Isaia 45.7

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate
Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde descoperire » 07 Ian 2012, 13:45

Aveti, se pare, (vorbesc de tot regnul credinciosilor) proprietetea de a intelege ceva mai ales cand e de neinteles si de a nu intelege cand e de inteles. Credo quia ineptum.....Aletheia, ti-ai gasit partenerul, sunteti din partide diferite, dar aveti aceeasi baza „ontologica”, vidul.
Biblia spune:Propovaduirea crucii este o nebunie pentru cei care se afla pe calea pierzarii.(1Cor 1:18).Este o aluzie.Nu sunt filosof si nici elocvent in exprimare dar vreau sa va mai dau inca un exemplu(Iisus vorbea si in pilde apropo) :Un conductor care are rezistenta prea mare se incalzeste si in loc sa fiti "argint sau aur" sunteti ca un dielectric(va incalziti prea tare si pierdeti sensul).Noi, : tot regnul credinciosilor :D lasam ca Duhul Sfant("curentul") sa patrunda in noi ,sa ne schimbe intr-un conductor bun(aur ,argint) si deie roade fara sa ne supraincalzeasca.Acest subiectiv va fi evident numai dupa pocainta dle Esenin.Si dupa ce faceti pasul il veti intelege si pe Aletheea.Si aveti dreptate noi avem proprietatea de a intelege ceea ce dvs nu puteti,pentru ca omul firesc nu poate sa inteleaga lucrurile duhovnicesti.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde Dionysie » 07 Ian 2012, 14:11

Văd că discuţia se abate de la subiect. Ca să fac şi eu o remarcă, nu doar că nu avem aceeaşi bază "ontologică", dar de fapt voi doi aveţi o bază "ontologică", anume anti-eclezialitatea, opoziţia faţă de Sfânta Biserică.

Dar dacă tu, esenin, spui că Dumnezeu ar fi ziditorul sau izvorul răului, tot pretinzând că te bazezi pe cunoaştere şi nu pe credinţă (şi repet din nou, cunoaşterea prin credinţă, primirea prin credinţă a Revelaţiei Divine este o formă de cunoaştere) atunci pe ce te bazezi practic când susţii, mai mult sau mai puţin făţiş, astfel de ipoteze? Pe citate din Isaia sau din alte cărţi revelate nu te poţi baza pentru că ar fi argumente de fide şi practic, cu toată fanfaronada, nu ai fi decât un alt credincios, sub auspiciul altor dogme, interpretări, dar credincios (apropo eu ţi-am spus şi îţi repet că nu fac parte dintre credincioşi exclusiv, ci şi dintre cunoscători, poate încă nu ţi-ai dat seama). Astfel dacă tu crezi atât de mult în gândire sau în raţiune cum explici tu raţional, după mintea ta, că Dumnezeu ar putea fi ziditorul, cauzatorul, izorâtorul răului ca principiu? Prin urmare dacă tot te lauzi atât cu raţiunea, cu gândirea, purcede la lucru şi argumentează-ne aşa cum crezi tu că este raţional, că Dumnezeu nu ar fi Binele absolut, că Dumnezeu poate fi cauza răului ca principiu.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde esenin » 07 Ian 2012, 14:34

Oh...doamne, descoperire....que le ridicule ne tue pas!

Cata prezumtiozitate, cat moft pios....Nebunia incepe stimate credincios, la temperaturi MULT mai inalte. Dumeavoastra va incurcati la treburile de bucatarie, la mediocritatea gospodariei camerelor din dos....Sau nu intelegeti ce sens are are intr-adevar vorba „caldicel”. Ma faceti sa rad. Cautati poarta ingusta, si in fapte si in vorbe, dati-va cu capul de pragul de sus, si apoi vorbim, cu ceea va mai ramane din convingerile domniei voastre prea-pretioase.

Pe de alta parte: observand atent acest forum, veti vedea ca el este destinat CONSTIENTIZARII credintei, intelegerii, trecerii de la convingere la certitudine. Contraveniti „regulamentului de ordine interioara”. Aici se vrea intelegerea, nu „nebuniile” cuminti si statute ale domnisoarelor de bon-ton.

Cum facem?

Aletheia, te abati de la subiect.
Cum ramane cu absolutul RELATIV, cu infinitul FINIT, cu desavarsitul IMPERFECT, te rog?

In ce priveste citatul, care INTR-ADEVAR este asa cum zic, nu EU o afirm! O afirma chiar Scriptura. Rezolvati, va rog problema! Am inteles deja ca ”raul” este doar inconfortul nostru, si chiar sunt de acord. Dar ramane problema ZIDIRII raului. V rog frumos, cum este chestia asta?

In chestia credintei mele. Cred, fireste, pana n-o sa vad cu ochii mei. Sunt in interiorul termenilor pusi de Sf. pavel. Tu faci altfel? Problema nu este credinta, ci O credinta, una pre-definita. Nici macat ortodoxia caci, cu timpul am inteles ca nu putem avea in fata ochilor decat O ortodoxie, si NISTE ortodocsi, dar NICIODATA Ortodoxia, cea majuscula. (Aici sunteti ca antroposofia: niciodata „incarnata” pe deplin, intotdeauna un pic rahitica, un pic balbaita, şaşie....etc) Cred ca gandirea poate merge MAI DEPARTE decat indrazniti voi, cu inertiile voastre, fara sa devina „diavoleasca”. Vorba „erezie” va vine pe buze inainte ca toate resursele de gandire ale omului sa fie epuizate. Atat. Nu afirm ca inteleg tot De aceea si cred. Dar cred doar cand nu mai pot, cand ajung la capatul puterilor mele. Nu-mi place imburghezeala calduta in care va scaldati, zeama tulbure a intelegerilor marunte....etc. (sa nu uit fudulia voastra, completa uitare a smereniei).

Nu am ce argumenta eu, am mai spus-o o data. Problema este a voastra. Textul zice ca Dumnezeu zideste raul-relele, ceea ce contrevine ideilor VOASTRE. Va rog deci sa rezolvati chestia. (Eu pe voi, nu voi pe mine).

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde descoperire » 07 Ian 2012, 14:41

Văd că discuţia se abate de la subiect. Ca să fac şi eu o remarcă, nu doar că nu avem aceeaşi bază "ontologică", dar de fapt voi doi aveţi o bază "ontologică", anume anti-eclezialitatea, opoziţia faţă de Sfânta Biserică.
Aletheea cand acuzi nu uita de Luca 18:11-13.Ti se potriveste suta la suta.Sunt membru de biserica si deci nu pot fi in opozitie.Problema e ca tu faci parte din biserica care singura si-a atribuit calificativul de unica datatoare de Har.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde Dionysie » 07 Ian 2012, 14:44

La întrebările pe care le-ai pus ţi-am mai răspuns în postările anterioare; nu mă apuc să le reiau. Dar văd că iar te strecori ca şarpele când se pune problema de a aduce tu dovezi pe care le consideri raţionale pentru a valida ipoteza că Dumnezeu ar fi ziditorul răului ca rău. Deci încă o dată purcede la lucru şi argumentează-ne, aşa cum crezi tu că este raţional, că Dumnezeu nu ar fi Binele absolut, că Dumnezeu poate fi cauza răului ca principiu, a răului ca rău.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde esenin » 07 Ian 2012, 15:45

Aletheia, e prea mult sa explic. Am incercat deja in diverse ocazii, si in functie de context. Pentru moment , fiti smeriti, si acceptati CE SCRIE LA SCRIPTURA fara invarteli si trucuri ieftine. Dumnezeu „cel batran” (vei gasi intr-o discutie cu Ioan Cr de acum 2-3 ani ideea ”mea” despre asta), poate face si raul. Abia dupa intrupare si inviere Dumnezeu devine binele absolut. Stiu bine ca asta va displace, dar incearca sa vezi OBIECTIV ca toate argumentele voastre la chestia copiilor lui Iov....etc, la cazurile de rau facut de Yahwe sunt doar gaselnite intelectuale, invarteli, iutzeli de mana. (inclusiv la cutare „parinti ai bisericii”). Asta nu scindeaza persoana Divina in doua. Nici vorba. Este UNA. O unica esenta actionand, care actioneaza in mod diferit in functie de starea morala a omului. (Sunt stari, atmosfere morale diferite intre VT si NT, am mai zis-o).

Ca sa intelegi necesitatea DISCERNERII intre cele doua ipostaze aminteste-ti propria ta eroare: ”Abraham credea in Christos”. Cum ai gandit traznaia asta: ”Christos este Dumnezeu, Abraham credea in Dumnezeu, deci credea in Christos”. Ori, desi Christos exista pe vremea lui Abraham, acesta nu putea sa creada in El ptr ca nu avea nicio idee despre El. Putea sa creada DOAR in Yahwe. La fel despre NATURA credintei lui.....Mai era unul care credea ca Hristos n-avea suflet....ci doar duh si trup. (Nu ami explic cum a construit-o si pe asta...)

Ti-aduc aminte ca crestinismul incepe cu „deosebirea duhurilor”, (Ioan Cassian) cu gandirea CRITICA. Daca voi nu incepeti sa ganditi, (riscurile INCLUSE), atunci biserica voastra (bisericile) vor sfarsi ca mumii bine intentionate. In parte sunt deja (mumii), si acest proces, moartea lenta a bisericilor, care presupun ca chiar si tie iti este vizibil, este consecinta non-gandirii (a gandirii plate, mai degraba). Observa cata vitalitate are sf. Pavel, in explicatiile lui. Sau Damaschinul. Iti dai seama, cred ca pe vremea lor NU aveau multe modele de urmat, cum aveti voi, nici „dogma” sau „traditie”. Dar si-au luat RISCURILE inerente gandirii pe cont propriu. (la damaschinul sunt chiar si greseli, din cauza asta). Mie mi se pare absolut evident ca aceasta este singura cale de evolutie, de iesire a credintei din moarte clinica.

In fine mai e si o chestie de „flair”. Ti se pare tie ca Pavel a fost un „baiat cuminte”? sau Christos? oameni asezati la casele lor? Burgezi grasi, cu maioul pe burta? Observa tensiunea intelectuala la care scrie Pavel. Ti se pare ca asta iese din conformism?. Este drept ca non-conformismul de azi este mai degraba antireligios, sau, cand e religios, este si kistch (cazul antroposofiei, care ti-e tie asa de draga). Nu crezi, sper, ca vei fi „mantuit” pentru ca ai fost baiat la locul lei, in turma calduta. Turma NU intra pe poarta ingusta, (evident, ptr ca e prea numeroasa). Iar alaturi de buna intelegere a ceea ce faceti mai trebuie si un pic de curaj. Observa unde se invart disctiile pe buna parte din forum: ”e voie sa port parul lung/scurt?.” Este asta o problema de credinta? Nu!- este un moft de om multumit, caruia singura problema care i-a mai ramas este lungimea parului. Trebuie sau nu sa pup moastele?...etc.

Bon. ma opresc ptr cam o saptamana - plec din tara. Daca mai am timp mai scriu.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde dimitrie » 08 Ian 2012, 03:14

Aletheia, e prea mult sa explic. Am incercat deja in diverse ocazii, si in functie de context. Pentru moment , fiti smeriti, si acceptati CE SCRIE LA SCRIPTURA fara invarteli si trucuri ieftine. Dumnezeu „cel batran” (vei gasi intr-o discutie cu Ioan Cr de acum 2-3 ani ideea ”mea” despre asta), poate face si raul. Abia dupa intrupare si inviere Dumnezeu devine binele absolut.
D-le esenin, fiţi smerit "şi acceptaţi CE SCRIE LA SCRIPTURĂ fără învârteli si trucuri ieftine":

- Iar Iisus i-a zis: Pentru ce Mă numeşti bun? Nimeni nu este bun, decât Unul Dumnezeu. (Luca.18:19)

Şi asta a zis-o pentru că-L considera simplu om iar nu Fiu al lui Dumnezeu şi deci Dumnezeu, lucru pe care alţii îl înţeleseseră cu altă ocazie: Deci pentru aceasta căutau mai mult iudeii să-L omoare, nu numai pentru că dezlega sâmbăta, ci şi pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său, făcându-Se pe Sine deopotrivă cu Dumnezeu. (Ioan.5:18) Până şi ei înţelegeau că născutul are identitate de natură cu născătorul ("Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat"), căci omul naşte om, etc.

- Toată darea cea bună şi tot darul desăvârşit de sus este, pogorându-se de la Părintele luminilor, la Care nu este schimbare sau umbră de mutare. (Iacov.1:17)

- Iisus Hristos, ieri şi azi şi în veci, este Acelaşi. (Evrei.13:8)

Analizaţi cele subliniate de mine atât în textul dvs. cât şi în al meu, apoi conchideţi!

" ... şi Scriptura nu poate să fie desfiinţată." (Ioan.10:35)

Cu asta cred că s-a discutat destul aici.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron