DESPRE POSTURI. Generalităţi

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt
Re: Despre post

Mesaj necititde celprost » 02 Mar 2012, 12:50

De fapt, vreau să spun că eu nu ştiu dacă ştiu ce înseamnă postul minţii
Un posibil răspuns: să facem mintea stăpâna simţurilor.
Postul gurii e infranarea de la cleveteli, barfe, cuvinte desarte, etc.
Postul mintii e infranarea de la a gandi rautati, minciuni, viclenii, etc, despre cei din jurul nostru.
Postul inimii e infranarea de la a simtii ura, invidie si alte sentimente urate asupra celor din jur.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

OLGA

Re: Despre post

Mesaj necititde OLGA » 02 Mar 2012, 19:12

MUlţumesc, dar eu aş vrea un răspuns mai clar, mai pe înţelesul meu şi mai smerit, poate.
Păi e simplu ce am spus: dacă simţurile tale (de ex. privirea) doresc să se ocupe cu lucruri care nu au legătură cu lucrarea de mântuire (de ex.: privesc oamenii cu răutate, cu invidie) tu trebuie să te faci stăpân pe ele prin minte şi să nu accepţi niciodată ca acest simţ să facă cum îl taie capul ci numai cum vrea mintea adică să fie în acord cu firea sa, cu principiul de viaţă creştină.
Simţurile noastre sunt pervertite prin păcat, fug de lucrarea vituţii (de ex. amânăm rugăciunea, renunţăm la rugăciunea neîncetată pt o anumită meditare profană care ne duce spre "o altă meditaţie", până devine un gând păcătos). Noi trebuie să le controlăm, să fim stăpâni pe ele pentru a nu le lăsa să-şi manifeste înclinarea spre păcat.

O silire continuă a firii (aşa cum face stăpânul cu sluga sa) spre a face cele bune: dacă ea vrea odihnă din partea rugăciunii, bunei-cuviinţe, postului etc, noi să o silim, prin minte, să lucreze rugăciunea, buna-cuviinţă, postul etc
Acum înţeleg. Mulţumesc frumos şi îmi cer iertare pentru neînţelegere.

OLGA

Re: Despre post

Mesaj necititde OLGA » 02 Mar 2012, 19:22

De fapt, vreau să spun că eu nu ştiu dacă ştiu ce înseamnă postul minţii
Un posibil răspuns: să facem mintea stăpâna simţurilor.
Postul gurii e infranarea de la cleveteli, barfe, cuvinte desarte, etc.
Postul mintii e infranarea de la a gandi rautati, minciuni, viclenii, etc, despre cei din jurul nostru.
Postul inimii e infranarea de la a simtii ura, invidie si alte sentimente urate asupra celor din jur.
Da, cred şi e frumos şi mai uşor de înţeles când sunt explicate mai aşa ca pentru clasa întâi. Dar, pentru că tot aţi început, aş fi bucuroasa să şi continuaţi cu tot ce mai ştiţi că trebuie să fie postul.

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Despre post

Mesaj necititde celprost » 03 Mar 2012, 14:09

Postul gurii e infranarea de la cleveteli, barfe, cuvinte desarte, etc.
Postul mintii e infranarea de la a gandi rautati, minciuni, viclenii, etc, despre cei din jurul nostru.
Postul inimii e infranarea de la a simtii ura, invidie si alte sentimente urate asupra celor din jur.
Da, cred şi e frumos şi mai uşor de înţeles când sunt explicate mai aşa ca pentru clasa întâi. Dar, pentru că tot aţi început, aş fi bucuroasa să şi continuaţi cu tot ce mai ştiţi că trebuie să fie postul.
Cea mai simpla definitie a postului e aceasta: Scris este: "Nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu".
Deci postul semnifica in primul rand o schimbare la nivelul naturii hranei, cuvantul ce iese din gura lui Dumnezeu ar trebui sa fie principala hrana a postului si, deabia in al doilea rand, o schimbare la nivelul calitatii hranei, adica o hrana vegetala. Iar daca ne vom hrani in principal cu tot cuvantul ce iese din gura lui Dumnezeu atunci vom fi atenti si la ce vorbim si la ce gandim si la ce simtim si la ce facem. Adica postul va fi complet.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău

Re: Despre post

Mesaj necititde Veronika » 04 Mar 2012, 10:24


Sa luăm aminte cu toţii la învăţăturile părintelui Arsenie, mai ales că suntem în perioada Postului Mare, pentru a ne bucura şi a spune fără frică în Ziua Învierii: Hristos a Înviat!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre post

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Mar 2012, 15:27

Iar daca ne vom hrani in principal cu tot cuvantul ce iese din gura lui Dumnezeu atunci vom fi atenti si la ce vorbim si la ce gandim si la ce simtim si la ce facem. Adica postul va fi complet.
:) frumos, însă ca să ne hrănim cu tot cuvântul ce iese din gura Lui Dumnezeu cum am putea ? Să medităm la pasaje biblice, la cuvinte de folos, să rostim rugăciuni în taină oriunde ne-am afla şi nu suntem prinşi în alte activităţi care solicită atenţie, asta înţelegeţi ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Despre post

Mesaj necititde celprost » 04 Mar 2012, 15:41

Iar daca ne vom hrani in principal cu tot cuvantul ce iese din gura lui Dumnezeu atunci vom fi atenti si la ce vorbim si la ce gandim si la ce simtim si la ce facem. Adica postul va fi complet.
:) frumos, însă ca să ne hrănim cu tot cuvântul ce iese din gura Lui Dumnezeu cum am putea ? Să medităm la pasaje biblice, la cuvinte de folos, să rostim rugăciuni în taină oriunde ne-am afla şi nu suntem prinşi în alte activităţi care solicită atenţie, asta înţelegeţi ?
Da, sigur ca da. Daca putem sa ne rugam cu rugaciunea lui Iisus neincetat, ar fi cea mai buna hrana. Sa nu uitam sa zambim (nu sa stam mohorati), sa spunem o vorba buna celui de laga noi, sa fim blanzi. Asta tine de noi. Dumnezeu ne va darui atunci si smerenia.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre post

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Mar 2012, 11:46

Eu nu ştiu dacă ştiu ce înseamnă postul minţii.
Să facem mintea stăpâna simţurilor.
Mi-a plăcut ce am găsit la arhim. Emilianos Simonopetritul şi care s-a putea lega de această întrebare.
Înseamnă că pun în ordine tot ce se găseşte în mintea mea. Pun un lucru aici, un altul acolo. Le aşez pe toate, le simt pe toate, le primesc pe toate şi, prin urmare sunt liniştit şi liber să merg spre Dumnezeu.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

OLGA

Re: Despre post

Mesaj necititde OLGA » 31 Mar 2012, 13:40

Eu nu ştiu dacă ştiu ce înseamnă postul minţii.
Să facem mintea stăpâna simţurilor.
Mi-a plăcut ce am găsit la arhim. Emilianos Simonopetritul şi care s-a putea lega de această întrebare.
Înseamnă că pun în ordine tot ce se găseşte în mintea mea. Pun un lucru aici, un altul acolo. Le aşez pe toate, le simt pe toate, le primesc pe toate şi, prin urmare sunt liniştit şi liber să merg spre Dumnezeu.
Adică, să Îl întrebâm ce să facem până când credem că facem ce-I place Lui?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre post

Mesaj necititde maria_andreea » 31 Mar 2012, 15:14

Adică, să Îl întrebâm ce să facem până când credem că facem ce-I place Lui?
Ştim ce Îi place (din Scriptură, din scrierile Sf. Părinţi) şi trebuie să facem în fiecare clipă, fără a aştepta un "până când".

În text e vorba de trezvie, ordonarea gândurilor, pe cele rele le ripisipeşte Iisus (cerându-I asta) şi pe cele bune le valorificăm.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

OLGA

Re: Despre post

Mesaj necititde OLGA » 31 Mar 2012, 22:05

Adică, să Îl întrebâm ce să facem până când credem că facem ce-I place Lui?
Ştim ce Îi place (din Scriptură, din scrierile Sf. Părinţi) şi trebuie să facem în fiecare clipă, fără a aştepta un "până când".

În text e vorba de trezvie, ordonarea gândurilor, pe cele rele le ripisipeşte Iisus (cerându-I asta) şi pe cele bune le valorificăm.
Vorbiţi, probabil, ca avansaţii pentru avansaţi.

GeorgeChirita
Mesaje:52
Membru din:18 Apr 2012, 20:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu si oamenii
Localitate:Piatra Neamt

Re: Despre post

Mesaj necititde GeorgeChirita » 18 Apr 2012, 23:31

As vrea sa adaug ca formal, postul adevarat este fara untdelemn, deoarece miercurile si vinerile de peste an sunt rupte din Saptamana Patimilor (Pr. Nicodim Mandita), si are drepatate
Ultima oară modificat 21 Apr 2012, 20:42 de către GeorgeChirita, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre post

Mesaj necititde protosinghel » 21 Apr 2012, 16:44

As vrea sa adaug ca postul adevarat este fara untdelemn, deoarece miercurile si vinerile de peste an sunt rupte din Saptamana Patimilor (Pr. Nicodim Mandita).
Eu credeam că altul este "postul adevărat" (că scria şi profetul Isaia ceva), dar dacă aşa stau lucrurile, atunci eu nu prea am ţinut "post adevărat" şi nici nu cred că voi ţine. Să mă ierte Nicodim Măndiţă şi George Chiriţă şi să se roage pentru mine.

Constantinos

Re: Despre post

Mesaj necititde Constantinos » 21 Apr 2012, 20:22

Pana a ajunge sa se puna sarcini imposibile mirenilor mai trebuie cercetat in Romania cum sa se puna sarcini posibile si obligatorii calugarilor, adica macar pe net sa se duca vestea ca ( episcopii , ieromonahii, monahii ) monahiile care consuma la trapeza carne trebuiesc privite aproape ca niste eretice . Fructele de mare nu sunt de post , sunt din a doua categorie dupa carne , alaturi de peste , tot o carne dar mai slaba si mai usor digerabila ; apoi urmeaza ouale si branza. Robii lui Dumnezeu pun accentul pe lacrimi si nevointa care urmeaza acestora :" Făcutu-mi-s-au lacrimile mele pâine ziua şi noaptea" si " Acesta este Cel care a venit prin apă şi prin sânge: Iisus Hristos; nu numai prin apă, ci prin apă şi prin sânge " . Intr-o lume virtuala si nevicleana nu exista preoti satanisti care aproba ca cei de la strana sa tina isonul si sa dea din maini ca dirijorii , la "Cei chemati iesiti " se termina liturghia si ies afara din biserica cu totii daca nu sunt in stare sa aduca macar o lacrima de pocainta.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Despre post

Mesaj necititde presviter » 23 Apr 2012, 13:50

Hristos a înviat !

Din cîte știu, există o regulă care spune că dacă ziua hramului pică într-o zi de post, atunci se dă, în acea comunitate, dezlegare la pește.
Dar dacă în aceea zi deja este dezlegare la pește, (cum sunt miercurile și vinerile din această perioadă) nu se mai dă nimic în plus ? :roll:
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre post

Mesaj necititde protosinghel » 23 Apr 2012, 18:42

Hristos a înviat !

Din cîte știu, există o regulă care spune că dacă ziua hramului pică într-o zi de post, atunci se dă, în acea comunitate, dezlegare la pește.
Dar dacă în aceea zi deja este dezlegare la pește, (cum sunt miercurile și vinerile din această perioadă) nu se mai dă nimic în plus ? :roll:
Ba, da! - Sfânta Împărtăşanie, chiar dacă înainte nu s-a postit. Ştiu că nu la asta v-aţi referit, dar eu mai aduc aminte o dată. Nu există hram, sărbătoare, Paşte, Crăciun etc., fără împărtăşirea cu Hristos! Iar în privinţa bucatelor cred că e suficient şi peşte...

OLGA

Re: Despre post

Mesaj necititde OLGA » 24 Mar 2013, 22:05

De ce nu înseamnă postul, măcar cel mare, o nevoire exact ca aceea a Mântuitorului în pustie? De ce a postit Mântuitorul?

pcs95
Mesaje:8
Membru din:17 Apr 2013, 18:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:elev

Re: Despre post

Mesaj necititde pcs95 » 29 Apr 2013, 00:55

Va salut !
Am niste nelamuriri.
1.In noaptea de marti spre miercuri din saptamana mare se poate citi la Psaltire, am inteles ca cititul la Psaltire inceteaza odata cu utrenia zilei de miercuri (in dimineata zilei de miercuri) din saptamna mare, dar in saptamana mare utreniile se savarsesc seara sub forma de denii.
2.Toate cele 7 laude pot fi citite si in particular,nu?
3.In saptamana mare se fac toate cele 7 laude, chiar si dupa miercurea mare?
4.Ce ar putea citi cineva care doreste sa privegheze in noaptea de marti spre miercuri din saptamna mare. Dar daca ar vrea sa privegheze de miercurea mare in colo?
Multumesc anticipat !

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: Despre post

Mesaj necititde anastasys » 30 Apr 2013, 12:24

Am niste nelamuriri.
1.In noaptea de marti spre miercuri din saptamana mare se poate citi la Psaltire, am inteles ca cititul la Psaltire inceteaza odata cu utrenia zilei de miercuri (in dimineata zilei de miercuri) din saptamna mare, dar in saptamana mare utreniile se savarsesc seara sub forma de denii.
O încercare de răspuns:
În versiunea Psaltirii apărută la editura Reîntregirea şi diortosită de păr. Rafail Noica, la sfârşitul cărţii apare cum se cade a se citi Psaltirea în Săptămâna Patimilor. Am ataşat scanarea paginilor din carte.
Fişiere ataşate
Cum citim Psaltirea.jpg
(949.06KiB)Descărcat de 579 ori

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: Despre post

Mesaj necititde anastasys » 01 Mai 2013, 21:06

În tipicul Sf. Sava în Marea Joi este scris că este dezlegare la untdelemn şi vin. Şi la Mitropolie - Iaşi - am auzit că şi ei tot aşa ţin.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX