Relatii intre rude?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Veaceslav
Mesaje:2
Membru din:07 Oct 2012, 21:38
Confesiune:ortodox
Preocupări:Manager Vinzari
Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Veaceslav » 07 Oct 2012, 21:44

Buna, Am si eu o problema care i-mi framinta sufletul. Sunt in relatie cu o domnisoara si planificam sa ne casatorim. Problema e ca mama mea este inscrisa ca nana de botez a prietenenei mele. Ea nu este nasa de cununie si nici la botez nu a asistat doar a fost scrisa in rindul nanilor de botez. Suneti-mi va rog daca casatoria intre noi este admisibila si acceptat de biserica... Va Multumesc

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 07 Oct 2012, 23:20

mama mea este inscrisa ca nana de botez a prietenenei mele. Ea nu este nasa de cununie si nici la botez nu a asistat doar a fost scrisa in rindul nanilor de botez. Suneti-mi va rog daca casatoria intre noi este admisibila si acceptat de biserica...
1. Mama Dvstră doar îşi închipuie că este naşă de botez a acelei fete, dar de fapt nu este. Simpla pomenire a cuiva la botez nu te face naş (chiar dacă moldovenii tare se mai amăgesc cu asta).
2. Dacă e doar atât, atunci nu aveţi impedimente pentru căsătorie. Şi faceţi ca Biserica nu numai să accepte căsătoria, ci ca şi Dvstră să acceptaţi tot ce învaţă Biserica despre căsătorie, ca să primiţi binecuvântarea lui Dumnezeu care vine prin Biserică.

Veaceslav
Mesaje:2
Membru din:07 Oct 2012, 21:38
Confesiune:ortodox
Preocupări:Manager Vinzari

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Veaceslav » 09 Oct 2012, 04:47

Va Multumesc pentru ajutor. Ar m-ai exista aici o problema..Dohovnicul meu este impotriva casatoriei noastre din acest motiv de rudenie Duhovniceasca...Ne Gindim sa ne ducem la Mitropolit pentru binecuvintare...Puteti sa ne sfatuiti cum e mai bine sa facem?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 09 Oct 2012, 13:43

Va Multumesc pentru ajutor. Ar m-ai exista aici o problema..Dohovnicul meu este impotriva casatoriei noastre din acest motiv de rudenie Duhovniceasca...Ne Gindim sa ne ducem la Mitropolit pentru binecuvintare...Puteti sa ne sfatuiti cum e mai bine sa facem?
Să vă alegeţi un duhovnic care procedează după canoane (vedeţi Canonul 53 Trulan), nu după învăţăturile băbeşti strecurate în Biserică. Repet încă o dată; mama Dvstră nu este naşă de botez a fetei, dar chiar şi să fi fost, Canonul nu interzice căsătoria Dvstră. Altceva nu pot să vă spun...
Iar la Mitropolie nu are rost să mergeţi.

lazar
Mesaje:1
Membru din:11 Oct 2012, 15:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:student

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde lazar » 11 Oct 2012, 15:27

bunicii nostrii au fost veri primari, fetele lor sunt verisoare de rang 2, iar nepotii sunt veri de rang 3. accepta biserica relatii intre astfel de persoane, veri de rangul 3?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 11 Oct 2012, 16:29

accepta biserica relatii intre astfel de persoane, veri de rangul 3?
(Simple) relaţii NU, dar căsătorie după Evanghelie - DA.

ioana6000
Mesaje:1
Membru din:24 Oct 2012, 20:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:studenta

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde ioana6000 » 24 Oct 2012, 20:56

Bunica lui = nepoata bunicului meu din partea mamei. mama mea si bunica lui sunt verisoare,iar mama mea si a lui sunt verisoare de gradul 2. Noi doi ce suntem? Este pacat sa ne casatorim?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 28 Oct 2012, 00:42

Bunica lui = nepoata bunicului meu din partea mamei. mama mea si bunica lui sunt verisoare,iar mama mea si a lui sunt verisoare de gradul 2.
Nu-i adevărat. Chiar Dvstră cu mama lui sunteţi verişori de gradul 2.
Noi doi ce suntem? Este pacat sa ne casatorim?
El vă este nepot de la verişoară de gradul 2 şi, prin urmare, sunteţi rude de gradul 7. Vă puteţi căsători numai cu dispensă de la ierarhul locului.

Ana2012
Mesaje:2
Membru din:29 Oct 2012, 16:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:student

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Ana2012 » 29 Oct 2012, 17:16

Buna ziua! As vrea sa ajut un om si nu stiu cum. Parintii lui erau frati vitregi (numai de tata), sustinea tatal ,,miresei" inainte de cununie iar mama ei nega ma rog in sfarsit s-au casatorit. Au avut 2 copii. Ei ca si casnicie a fost o teroare, neintelegeri si toate rele. In urma cu 15 ani baiatul cel mare s-a casatorit si e bine, dar in urma cu 9 ani celalalt a gasit o fata cu care parintii nu au fost deacord din cauza aspectului estetic si economic, el atunci a renuntat la relatia oficiala si se intalneau pe ascuns, (la fel ca si acum). Acum problema e ca nici nu o ia nici nu o lasa, nu isi poate reface viata pentru ca pe ea o vrea dar ,,ceva" il tine sa nu faca pasul. sufera amandoi ca niste caini.... si degeaba. Sa fie vorba de pacatul ala mare si sa il traga el? ce poate sa faca in cazul asta?

alex
Mesaje:1
Membru din:30 Oct 2012, 10:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:.............

casatorie intre veri de gradul 3 ?

Mesaj necititde alex » 30 Oct 2012, 10:51

Buna ziua,

Am o mare intrebare !!!!!!! Bunica mea este verisor de gradul 1 cu bunica fetei...deci unul din parintii mei este verisor de gradul 2 cu unul din parintii fetei si eu as fi verisor de gradul 3(daca am calculat eu bine) Pot incepe o relatie cu fata respectiva ?

Multumesc

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: casatorie intre veri de gradul 3 ?

Mesaj necititde protosinghel » 30 Oct 2012, 13:19

Bunica mea este verisor de gradul 1 cu bunica fetei...deci unul din parintii mei este verisor de gradul 2 cu unul din parintii fetei si eu as fi verisor de gradul 3(daca am calculat eu bine) Pot incepe o relatie cu fata respectiva ?
Între voi e gradul 8 de înrudire trupească şi nu sunt impredimente la căsătorie. Important însă să o faceţi creştineşte şi să trăiţi aşa cum învaţă Evanghelia.

maria28
Mesaje:1
Membru din:07 Noi 2012, 20:48
Confesiune:ortodox
Preocupări:studenr

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde maria28 » 07 Noi 2012, 20:51

bunicii nostrii sunt veri de gradul I...poate fii ceva intre noi ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 07 Noi 2012, 21:12

bunicii nostrii sunt veri de gradul I...poate fii ceva intre noi ?
Ceva DA, dar nu orice...

btu
Mesaje:2
Membru din:11 Noi 2012, 21:13
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde btu » 11 Noi 2012, 21:20

am o intrebare. sunt indragostit de o fata care se pare ca e ruda de grad VII cu mine pe linie colaterala. se poate oficia casatoria? ce trebuie facut? strabunica mea a fost sora cu bunicul ei pe linie paterna.va multumesc!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 12 Noi 2012, 15:02

am o intrebare. sunt indragostit de o fata care se pare ca e ruda de grad VII cu mine pe linie colaterala. se poate oficia casatoria? ce trebuie facut? strabunica mea a fost sora cu bunicul ei pe linie paterna.
Da, este gradul 7 şi nunta poate fi binecuvântată de Biserică doar cu dispensă de la (arhi-)episcopul locului.

btu
Mesaje:2
Membru din:11 Noi 2012, 21:13
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde btu » 12 Noi 2012, 19:16

Buna seara. Ce trebuie facut pentru obtinerea unei dispense pentru gradul al VII-lea?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 12 Noi 2012, 20:29

Buna seara. Ce trebuie facut pentru obtinerea unei dispense pentru gradul al VII-lea?
Pe forum nu dăm dispensă. Mergeţi la centrul eparhial din zonă. După IP ar ieşi că sunteţi din Bucureşti, deci trebuie să mergeţi la Arhiepiscopia Bucureştilor.

gaby
Mesaje:3
Membru din:17 Noi 2012, 14:56
Confesiune:ortodox
Preocupări:liber profesionist

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde gaby » 19 Noi 2012, 08:06

buna ziua am o nelamurire si deasemenea astept un sfat : iubesc si traiesc (nu santem casatoriti) cu o fata si care verisoara ei primara este casatorita cu varul meu primar ...... noi ne putem casatori vreodata? multumesc

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 19 Noi 2012, 08:35

iubesc si traiesc (nu santem casatoriti) cu o fata si care verisoara ei primara este casatorita cu varul meu primar ...... noi ne putem casatori vreodata?
1. Presupun că dacă ai intrat pe acest forum ca să întrebi, te interesează care-i părerea Bisericii vizavi de acest subiect. Şi dacă-i aşa, atunci află că, în primul rând, Dumnezeu şi Biserica condamnă orice relaţie în afara căsătoriei. Să presupunem că nu vă puteţi căsători, dar dacă aveţi relaţii trupeşti între voi, deja aţi încălcat canoanele şi nu înţeleg ce v-am împiedica să le încălcaţi şi mai departe. Mustrare de contşiinţă pentru cele întâmplate nu cred că este, dar să dea Domnul să greşesc, iar voi să înţelegeţi că indiferent dacă Biserica acceptă sau nu o căsătorie, înainte de realizarea acesteia orice relaţie este interzisă!
2. Reieşind concret din situaţia descrisă mai sus, eu cred că relaţia de înrudire colaterală care se creiază între voi nu este impediment la căsătorie şi, dacă doriţi, vă puteţi căsători.

gaby
Mesaje:3
Membru din:17 Noi 2012, 14:56
Confesiune:ortodox
Preocupări:liber profesionist

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde gaby » 19 Noi 2012, 22:33

va mulumesc... as mai avea o intrebare : la ce grad de rudenie santem si daca este nevoie de dispensa


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX