DOLIUL din perspectivă creştină

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna
DOLIUL din perspectivă creştină

Mesaj necititde hodor cristiuc » 12 Iun 2010, 11:13

Mireanul care porta doliu (suparare) pt. un parinte trupesc ce a plecat la Domnul poate merge la petrecere de nunta?
Daca nu, cat timp este recomandat sa tina doliu? Multumesc.
Ultima oară modificat 14 Oct 2012, 12:59 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Motiv: spaţii...

Avatar utilizator
sashio
Mesaje:31
Membru din:15 Dec 2009, 13:19
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde sashio » 12 Iun 2010, 11:28

Mireanul care porta doliu(suparare)pt.un parinte trupesc ce a plecat la Domnul,poate merge la petrecerea de nunta?
Daca nu,cat timp este recomandat sa tina doliu?Multumesc,.
La ortodocși nu exista doliu. În timpul slujbei de înmormantare se citeste Apostolul I Tes., 4, 13-17 special pentru cei care țin doliu ;)

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde hodor cristiuc » 12 Iun 2010, 15:48

Atunci inseamna ca cel ce poarta negru si barba o perioada pt. cel raposat,
face dupa datina populara acest lucru si nu dupa randuiala Bisericii Ortodoxe?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 12 Iun 2010, 15:52

Atunci inseamna ca cel ce poarta negru si barba o perioada pt. cel raposat,
face dupa datina populara acest lucru si nu dupa randuiala Bisericii Ortodoxe?
E un semn de doliu exterior, care n-are nicio treabă cu vreo rânduială a Bisericii.

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde hodor cristiuc » 12 Iun 2010, 15:59

Atunci inseamna ca doliul e bine sa-l avem doar in inima noastra insa nu mult timp pt ca ne poate duce la deznadejde.
Ultima oară modificat 14 Oct 2012, 13:00 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Motiv: spaţii...

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde ellena » 31 Dec 2012, 00:45

Buna seara!

Vin si eu cu o nelamurire legata de un subiect. Si anume: cat tine din punct de vedere religios doliul pentru un parinte? Un an de zile? Si doliu ce inseamna, anume, in afara de vesmintele negre? De exemplu, inseamna ca timp de un an de zile doi soti, a-i caror parinti au murit, nu se pot apropia trupeste? Intreb asta ca am vazut ca doliul vesmintelor tine un an de zile. Multumesc!
Ultima oară modificat 31 Dec 2012, 15:20 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: AM PUS SPAŢII ÎNTRE PROPOZIŢII
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 31 Dec 2012, 15:29

Dpdv religios nu putem vorbi de doliu! Noi vorbim de înviere şi de "veşnica pomenire".
Doliul e mai mult o chestie de sentiment şi durere interioară, care nu neapărat să se manifeste în haine negre sau bărbi lungi. Eu tot timpul port haină neagră şi barbă lungă şi chiar am cam pierdut semnificaţia, deşi ar trebui poate să plâng pentru starea sufletului meu şi a întregii omeniri.
Despre neîmpreunarea dintre soţi pe o perioadă de un an prima dată aud şi mi se pare o mare aberaţie. Păi cum cinstim noi părinţii? Lăsându-le urmaşi sau inventând practici gnostice? Dacă vreţi să vă înfrânaţi pentru a vă putea ruga mai mult pt părintele decedat, o puteţi face, dar cel mult până la 40 de zile "şi-apoi iarăşi să fiţi împreună, ca să nu vă ispitească Satana".
E foarte rău că noi începem să ne rugăm şi chiar să postim pentru părinţi abia după ce mor. Ceea ce putem facem noi după moarte este mult mai anemic cu ceea ce am putea face pentru ei cât sunt în viaţă. Şi asta-i valabil în general cu cultul morţilor.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron