Rugăciunea auzită

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău
Rugăciunea auzită

Mesaj necititde Veronika » 04 Apr 2012, 21:08

Care rugăciuni ajung mai repede la Dumnezeu, cea a copiilor pt părinţi sau a părinţilor pentru copii?
Interesant paradox: părinţii sunt capabili de a rosti diverse rugăciuni amestecându-le uneori cu diverse griji, iar copii rostesc puţine, dar sincere... ;)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Rugăciunea auzită

Mesaj necititde maria_andreea » 05 Apr 2012, 07:06

Cea a sufletului curat. Şi Domnul Iisus Hristos în Evanghelie ne spune dacă nu vom primi Împărăţia ca şi copii [la suflet lipsiţi de răutate] nu vom intra în ea.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Rugăciunea auzită

Mesaj necititde andr3y » 26 Iun 2012, 10:04

Eu sunt de parere ca toate rugaciune ajung la fel de repede inaintea lui Dumnezeu (dupa cum si toate rugaciune sunt auzite de Domnul). Diferenta o face credinta celui care se roaga!

OLGA

Re: Rugăciunea auzită

Mesaj necititde OLGA » 27 Iun 2012, 14:18

Mântuitorul ne-a spus că Tatăl ştie ce vrem încă dinainte de a-I cere. Dacă am fi "mari" am şti că avem totul şi că nu mai este nevoie nici să-I cerem şi nici să-I dăm. Nu mai este nicio nevoie.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX