"Fructele de mare" sunt de post?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
"Fructele de mare" sunt de post?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 18 Noi 2008, 21:41

Mai am io o intrebare... Fructele de mare (creveti, scoici, etc.) se considera ca is de post??? Ca unii zic ca ar fi, ca nu au sange... Altii zic ca nu... Ca pe aici in UK is in abundenta, si m-a intrebat cineva daca is de post si nu am stiut ce sa ii zic...

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Florina » 18 Noi 2008, 21:55

Parerea mea: nu sunt de post, si, chiar daca ar fi, nu se supara Dumnezeu sa tii un post mai aspru!!!

diaconul_Catalin

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 18 Noi 2008, 22:47

Ca unii zic ca ar fi, ca nu au sange...
Acelora spune-le ca nici ouale, nici laptele si nici branza nu au sange, si totusi nu sunt de post!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde danadoina » 18 Noi 2008, 23:13

... mi se pare si mie foarte curios dar eu am auzit ca fructele de mare sunt de post pentru ca sunt nevertebrate ! :?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Ioan Cr » 19 Noi 2008, 12:12

... mi se pare si mie foarte curios dar eu am auzit ca fructele de mare sunt de post pentru ca sunt nevertebrate ! :?
Asa este! In Italia, ca se consuma multe bucate de mare, ortodoscii zic la fel. Totusi, ca sa reiau o opinie exprimata de Kuraev: daca pestele este in loc de paine, cum se intampla la popoarele nordice, unde cei saraci nu au decat peste la dispozitie - se face dezlegare lor pentru peste. In schimb, noi, care ne permitem si bucate de post, nu avem nici o indreptatire sa ne facem asemenea ingaduinte.

La fel, cred, e si cu fructele de mare - la drept vorbind sunt un deliciu, si tot asa cum in post limitam si dulciurile, si toate bucatele exotice, o putem face si cu "fructele de mare" ...

Interesant, daca exista vreun canon specific pentru ele? ;)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde danadoina » 19 Noi 2008, 12:19

...........In schimb, noi, care ne permitem si bucate de post, nu avem nici o indreptatire sa ne facem asemenea ingaduinte.

La fel, cred, e si cu fructele de mare - la drept vorbind sunt un deliciu, si tot asa cum in post limitam si dulciurile, si toate bucatele exotice, o putem face si cu "fructele de mare" ...

.....
Da, cred ca ai dreptate, frate Ioan Cr ! :!:

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 19 Noi 2008, 16:19

Deci se pot manca sa inteleg...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 19 Noi 2008, 16:28

Da, dar nu singur... :D

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: "Fructele de mare" sunt de post?

Mesaj necititde CatalinM » 21 Noi 2008, 19:35

Eu am o carte cu retete de post, cred ca o stie toata lumea, aparuta prin 1998 la editura Bizantina si prefatata de parintele arhimandrit Sofian Boghiu. Acolo sunt trecute si preparate din fructe de mare (cai de mare, caracatita, sepie, scoici, raci). Se specifica la inceputul capitolului ca se pot manca in post pentru ca nu au deloc sange.
Unele sunt bune, in special scoicile. Am mancat odata si sepii la conserva, dar impresia a fost ca mananc guma de sters, iar crevetele nu imi plac cum miros. Una peste alta, eu nu prea ma omor dupa ele. Prefer un codru de paine de casa si o cana cu vin rosu, de tara.:D

Stefan
Mesaje:2
Membru din:10 Mai 2009, 19:55
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: "Fructele de mare" sunt de post?

Mesaj necititde Stefan » 19 Iul 2009, 16:01

In Muntele Athos se mananca fructe de mare in post, in zilele cu dezlegare la untdelemn si vin,

AndreeaMaria
Mesaje:1
Membru din:13 Oct 2015, 18:05
Confesiune:ortodox
Preocupări:Diverse

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde AndreeaMaria » 13 Oct 2015, 18:44

Ca unii zic ca ar fi, ca nu au sange...
Acelora spune-le ca nici ouale, nici laptele si nici branza nu au sange, si totusi nu sunt de post!
Hmmmm! Ba pardon, domnule @diaconul_Catalin, ouale au "sange". Ati observat ghilimelele, sper. :!:
Practic ouale sunt un aliment complet. Ele contin in forma embrionara toate elementele ce duc la formarea organismului animal. Daca, Doamne fereste veti ajunge sa fiti anemic este recomandat sa mancati oua, mai ales galbenus, pentru ca, nu numai ca are o cantitate crescuta de fier dar este si biologic activ, adica se asimileaza mai usor in organism.
Iar produsele lactate si mai ales laptele contin hormoni. Sa nu mai vorbim de cati hormoni contin ouale.
Eu stiu ca fructele de mare se pot manca in post pentru ca pur si simplu nu au sange. Sangele si implicit componenta sa hormonala reprezinta dimensiunea patimasa de care trebuie sa ne detasam si sa ne lepadam, mai ales daca dorim sa ne impartasim. La popoarele semitice consumul de carne conform traditiei presupune golirea completa de sange a animalelor la sacrificare, pentru ca sangele reprezinta partea necurata si impura a vietuitoarelor, chiar si a celor care sunt permise.
In intregul bazin mediteranean crestinii ortodocsi consuma fructe de mare in post. Cred ca este mai mult o problema pentru crestinii ortodocsi din partile noastre...sunt si scumpe dar mai ales prea exotice si asta pe ignoranti ii sperie. :x4 :x7


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX