Un înşelat și înşelător - Marius Miulescu ce susține că a văzut iadul....

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
dimitrie
Confesiune: ortodox
Preocupări: preoţie, familie

Un înşelat și înşelător - Marius Miulescu ce susține că a văzut iadul....

Mesaj necititde dimitrie » 11 Ian 2017, 15:39

Subiectul acestui topic este dedicat prezentării unui înşelat spiritual periculos, care din păcătos trece brusc în dascăl și vizionar duhovnicesc, pe care îl cunosc personal. Când a fost în Sfântul Munte Athos în octombrie 2016, a venit la slujbele de la biserică când şi dacă a vrut, s-a închinat la sfintele moaşte mai mult luat pe sus, și iată concluziile lui cororborate cu ceva viziuni, despre Mântuitorul , Maica Domnului, Sfinții şi sfintele lor moaşte, după cum le puteți uşor găsi pe pagina lui de Facebook:
"Veniti maa acasa...si nu mai vorbiti aiurea ca vai aici nu e biserica..vai aicea nu am timp..vai si vai...Baaaa...mai mult de o paine pe zi nu puteti manca maa..nu mai strangeti averi..strangeti ceva comori si pt saracu suflet....ar sa urlati sa mai veniti dar nu va mai fi cu putinta...uita lumea toata ca DUMNEZEU are mila nemarginita..dar e si DREPT JUDECATOR....de saraca Maicuta Domnului nimeni nu vorbeste...a uitat toata lumea...pana si preotii...cauta minuni prin niste scheleti...cand Maica Domnului plange ca Ei nu-i mai cere nimeni nimic..BAAAA...TOTI SFINTII PAMANTULUI TOT IEI SE ROAGA MAA SA I SE ROAGE LUI...NU ASCULTA MANTITORUL HRISTOS PE NIMENI AFARA DE EA.......DOAMNE AJUTA...si sa ma iertati..dar fara EA...piream de mult tare..."
Cât de cunoscut este, aflați cu ușurință dacă veți căuta numele lui pe web. Acest om a fost înşelat de demoni (dacă este adevărat că a trăit ce spune) și roadele se pot vedea și prin aceea că blasfemiază.
Voi veni şi cu alte date despre el. Dar până atunci, comentați și trageți concluziile cuvenite, ori ceva completări...

PS
Între punctele de suspensie din citatul de mai sus erau intercalate și o mulțime de emoticoane.
Să-mi dea Dumnezeu ce "medicament" ştie El, numai să putem fi împreună, deplin, dincolo!

nemessis
Confesiune: ateu
Preocupări: arta, stiinta, omul

Re: Un înşelat și înşelător - Marius Miulescu ce susține că a văzut iadul....

Mesaj necititde nemessis » 16 Ian 2017, 17:01

Puteti sa explicati asa, la nivelul meu, ce nu e in ordine?
Sunt tare tare curios cum ati verificat sursa vedeniilor, de sunteti atat de sigur ca sunt de la demoni.

Ce-l face periculos pe acest om? Posteaza o groaza de chestii crestine, sustine fix aceleasi chestii ca voi. Singura mica diferenta e ca o baga pe Maica Domnului de parca ar fi mai importanta...putem sa punema asta pe seama curentului feminist...Dar pe bune, care e diferenta intre el si orice alt preot?
Sunt sigur ca daca v-as pune pe voi doi sa ma convingeti ca spuneti adevarul, veti esua din fix acelasi motiv: lipsa oricarei dovezi petntru orice afirmatie. Eu zic ca un om normal la cap isi proportioneaza siguranta convingerilor cu dovezile existente.
Deci mult mai usor, cu acuzatiile, nu din cauza barnei din propriei ochi, ci fiindca nu e nici o diferenta intre dumneavoastra si el.

Aberatii de genul fac parte din crestinism, nu-i asa? Viziuni suspect de potrivite situatiei. Ce ar fi fost daca s-ar fi insistat cu ideea initiala ca numai cei circumcisi pot fi crestini? Viziunea de atunci a fost foarte foarte la indemana ca sa justifice crestinarea paganilor, nu-i asa? As spune chiar ca era doar o miscare de marketing, la fel cum face si Marius.

dimitrie

Mesaj necititde dimitrie » 17 Ian 2017, 00:37

Nemessis, îmi ceruseți ceva timp în urmă un răspuns cu privire la cum facem diferența între experiențele adevărate și cele false, înşelătoare. Ei bine, există ceva ghiduri în acest sens, pe care de le veți citi cu atenție, veți descoperi "detectorul de minciuni".... Iată şi ceva titluri: "Despre vise și vedenii", de Arhimandrit Ilie Cleopa; "Despre înşelare", de Sfântul Ignatie Briancianinov"; "Sufletul după moarte" și "Ortodoxia și Religia Viitorului", de Ieromonah Serafim Rose. Veți constata din lecturarea lor că sunt foarte responsabil de afirmațiile şi recomandările pe care le fac. Dacă totuși, nu vă veți sinchisi să le parcurgeți, subiectul discuțiilor cu d-voastră pe această temă este un capitol închis.
Să-mi dea Dumnezeu ce "medicament" ştie El, numai să putem fi împreună, deplin, dincolo!

ioana89

Mesaj necititde ioana89 » 27 Ian 2017, 21:34

Ceea ce iese in evidenta din primul moment in declaratiile lui din documentar este faptul ca descrie iadul ca fiind un loc fizic desi pana la Judecata de Apoi, dincolo sunt doar suflete, nu si trupuri. Spune ca Dumnezeu se afla in soare :-? , ca ploaia vine din lacrimile sufletelor :lol: si alte bazaconii.

dimitrie

Mesaj necititde dimitrie » 28 Ian 2017, 17:44

Deci, spunea el în citatul de mai sus, că mai există un mijlocitor între oameni și Dumnezeu, Maica Domnului. Acest lucru este erezie.
Cu fiecare ocazie, menționează că în iad nu există persoane cu numele Maicii Domnului, adică, nici o persoană cu numele Maria nu este şi nu va putea fi în iad, fapt ce atrage o serie de concluzii dogmatice greșite, erezii.
Alta: îngerul păzitor nu este altceva decât "eu" într-o formă pură. Pe lângă ereziile ce decurg de aici, omul pute de la distanță a narcisism, manifestare tipică a celor înşelați. Apoi, propagă pe față disprețul față de Sfintele Moaşte, nedeosebindu-se cu nimic de protestanți.
Scriu cu greață, de nevoie, aceste lucruri. Cum a putut vedea el niște lucruri pe când era în comă, ca experiență "extracorporală", se poate explica în două variante:
1) nălucire demonică, precum visul;
2) prin ochii diavolului. Ce înseamnă prin ochii diavolului, vă puteți lămuri citind cartea "Din Tibet în Sfântul Munte la Bătrânul Paisie".

dacliber
Preocupări: muncitor

Mesaj necititde dacliber » 01 Mar 2017, 23:44

Nu cred ca se poate da un verdict luandu-ne dupa unele afirmatii ale lui sau feluri de a se exprima. Eu cred ca cei care vad lumea de dincolo, nu pot exprima in cuvinte precise ce au vazut cu adevarat, de aici si folosirea unor expresii sau cuvinte ale lui care dau un alt inteles. Ceea ce pe mine personal ma face sa cred ca nu este inselat, este faptul ca a suferit enorm. Chiar el spunea: :"nu am crezut ca poate suporta corpul omenesc asa dureri". In plus, diavolul intradevar a vrut sa-l insele prefacandu-i iadul intr-un loc mirific pentru a-l face sa creada ca e raiul si sa mearga acolo. Apoi el L-a vazut pe Iisus asa cum este zugravit in sfintele icoane. E sincer baiatul. Il vezi, il simti...

Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”