din foame :) sau un test in care o specie care sufera anumite mutatii genetice favorabile se transforma in alta specie?
Legat de mutatii eu va propun sa stati cuminte, mutatiile nu explica evoluatia speciilor. Este o alta gogosa servita de evolutionisti in razboiul lor disperat, avand iz de dovada stiintifica clara. Chiar si asa, pina la mutatii e cale lunga. De exemplu raspundeti-mi clar si cu dovezi, cind a aparut viata intamplator pe Terra acum milioane de ani, ce a aparut mai intai, ADN-ul sau proteinele?
Ati citit vreodata "Teoria biostructurala a materiei vii" scrisa de acad. Eugen Macovschi? Nu e crestin in schimb concluziile la care ajunge sunt destul de interesante, va recomand sa cititi sa vedeti ca nu e chiar asa totul atit de intamplator.

Cat despre dovezi istorice care atesta ca Hristos a existat va dau un nume, Pontiu din Pilat, nu era crestin, mai exista si acel recensamant mentionat si in BIblie plus multi alti martori ai vremii.
Biblia apare abia in secolul IV, deci va rog sa va documentati si nu va mai uitati la zeitgeist pt ca va minte. Hristos a avut peste 500 de ucenici care au fost martori oculari.
Moise a existat, Solomon a existat, David a existat, Saul sau Pavel a existat, executiile crestinilor din primele secole au existat, specatcolele cu crestini in arena cu gladiatori si animale au existat, deci exista dovezi clare.
Dv puteti sa ne arati ceva din ce sustineti?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Marcus89

Re: Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Mesaj necititde Marcus89 » 28 Iun 2012, 13:04

De exemplu raspundeti-mi clar si cu dovezi, cind a aparut viata intamplator pe Terra acum milioane de ani, ce a aparut mai intai, ADN-ul sau proteinele?
Dacă tu faci rost de prima formă de viață vei primi un răspuns. Nu are nici o relevanță ce a apărut mai întâi între ADN și proteine. :x44
Cat despre dovezi istorice care atesta ca Hristos a existat va dau un nume, Pontiu din Pilat, nu era crestin, mai exista si acel recensamant mentionat si in BIblie plus multi alti martori ai vremii.
Biblia apare abia in secolul IV, deci va rog sa va documentati si nu va mai uitati la zeitgeist pt ca va minte. Hristos a avut peste 500 de ucenici care au fost martori oculari.
Moise a existat, Solomon a existat, David a existat, Saul sau Pavel a existat, executiile crestinilor din primele secole au existat, specatcolele cu crestini in arena cu gladiatori si animale au existat, deci exista dovezi clare.
Dv puteti sa ne arati ceva din ce sustineti?
:-o
Mai repet o singură dată: cum dovedește existența lui ”Iisus, Solomon, David , Saul sau Pavel, executiile crestinilor din primele secole, specatcolele cu crestini in arena cu gladiatori si animale” că Dumnezeu a făcut universul?

Caesar

Re: Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Mesaj necititde Caesar » 28 Iun 2012, 17:28

Stiinta se ghideaza pe teste si experimente.S-a dovedit experimental ca exista mutatii benefice in regnul animal..

nu exista nici un martor istoric a lui Iisus Hristos in afara Bibliei.. Atestarile alea sunt atestari ale Crestinismului.
Da stim ca stiinta se ghideaza pe teste, dar nu numai. Lucreaza si cu ipoteze ;) Eu de exemplu nu am auzit vreodata de un test care sa demonstreze ca din nimic obtii un univers. Sicer ne-ar scoate pt toti din foame :) sau un test in care o specie care sufera anumite mutatii genetice favorabile se transforma in alta specie?
Aceste aparitii si disparitii ale protonilor se observa cu microscopul la nivel atomic si subatomic.. Si gaura neagra tot un "nimic" e.. si in acest "nimic" nu exista timp sau altceva de genul asta..
Legat de mutatii eu va propun sa stati cuminte, mutatiile nu explica evoluatia speciilor. Este o alta gogosa servita de evolutionisti in razboiul lor disperat, avand iz de dovada stiintifica clara. Chiar si asa, pina la mutatii e cale lunga. De exemplu raspundeti-mi clar si cu dovezi, cind a aparut viata intamplator pe Terra acum milioane de ani, ce a aparut mai intai, ADN-ul sau proteinele?
Evolutia speciilor are loc in perioade lungi de timp, sute de mii de ani, milioane si chiar miliarde.. Nu de pe azi pe maine.. Mecanisme precum selectia naturala imperecherea diferitelor specii si driftul si fluxul genetic sunt observabile in natura.. Aceste mecanisme fac parte din evolutie..

http://ro.wikipedia.org/wiki/Evolu%C8%9Bie

http://en.wikipedia.org/wiki/Evolution
Cat despre dovezi istorice care atesta ca Hristos a existat va dau un nume, Pontiu din Pilat, nu era crestin, mai exista si acel recensamant mentionat si in BIblie plus multi alti martori ai vremii.
Si mai exact unde atesta Pontiu din Pilat existenta lui Hristos?Daca mai exista acel recensamant care e dovada existentei lui Iisus cel crestin?Iisus e un nume ebraic destul de comun si de raspandit.. Cam ca la noi Ion , Vasile, etc..

Plus multi alti martori ai vremii asta e tare.. Eu inainte sa ma "declar ateist" am fost ceva apropriat de ce unii ar putea numi scolar crestin.. Nu prea exista martori care sa ateste existenta lui Iisus dintr-un contact direct cu el.. Si aici ma refer in afara Bibliei.. Istoricii romani si iudei vorbesc despre religia crestina si despre credinta ei.. Adica ce credeau crestinii despre Iisus..
Biblia apare abia in secolul IV, deci va rog sa va documentati si nu va mai uitati la zeitgeist pt ca va minte. Hristos a avut peste 500 de ucenici care au fost martori oculari.
Mai exact canonul biblic apare atunci.. Cartile bibliei si ale Noului Testament existau cu mult inainte si conform scolarilor ultima carte a fost scrisa pe la sfarsitul sec I , inceputul sec II.. Unul dintre cei ce aduc in discutie cartile Noului Testament este Origen..
Moise a existat
Nici o dovada care sa ateste existenta lui.Colac peste pupaza dovezile sunt putine si in cazul existentei lui Israel in Egipt si a unei migrari a Israelitilor din Egipt in Canaan.
Solomon a existat

David a existat, Saul sau Pavel a existat
Posibil.
executiile crestinilor din primele secole au existat, specatcolele cu crestini in arena cu gladiatori si animale au existat, deci exista dovezi clare.
Dv puteti sa ne arati ceva din ce sustineti?
nici nu am zis ca nu au existat.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Mesaj necititde Floryan » 28 Iun 2012, 20:31

Dacă tu faci rost de prima formă de viață vei primi un răspuns. Nu are nici o relevanță ce a apărut mai întâi între ADN și proteine. :x44
Dle de sinteza proteica ati auzit? Daca ati auzit, atunci stiti ca orice forma de viata de pe planeta (insa virusurile care au nevoie de celula gazda) folosesc acest proces de asamblare a aminoacizilor si nu intamplator. Puteti enumera formele de viata care au avut forme intermediare ale acestui proces?
Daca s-au selectat numai anumiti aminoacizi din acea supa, prin niste mecansme nestiute de nimeni pentru a forma anumite proteine, atunci vorbim de selectie naturala la nivel de aminiacizi. Cunoastem vreun mecanism de selectie al aminoacizilor fara material genetic? :x9 pentru ca fiecare proteina are secventa ei unica de aminoacizi. Dar selectia naturala se aplica doar formelor de viata, deci explicatia cu supa organica bogata in aminoacizi din care se formeaza proteine este pur fantezista.
Dar de la proteine la o celula e cale lunga.
De cod genetic ati auzit, stiti ca e universal, adica aceleasi triplete de baze azotate codifica aceiasi aminoacizi. Daca acesta este identic la toate, procariote, eucariote, atunci inseamna ca au mai existat alte forme de viata care au avut stadii intermediare conform teoriei evolutiei ?
De reglajul genetic ati auzit? Care aproape e necunoscut dar estee desavarsit? La fel puteti enumera forme de viata care au un reglaj genetic incomplet conform teoriei evolutie ?
Mai repet o singură dată: cum dovedește existența lui ”Iisus, Solomon, David , Saul sau Pavel, executiile crestinilor din primele secole, specatcolele cu crestini in arena cu gladiatori si animale” că Dumnezeu a făcut universul?
Simplu, indirect. Toti cei enumerati dovedesc ca Hristos a existat cu adevarat. Hristos a existat, Fiul lui DUmnezeu, cel care a creat toate. :D
Si inca ceva, pina sa apara Biblia, Hristos a fost propavaduit mai bine de 300 de ani si cunoscut. Din cei 12 apostoli doar Ioan Teologul a murit de moarte buna, in rest toti au suferit martriu, adica, s-au dus loa moarte asa de dragul unei fantasme? Hai sa discutam si logic putin.
Ultima oară modificat 29 Iun 2012, 09:16 de către Floryan, modificat de 3 ori în total.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Mesaj necititde Floryan » 28 Iun 2012, 20:45

Aceste aparitii si disparitii ale protonilor se observa cu microscopul la nivel atomic si subatomic.. Si gaura neagra tot un "nimic" e.. si in acest "nimic" nu exista timp sau altceva de genul asta..
Eu stiu ca un astefel de microscop nu ar exista, de fapt la acel nivel sunt altfel de metode de lucru, dar ma rog.
O gaura neagra este cat se paote de materiala, este o stea care se prabuseste in ea insesi, sub fortele gravitationale, astfel incat nici lumina nu reuseste s ascape. Bun, un soare care se dezintegreaza adica e nimic? :x9

Evolutia speciilor are loc in perioade lungi de timp, sute de mii de ani, milioane si chiar miliarde.. Nu de pe azi pe maine.. Mecanisme precum selectia naturala imperecherea diferitelor specii si driftul si fluxul genetic sunt observabile in natura.. Aceste mecanisme fac parte din evolutie..


Am pus timpul in fata si gata. Ati spus ca exista dovezi, teste clare, nu credinte. Dv imi spuneti o poveste. Ati auzit e bacterii? Stiti cam ce rata de reproducere au si in ce timp? Ei bine, in 10 , 20 ani de experiment ar fi suficient.Insa nicio mutatie nu a dus din pacate la nasterea unei celule eucariote conf teoriei evolutiei sp.


La celelate nu am timp sa raspund. Stima
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Mesaj necititde Floryan » 29 Iun 2012, 08:32

Am sa raspund eu pe scurt..

In univers exista energia positiva si energie negativa.. Suma totala a energiei din Univers e egala cu 0, asta inseamna ca universul poate lua fiinta din nimic si ca nu e infinit, si ca universul nostru orice alt univers.. Protonii sunt particule mici care apar si dispar in diferite locuri.. Universul nostru a fost de marimea unui proton si un proton si a aparut din nimic, (mecanica cuantica).. In gaura neagra nu exista TIMP.. Timpul a inceput cu Big Bangul.. Nu a existat un timp inaintea Big-Bangului pentru ca timpul a inceput cu Big Bangul.
Tot respectul pe Howking dar teoria cu eneriga pozitivca si negativca e pur speculativa. O ipoteza, de acord.
S-a demonstrat vreodata ca energia Universului este 0? Eu stiam ca Universul nu are suficienta energie sa se "sustina"

Uitati o demonstratie cit se paote de stiintifica



Big Bang = explozie, presupune sa existe ceva care brusc se dilata. Daca ai 0 obtii 0 intodeauna.
Pina la acele energii si protoni care se teleporteaza, mai trebuie demonstrat un lucru, de unde provin acestea, daca nu a exista absolut nimic.
Iar daca nu a existat nimic, ironic atunci Sfanta Scriptura spune adevarul:
Intru inceput a făcut Dumnezeu cerul şi pământul Facerea 1,1
Intru inceput, adica mai inainte de toti vecii, cand nu exista nimic.
Cu respect.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Marcus89

Re: Creationism vs stiinta: originea fiintelor

Mesaj necititde Marcus89 » 29 Iun 2012, 09:45

Dle de sinteza proteica ati auzit? Daca ati auzit, atunci stiti ca orice forma de viata de pe planeta asta cu mici exceptii (virusurile) folosesc acest proces de asamblare a aminoacizilor si nu intamplator.
Poate ești puțin în urmă cu ce se știe, în ziua de azi, despre anumite proprietăți și caracteristici a ARN-ului.
Daca s-au selectat numai anumiti aminoacizi din acea supa, prin niste mecansme nestiute de nimeni :x9 pentru a forma anumite proteine, atunci vorbim de selectie la nivel de aminiacizi. Dar selectia naturala se aplica doar formelor de viata, deci explicatia cu supa organica bogata in aminoacizi din care se formeaza proteine este fantezista. Dar de la proteine la o celula e cale lunga.
De cod genetic ati auzit, stiti ca e universal, adica aceleasi triplete de baze azotate codifica aceiasi aminoacizi. Daca acesta este identic la toate, procariote, eucariote, atunci inseamna ca au mai existat alte forme de viata care au avut stadii intermediare , adica 2 baze sa codifice, sau o baza. Exista asa ceva? Nu
Ce sunt ”mecansme”-le? Nu vorbim de nici un fel de selecție, așa cum ai zis selecția naturală se referă la altceva, ci de reacții. Fantezist este să crezi că există o entitate care a creat o ființă complexă ca omul și în același timp ea există fără să fie creată.
Codul genetic este degenerat: majoritatea aminoacizilor sunt codaţi de mai mult decât un triplet de nucleotide. Codonii sinonimi care poziţionează acelaşi aminoacid diferă între ei cel mai frecvent la nivelul celui de-al treilea nucleotid, doar primele 2 baze azotate conferind specificitate codonului.
Simplu, indirect. Toti cei enumerati dovedesc ca Hristos a existat cu adevarat. Hristos a existat, Fiul lui DUmnezeu, cel care a creat toate. :D
Si inca ceva, pina sa apara Biblia, Hristos a fost propavaduit mai bine de 300 de ani si cunoscut. Din cei 12 apostoli doar Ioan Teologul a murit de moarte buna, in rest toti au suferit martriu, adica, s-au dus loa moarte asa de dragul unei fantasme? Hai sa discutam si logic putin.
Între Hristos a existate și el este Dumenezeu nu este un semn de echivalență. Dovada că el este Dumnezeu nu poate fi furnizată indirect, nu există o prezumție absolută care să funcționeze în acest sens.
Ce au suferit? ”martriu”? și s-au dus ”loa moarte”?
Ultima oară modificat 29 Iun 2012, 10:39 de către Marcus89, modificat de 2 ori în total.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron