Isaia 45.7

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul
Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde ddc » 21 Dec 2011, 18:18

Aoleu, ddc, cumplita istorie ati mai scris.
Deja ca oamenii nu au incredere intre ei in chestiile vietii ordinare. Acuma bagati un fitil oribil: nimic nu este ce pare. Poate ca sunt eu prost dar am incredere in cativa oameni (nu multi, insa). Eu nu cred ca faptele vietii si mintea ne sunt date ca sa NU intelegem. Cunoasterea este tot de la Dumnezeu. Daca lucrurile ar fi asa de incerte cum sunt in povestea d-voastra, de ce ne mai este data puterea de intelegere? De unde sa stim unde incepe de-neintelesul? unde este locul unde trebuie sa ne oprim? Nu putem decat sa impingem cat mai departe biata noastra minte, cu riscul de a gresi. Gresim, de altfel, oricum. De unde stim ca CHIAR si pilda pe care o tragem din aceasta poveste este justa? De unde stim ca un sfant este de fapt sfant? ca cineva BUN este intr-adevar bun? Sau ca cineva ”rau” este intr-adevar rau? Nu te poti apropia de Christos decat ca copil, El o spune. Adica avand sau nu incredere, Nu poti merge pe 3 carari. de gresit vei gresi ORICUM. pacatul este chiar natura noastra. Daca dumneavoastra refuzati omului discermanantul, cum face povestea dumneavoastra, atunci il abandonati pe bietul om in pacat. Ii ramane o singura virtute, fatalismul. Daca asta o fi virtute.....
Eu inteleg, problema este ca nu intelegi tu , te contrazici singur.Poate ca ideile astea cu , "cunoasterea este tot de la Dumnezeu" si ca putem intelege si cu mintea de la mine le-ai mostenit,... sunt o persoana foarte celebra pe forumuri cat si pe mIRC in ultima vreme mai ales cu astfel de idei rationaliste.

Povestirea aceia e o pilda buna, sa nu judecam dupa aparente si ca lucrurile nu sunt totdeauna asa cum par.. La fel si Biblia si Dumnezeu in Biblie...

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde esenin » 22 Dec 2011, 16:01

mai oameni buni, o luat-o razna!

Deci eu am copiat de la o celebritate a internetelui si ”mirc”-ului o ceva cu ”cunoasterea”. Ce e aia ”mirc”?. Ridicol.... Cand ne tii, paranoie....

In ce-l priveste pe aletheia obisnuita marlanie a ortodoxului de cartier. Unde ma contrazic, caricatura?

Sunteti absolut incapabil sa va abtineti de la atac la persoana.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde Dionysie » 22 Dec 2011, 16:38

Păi tocmai îţi adusesem fragmente din Scripturi care îţi contraziceau opiniile. Ai reuşit să faci o fandare laterală dar totuşi eschiva nu ţi-a ieşit. Până la urmă mai ai vreun "argument" în favoarea poziţiei (nedovedite şi false) că Dumnezeu ar fi izvorul răului? În afară de povestea cu Iov care e cam singura care ţi-a mai rămas, şi şi aia e discutabilă pentru că acolo Dumnezeu doar a îngăduit răul.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde esenin » 22 Dec 2011, 19:52

Presupun ca asta e ”argumentul” la care vrei sa-ti raspund: daca ai putea fi asa de gingas sa nu mai presupui ce nu intelegi ...nu fac parte dintre cei carora le miroase gura din orice pozitie.

"Căci este cu neputinţă pentru cei ce s-au luminat odată şi au gustat darul cel ceresc şi părtaşi s-au făcut Duhului Sfânt, şi au gustat cuvântul cel bun al lui Dumnezeu şi puterile veacului viitor, cu neputinţă este pentru ei, dacă au căzut, să se înnoiască iarăşi spre pocăinţă, fiindcă ei răstignesc loruşi, a doua oară, pe Fiul lui Dumnezeu şi-L fac de batjocură. Ţarina, când absoarbe ploaia ce se coboară adeseori asupra ei şi rodeşte iarba folositoare celor pentru care a fost muncită, primeşte binecuvântarea de la Dumnezeu; dar dacă aduce spini şi ciulini, se face netrebnică şi blestemul îi stă aproape iar la urmă focul o aşteaptă." (Evrei 6, 4-8)

"Căci dacă păcătuim de voia noastră, după ce am luat cunoştiinţă despre adevăr, nu ne mai rămâne, pentru păcate, nici o jertfă, ci o înfricoşată aşteptare a judecăţii şi iuţimea focului care va mistui pe cei potrivnici. Călcând cineva Legea lui Moise, e ucis fără de milă, pe cuvântul a doi sau trei martori; gândiţi-vă: cu cât mai aspră fi-va pedeapsa cuvenită celui ce a călcat în picioare pe Fiul lui Dumnezeu, şi a nesocotit sângele testamentului cu care s-a sfinţit, şi a batjocorit Duhul harului. Căci cunoaştem pe Cel ce a zis: "A Mea este răzbunarea; Eu voi răsplăti". Şi iarăşi: "Domnul va judeca pe poporul Său". Înfricoşător lucru este să cădem în mâinile Dumnezeului celui viu." (Evrei 10, 26-31)


Da. citit.
Sper ca NU ti-e necunoscut faptul ca exact epistola asta este cea mai susceptibila sa nu fie de Sf. Pavel. (daca nu cauta ceva ca ”paternitatea epistolei evrei ” pe internet, si o sa intelegi) Este cea in care afirrma dihotomia, unica viata, si alte chestii ca cele mai de sus.

Dar fie si asa. Inteleg ca Dumnezeu, dupa acest Sf. Pavel, ca din moment ce ti-a facut un cadou si tu ai risipit cadoul, Dumnezeu gaseste de cuviinta sa te des-fiinteze. ”Tarina” nu e mereu vinovata, si nici constienta de harul primit. Observa in jur si ai sa vezi ca nici macar parintii care-si iubesc PUTIN copii, nu fac asa ceva. Cum ai mai zis odata aceeasi chestie (in legatura cu templul trupului) banuiesc ca nu e mai mult decat pasiunea ta castratoare. Mila Domnului sub care traim, si dragostea lui, sunt nemarginite. Voi sunteti foarte atasati de dumnezeul VT, si prin structura (de aceea cereti o lege peste toti) si prin ceea numiti ”traditie”. Asa ca....
Nu pot sa afirm toata ideea pe care o am despre crestinism caci as provoca scandal, dar observa singur ca in ”crestinismul” vostru dumnezeu te ucide in vreme ce te iubeste. Rezolva deci acest paradox: Cum impaci dragostea lui desavarsita cu frica de a cadea in mainile lui?. Cam schizi, acest ”Dumnezeu” (pr. Dimitrie remarcati va rog ghilimele, ca sa nu ma cuzati de hula).
Astept deci o imagine coerenta.

Constantinos

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde Constantinos » 22 Dec 2011, 20:39

" De aceea si voi fiti gata, ca in ceasul in care nu ganditi, Fiul Omului va veni"- intelege cineva de aici ca trebuie sa nu mai gandim ? :lol:

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde Dionysie » 22 Dec 2011, 20:51

Păi nu este nici o contradicţie între dragostea lui Dumnezeu, care îl defineşte ontologic, şi îl defineşte dintotdeauna aşa, şi dreptatea şi sfinţenia Lui. Contradicţia este de fapt inventată de cei care au ochiul rău, şi prin urmare îl văd pe Dumnezeu incorect şi ca izvor al răutăţii. Dragostea nesfârşită a lui Dumnezeu are însă limite când vine vorba de libertatea şi de voinţa omului. Problema omului care Îl respinge pe Dumnezeu este tocmai aceea că el în acelaşi timp îşi surpă fundamentul existenţei sale. Prin urmare pedeapsa este absolut iremediabilă. Dar pedeapsa se datorează răutăţii omului iar nu răutăţii lui Dumnezeu, pentru că Dumnezeu nu are răutate, nu este cauza, ziditorul şi izvorul răului.

În pasajele de la Epistola către evrei este evident că se vorbeşte despre păcatul cu voia sau de voie după cunoaşterea adevărului. Astfel de păcate sunt de fapt cele mai grave, iar în Tradiţia Ortodoxă ele mai sunt interpretate şi ca păcate împotriva Duhului Sfânt, împotriva Duhului adevărului. Iar pedepsirea, şi chiar definitivă, este absolut normală şi dreaptă în astfel de cazuri. Oamenii care păcătuiesc în astfel de stare practic nu mai au nici o scuză, mai ales când au ajuns la cunoaşterea adevărului.

Şi de ce Dumnezeul creştin este chiar mai răzbunător decât cel din VT este pentru că prin trimiterea Fiului, prin Iisus Hristos, practic Dumnezeu a cam făcut tot ce se putea pentru salvarea oamenilor. Mai mult decât ceea ce Dumnezeu a făcut prin Fiul Său şi prin dăruirea Duhului Sfânt, nu poate nimeni să facă pentru salvarea spirituală a oamenilor. Practic cine îl respinge pe Hristos, pe Duhul Sfânt, şi mai ales în cunoştinţă de cauză (bineînţeles Dumnezeu în dreptatea Lui divină şi absolută poate considera în anumite cazuri speciale anumite circumstanţe atenuante), îşi respinge propria posibilitate de salvare. Mai mult cine Îl calcă în picioare pe Fiul lui Dumnezeu, răstignindu-L pe seama lui încă o dată, şi insultă Duhul harului, în cunoştinţă de cauză, acela îşi anulează singur posibilitatea salvării. De aceea, într-un sens, cine intră sau va intra sub "răzbunarea" lui Dumnezeu, practic este chiar el cel care se condamnă pe sine. Dumnezeu, prin Fiul Său, S-a coborât la nivelul omului pentru a îl mântui şi pentru a îl îndumnezei, dar El nu este un sclav pe care să îl calce toate bestiile şi toţi ticăloşii în picioare. Cine îşi face astfel de iluzii o să vadă singur consecinţele propriilor sale iluzii.
Ultima oară modificat 23 Dec 2011, 06:08 de către Dionysie, modificat 1 dată în total.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde esenin » 22 Dec 2011, 21:56

Mai marlane,

problemele sunt:
1. Cum poate Cineva care este dragostea desavarsita sa fie neierator?
2. Cum e aia dragoste desarvarsita dar cu limite? Cine v-a spus ca ”desavarsit” inseamna ”cu limite”? Este dumnezeul frizerilor, ala la care va inchinati voi. E normal sa-l hulesc.

3. In chestia dreptatii. Dreptatea este intre doua parti egale sau relativ egale.
Sa zicem ca pacatuiesti fata de trupul tau cum ai afirmat deja. Fata de cine face dreptate Dumnezeu ucingandu-te?

La asta trebuie sa raspunzi.

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde ddc » 22 Dec 2011, 22:26

Mai marlane,

problemele sunt:
1. Cum poate Cineva care este dragostea desavarsita sa fie neierator?
2. Cum e aia dragoste desarvarsita dar cu limite? Cine v-a spus ca ”desavarsit” inseamna ”cu limite”? Este dumnezeul frizerilor, ala la care va inchinati voi. E normal sa-l hulesc.

3. In chestia dreptatii. Dreptatea este intre doua parti egale sau relativ egale.
Sa zicem ca pacatuiesti fata de trupul tau cum ai afirmat deja. Fata de cine face dreptate Dumnezeu ucingandu-te?

La asta trebuie sa raspunzi.
Invata ca Biblia nu se citeste adliteram... Mare parte din ea e limbaj poetic, cu alegorii, metafore, epitete, personificari, antiteze, etc...

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde esenin » 22 Dec 2011, 23:29

" De aceea si voi fiti gata, ca in ceasul in care nu ganditi, Fiul Omului va veni"- intelege cineva de aici ca trebuie sa nu mai gandim ? :lol:
(Nu ii raspund lui ddc, care pare picat din Luna;)
Pai nu ganditi ORICUM, ce va mai trebuie citatul? la voi este a 11a porunca: ”sa nu gandesti!”
Cuvintele, MULTE dintre ele, pot fi luate la propriu. Flendureala nesfarsita a ortodoxiei, invarterile, iutzelile de mana, si in cele din urma, PROSTIA - care este evidenta - aveti nevoie de ele tocmai pentru ca nu stiti cum s-o cititi LA PROPRIU. Pe tine nu te uimeste calitatea intelectuala extrem de scazuta a ortodoxului mediu?
Cuvintele trebuiesc intelese chiar in profunzimea lor. Cu exceptia textelor ”initiatice” (Apocalipsa) a celor emfatice, a ”parabolelor”, (nu toate) aproape toate pot fi luate stricto-sensu. Observa, citind pur si simplu forumul, ca nici macar parabolele simple nu sunt intelese, sau ca probleme majore, ca constiinta de-a lungul bibliei (ca am zis de asta de curand) NU SUNT SEZIZATE. Intr-un fel, nu ”stiti sa cititi” - desi ati facut scoala.
Alt motiv ptr care nu le puteti lua stricto sensu este ca ar rezulta imediat si direct chestii ca reincarnarea, trihotomia, si alte ”mascari”. Va autoinselati, (si vreti sa ii inselati si pe altii).

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde Dionysie » 23 Dec 2011, 07:41

1. Cum poate Cineva care este dragostea desavarsita sa fie neierator?
Încă o dată şi repet cei care stăruiesc în satanism se condamnă singuri la moarte veşnică. Practic Dumnezeu nu are ce să mai facă pentru ei. A făcut deja totul prin Fiul Său şi prin Duhul Său cel Sfânt pentru salvarea spirituală a omenirii. Cei care îl vor urma pe Satana şi pe Antihrist şi puterile întunericului practic îşi sapă singuri groapă veşnică pentru moarte veşnică.

Iar aici ar fi o întrebare la care ar trebui să se răspundă. Este acceptabil pentru justiţie şi pentru societatea în ansamblul ei ca, spre exemplu, un criminal să fie lăsat în libertate, să fie iertat, deşi imediat ce este pus în libertate se apucă să omoare pe alţi membri ai societăţii? Poate justiţia şi societatea să îl lase liber în orice condiţii pe un ins care ar fi în stare să omoare ca un dement pe oricine oricând după placul lui? Poate cineva să îl ierte şi să îi dea libertate civilă unui astfel de ins? Nu este absolut lipsit de raţionalitate să tot ierţi pe unul care niciodată nu se îndreaptă, ba mai mult poate chiar deveni un pericol pentru întrega societate şi poate crea un haos generalizat într-o societate?
2. Cum e aia dragoste desarvarsita dar cu limite? Cine v-a spus ca ”desavarsit” inseamna ”cu limite”?
Este evident că dragostea lui Dumnezeu este desăvârşită, cel puţin pentru unii este evident. Şi poate şi acesta este unul dintre motivele pentru care este desăvârşită şi anume pentru că vrea ca Dumnezeu să fie ales de către om din iubire, în libertate. Există evident şi o pedagogie a fricii, a unei frici sănătoase de Dumnezeu, a fricii de a nu dezamăgi Dragostea Supremă. Însă Dumnezeu vrea ca omul să aleagă Fiinţa, adică Sfânta Treime, din libertate şi din iubire, nu să i se impună. Dumnezeu îl vrea pe om liber nu sclav unor forţe totalitare unor forţe sataniste şi satanice care să îl sclavagească pe acela (omul) care este făcut după chipul şi asemănarea lui Dumnezeu, şi cu scopul de a deveni tot mai mult asemenea cu Dumnezeu, adică cu Acela care este Dragoste şi în care nu există nici o răutate, ci doar dragoste, adevăr şi libertate. Prin urmare limita este tocmai liberul arbitru al omului, condiţia lui de făptură după chipul lui Dumnezeu. Practic cel care se obstinează să îi întoarcă spatele lui Dumnezeu pe vecie se bagă singur în neant; pentru acela dragostea fierbinte şi nesfârşită a lui Dumnezeu, care este iubire, care este lumină şi în El nu este întuneric, pentru acela deci focul iubirii dumnezeieşti devine un foc mistuitor, arzător, chinuitor în vecii vecilor. Practic acela se bagă singur în neant şi în moarte veşnică, în focul cel veşnic al pieirii.
Este dumnezeul frizerilor, ala la care va inchinati voi. E normal sa-l hulesc.
"Cine e nedrept, să nedreptăţească înainte. Cine e spurcat, să se spurce încă. Cine este drept, să facă dreptate mai departe. Cine este sfânt, să se sfinţească încă." (Apocalipsa 22, 11)

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde ddc » 23 Dec 2011, 11:47

" De aceea si voi fiti gata, ca in ceasul in care nu ganditi, Fiul Omului va veni"- intelege cineva de aici ca trebuie sa nu mai gandim ? :lol:
(Nu ii raspund lui ddc, care pare picat din Luna;)
Limbajul de sectar bibliolatru te da de gol.. Stiam despre voi sectarii ca sunteti natambi, ce altceva e nou?
Pai nu ganditi ORICUM, ce va mai trebuie citatul? la voi este a 11a porunca: ”sa nu gandesti!”
Eu cred ca tu nu gandesti.. Ai demonstrat cat de limitata este mintea ta pe topicul asta..
Cuvintele, MULTE dintre ele, pot fi luate la propriu.
Nimeni nu a zis ca nu pot fi luate la propriu.De fapt trebuie privita la propriu din punct de vedere istoric.. Insa nu trebuie luat tot ce scrie in Biblie literalmente cuvant cu cuvant . In absolut fiecare carte din Scriptura s-au folosit figuri de stil..
Atat in Vechiul Testament cat si Noul... Uita-te cum citesc Vechiul Testament cei care l-au primit..

Flendureala nesfarsita a ortodoxiei, invarterile, iutzelile de mana, si in cele din urma, PROSTIA - care este evidenta - aveti nevoie de ele tocmai pentru ca nu stiti cum s-o cititi LA PROPRIU.


Habar nu ai ce e aia ortodoxie.Ortodoxia nu e ceea ce vezi pe forum pe la unii mireni mai mult sau mai putin umblati pe la Biserica..
Pe tine nu te uimeste calitatea intelectuala extrem de scazuta a ortodoxului mediu?
Nu mai mult decat ma uimeste calitatea intelectuala extrem de scazut a sectarului mediu.
Cuvintele trebuiesc intelese chiar in profunzimea lor. Cu exceptia textelor ”initiatice” (Apocalipsa) a celor emfatice, a ”parabolelor”, (nu toate) aproape toate pot fi luate stricto-sensu. Observa, citind pur si simplu forumul, ca nici macar parabolele simple nu sunt intelese, sau ca probleme majore, ca constiinta de-a lungul bibliei (ca am zis de asta de curand) NU SUNT SEZIZATE. Intr-un fel, nu ”stiti sa cititi” - desi ati facut scoala.
Profunzimea e tainuita.. E in spatele literei... Litera ucide, duhul este cel ce da viata...

1 Cor 3:6Cel ce ne-a învrednicit să fim slujitori ai Noului Testament, nu ai literei, ci ai duhului; pentru că litera ucide, iar duhul face viu.

Luca 8:10 El a zis: Vouă vă este dat să cunoaşteţi tainele împărăţiei lui Dumnezeu, iar celorlalţi în pilde, ca, văzând, să nu vadă şi, auzind, să nu înţeleagă.

Matei 13:
34. Toate acestea le-a vorbit Iisus mulţimilor în pilde, şi fără pildă nu le grăia nimic,
35. Ca să se împlinească ce s-a spus prin proorocul care zice: "Deschide-voi în pilde gura Mea, spune-voi cele ascunse de la întemeierea lumii".

Psalmi 77(Biblia Ortodoxa)

1. Luaţi aminte, poporul meu, la legea mea, plecaţi urechile voastre spre graiurile gurii mele.
2. Deschide-voi în pilde gura mea, spune-voi cele ce au fost dintru început,

Luati aminte la legea mea, la felul cum am dat-o, la graiurile Mele, gura Mea vorbeste in pilde despre cele ce au fost de la inceput.. Acestea nu sunt ascunse de cei ce au legea mea din neam in neam..
Alt motiv ptr care nu le puteti lua stricto sensu este ca ar rezulta imediat si direct chestii ca reincarnarea, trihotomia, si alte ”mascari”. Va autoinselati, (si vreti sa ii inselati si pe altii).
O alta contradictie... Putin mai in spate ziceai ca peste 80% din ortodocsi cred in reincarnare , acum spui ca unul din motivele pentru care ortodocsii nu iau stricto-sensu pasaje din scriptura e reincarnarea.

Isaia 29:16 Ce stricăciune! Oare olarul poate fi socotit drept lut? Lucrul poate oare zice despre lucrător: "Nu m-a făcut el!" Vasul zice oare despre olar: "El nu pricepe?"

Isaia 45

9. Vai de cel ce se ceartă cu Ziditorul său, ciob printre hârburile de pământ! Oare lutul zice olarului: "Ce faci tu?" Şi lucrul către meşter: "Tu nu eşti iscusit!"
10. Vai de cel ce zice către părinte: "Pentru ce dai naştere?" şi femeii: "Pentru ce ai copii?"
11. Aşa zice Domnul, Sfântul lui Israel şi Ziditorul său: "Îndrăzniţi voi oare să Mă întrebaţi despre cele viitoare şi să daţi poruncă lucrului mâinilor Mele?
12. Eu am făcut pământul şi omul de pe el Eu l-am zidit. Eu cu mâinile am întins cerurile şi la toată oştirea lor Eu îi dau poruncă.

Isaia 45:9 Cu adevărat Tu eşti Dumnezeu ascuns, Dumnezeul lui Israel Cel izbăvitor!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde esenin » 23 Dec 2011, 16:46

Dar nu raspunzi LA INTREBARE, aletheia!
Cum este o dragoste desavarsita dar cu limite, neiertatoare....samd?

Eu nu iti cer sa-mi vorbesti despre generalitai care sunt de altfel evidente, ci despre cum concepi o dragoste desavarsita dar neiertatoare...s.a. Intelegi opozitia dintre ”desavarsit” si ”neiertator” sau intre ”desavarsit” si ”limitat” ? Doar dupa ce-ti clarifici acest lucru, dupa ce construiesti o imagine acceptabila, coerenta a unei astfel e iubiri, putem continua.

La fel despre ”dreptate”: sa zicem ca ai pacatuit toata viata. CUI face Dumnezeu dreptate cand te trimite pe vecie in iad?

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde Dionysie » 05 Ian 2012, 15:19

Eu zic că am răspuns într-o oarecare măsură la întrebare. Însă problema este că nu eu sunt acela care trebuie să răspundă ci alţii, şi anume cum cred ei că este posibil ca Dumnezeu care este iubire, este drept, bun, raţional, să fie izvor al răului?

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde esenin » 06 Ian 2012, 11:06

Aletheia, Dar asta faceti chiar voi, su tu printre „voi”: afirmati ca dumnezeu este binele absolut, dar in acelasi timp ca mai face si cate o rautate. De obicei, rautatea o face in scop pedagogic, sau cand n-o face nici macar in scop pedagogic, va retrageti in spatele „tainei” care planeaza asupra actiunii sale: „Sa nu ne bagam noi peste actiunea Domnului, sa n-o judecam, ptr ca are motivele Lui, pe care noi nu le intelegem”. Pai atunci, de unde suntem singuri ca raul „pedagogic” este pedagocic? S-ar putea sa nu fie, sau sa aiba alt caracter, de pilda din razbunare. De unde stim ca in aceste cazuri intelegem actiunile Lui si in alte cazuri nu?

Pe de alta parte, pe partea subiectiva, cand afirmati ca este Binele absolut, desavarsit....etc. ...CUM mai puteti sa acceptati si ca mai are si umbre, imaginea asta? Va jucati cu vorbele. Era un intervenient care sugera ca vorbele nu trebuie luate la propriu. Daca nu le luati la propriu, atunci orice imagine despre D-zeu devine relativa. Adica aveti un D-zeu „destul de bun” , „dragutz”, „simpatic”, dar niciuna nu inseamna Binele absolut.

Mai aveti posibiltatea sa schimbati definitia raului, asfel incat in el (in rau) Dumnezeu sa nu aiba niciun amestec (ar fi conform cu definitia prin absenta Lui). Dar chiar tu imi spuneai convins, ca cine nu-si respecta trupul, va fi des-fiintat DE DUMNEZEU. (nu de altcineva in absenta lui Dumnezeu).

Eu pot fi de acord ca voi credeti intr-o anumita imagine a lui Dumnezeu. Dar, daca nu aveti argumente sa si sustineti aceasta imagine in afara credintei, in zona cunoasterii ferme, atunci rezumati-va la argumentele de credinta. Porniti in argumentari, care cauta certitudini (si nu doar convingeri) si cand vedeti ca lucrul nu se sustine ca certitudine va repliati in convingere. Lsati-o asa! Ziceti ca este convingere de neargumentat, este „axioma”.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde descoperire » 06 Ian 2012, 15:21

Dar nu raspunzi LA INTREBARE, aletheia!
Cum este o dragoste desavarsita dar cu limite, neiertatoare....samd?
Cateodata cred ca aplicati medota reducerii la absurd a lucrurilor pe care din start nu le intelegeti.
Noi putem sa dam explicatie la orice dar in cazul dat Dumnezeu nu vrea sa ne alinte prea tare(hai sa spunem asa)
De aceea el iubeste dar mai da si dupa ceafa.
La fel despre ”dreptate”: sa zicem ca ai pacatuit toata viata. CUI face Dumnezeu dreptate cand te trimite pe vecie in iad?
Celui ce a aflat adevarul si s-a intors acasa la Tata.Dl Esenin cand mergeti la volan politistul iese din colt,va opreste si va amendeaza.Cu Dumnezeu este mai clar:el din timp va spune ca daca incalcati regula veti fi amendat .Simtiti dramaturgia :?:
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde esenin » 06 Ian 2012, 15:32

Da, dl. descoperire, dar dupa amenda mai poti sa circuli. Dupa moarte nu. La ce serveste „osanda vesnica”?. Caci nu mai revii in veci in „circulatie”.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde descoperire » 06 Ian 2012, 16:20

Da, dl. descoperire, dar dupa amenda mai poti sa circuli. Dupa moarte nu. La ce serveste „osanda vesnica”?. Caci nu mai revii in veci in „circulatie”.
Cu atat mai mult
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde esenin » 06 Ian 2012, 23:42

Vorbiti ca sa va aflati in treaba, Dl. descoperire!
”Cu atat mai mult” inseamna ca, intrucat nu mai folosesti la nimic, vei fi chinuit vesnic in iad. Ma faceti sa rad. Alta specie de dumnezeu, acuma, al biciclistilor......marele Biciclist.
Ganditi, prieteni!

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde descoperire » 07 Ian 2012, 00:05

Vorbiti ca sa va aflati in treaba, Dl. descoperire!
”Cu atat mai mult” inseamna ca, intrucat nu mai folosesti la nimic, vei fi chinuit vesnic in iad.
Intrucat nu te pocaiesti si nu ai o relatie persoanala cu Dumnezeu ,vei fi chinuit vesnic in iad.(asa defapt)
Ma faceti sa rad.
Si va veni oftatul si scrisnirea dintilor .
Alta specie de dumnezeu, acuma, al biciclistilor......marele Biciclist.
Marele Dumnezeu dle Esenin
Ganditi, prieteni!
Mai putina gandire,mai multa intelegere!!!Apropo de ce Esenin?Va place lit. rusa?
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Isaia 45.7

Mesaj necititde esenin » 07 Ian 2012, 12:26

Aveti, se pare, (vorbesc de tot regnul credinciosilor) proprietetea de a intelege ceva mai ales cand e de neinteles si de a nu intelege cand e de inteles. Credo quia ineptum.....Aletheia, ti-ai gasit partenerul, sunteti din partide diferite, dar aveti aceeasi baza „ontologica”, vidul.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX