Trebuie să țin post înainte de spovedanie?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
anamaria
Mesaje:1
Membru din:10 Apr 2012, 10:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:elev
Trebuie să țin post înainte de spovedanie?

Mesaj necititde anamaria » 10 Apr 2012, 10:57

Buna ziua! Am intrat pe acest forum deoarece am o nelamurire.Vineri as vrea sa ma duc sa ma spovedesc . Trebuie neaparat sa tin post? Dar daca tin doar 2 zile are ceva? Mentionez ca am 14 ani . Multumesc!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Spovedania

Mesaj necititde protosinghel » 11 Apr 2012, 00:17

Am fi bine să postiţi măcar zilele care au rămas până la Paşti şi să mergeţi la Spovedanie. Deja acolo preotul va hotărî dacă în cazul concret al Dvstră această pregătire este suficientă sau nu pt a primi împărtăşire la Paşti. Dar şi chiar dacă nu reuşiţi să postiţi, nu ezitaţi să mergeţi la Spovedanie, pt că ea este de folos chiar şi dacă este amânată împărtăşania.

valentin
Mesaje:12
Membru din:02 Ian 2013, 23:06
Confesiune:ortodox
Preocupări:teolog
Localitate:Rm. Valcea
Contact:

Re: Spovedania

Mesaj necititde valentin » 03 Ian 2013, 00:25

Dragă anamaria, o haină care este purtată o speli pentru a fi curată pentru data viitoare, aşa e şi omul, are nevoie să se spele de păcat şi să trăiască o viaţă întru Hristos. Nu amâna spovedania pentru că nu ai ţinut post, nu şti când Dumnezeu va cere sufletul tău de la tine. Doamne ajută!


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX