Canoanele din primul mileniu

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Drept bisericesc - Canoanele din primul mileniu

Mesaj necititde protosinghel » 09 Noi 2008, 23:41

Acest lucru a fost propus demult de patriarhul Bartolomeu al Constantinopolului, în teza sa de doctorat în Drept Canonic, susţinută la Vatican.
Ideea în sine îmi place. Nu ştiu de ce unii văd în asta o erezie şi o influenţă romano-catolică, de parcă Pidalionul nu este şi el o încercare de acest fel, dar, după mine, nu foarte reuşită.

PrCoriolan

Re: Drept bisericesc - Canoanele din primul mileniu

Mesaj necititde PrCoriolan » 10 Noi 2008, 09:42

Desigur fiecare Biserica ortodoxa are un Regulament de functionare, lucru prezent si in BOR.

Vechile canoane ale primului mileniu au fost amplu folosite in schimb pentru redactarea CCEO.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Drept bisericesc - Canoanele din primul mileniu

Mesaj necititde protosinghel » 17 Noi 2008, 00:46

Hai că şi la noi lumea s-a deşteptat.
Un site bun, cu toate Canoanele Bisericii noastre.
Eu mi-am descărcat întreg conţinutul pe PC. E foarte bine făcut. Dacă cineva e interesat, pot să-i trimit arhiva pe mail.
Nu o pot pune pe site, pt că trebuie să respectăm drepturile de autor ale celor care au muncit. Dumnezeu să le răsplătească din plin.

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: Drept bisericesc - Canoanele din primul mileniu

Mesaj necititde Anthropos » 26 Noi 2008, 16:08

Da, saitul e bunicel, numai că traducerea Canoanelor nu e cea mai bună... :(

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Drept bisericesc - Canoanele din primul mileniu

Mesaj necititde protosinghel » 26 Noi 2008, 16:17

Păi, se ştie că traducerea pe care şi-a atribuit-o părintele arhidiacon I. Floca, este de fapt a unor ucenici de-ai p. Liviu Stan şi ea nu e chiar bună.
Are mult inexactități; trimiterile paralele la Canoane de multe ori nu sunt bune, iar de Comentariile la Canoane nici nu zic nimic :(
Consultaţi în paralel şi varianta lui Nicodim Milaş şi Pidalionul.
Fişiere ataşate
floca_cbo.djvu
Canoanele Bisericii Ortodoxe - ediţia arhid. I. Floca
(5.37MiB)Descărcat de 1360 ori

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Canoanele din primul mileniu

Mesaj necititde protosinghel » 15 Apr 2009, 18:21

Pe forum a apărut o întrebare despre istoria Canoanelor Bisericii Ortodoxe. Câte ceva deja s-a discutat. Există şi cartea de Canoane care poate fi descărcată chiar din acest topic. Am zis să dau totuşi lista concretă a Canoanelor Bisericii noastre:

Corpusul canonic al primului mileniu cuprindea un număr de 770 [790] de canoane, după cum urmează:

a) Apostolice – 85 canoane;

b) Canoanele sinoadelor ecumenice:
1) Niceea I (325) – 20 canoane;
2) Constantinopol I (381) – 7 canoane;
3) Efes (431) – 8 canoane;
4) Calcedon (451) – 30 canoane;
5) Trullan (690-691) – 102 canoane;
6) Niceea II (787) – 22 canoane .

c) Canoanele sinoadelor locale:
1) Cartagina I (256) – 1 canon ;
2) Ancira (314) – 25 canoane;
3) Neocezarea (314-319) – 15 canoane;
4) Gangra (340) – 21 canoane;
5) Antiohia (341) – 25 canoane;
6) Sardica (343-344) – 21 canoane;
7) Laodiceea (sfârşitul sec. IV) – 60 canoane;
8) Constantinopol (394) – 1 canon;
9) Cartagina II (419) – 133 canoane ;
10) Constantinopol I-II (861) – 17 canoane;
11) Constantinopol Sf. Sofia (879) – 3 canoane

d) Canoanele patristice :
1) Dionisie al Alexandriei (†264) – 4 canoane ;
2) Sf. Grigore al Neocezareei (†270) – 11 canoane ;
3) Petru al Alexandriei (†311) – 15 canoane ;
4) Sf. Atanasie al Alexandriei (†373) – 3 [5] canoane ;
5) Sf. Vasile cel Mare (†379) – 92 [96] canoane ;
6) Timotei al Alexandriei (†385) – 18 [29] canoane;
7) Sf. Grigore de Nazianz (†390) – 1 canon;
8) Sf. Amfilohie de Iconiu (†403) – 1 canon;
9) Sf. Grigore de Nyssa (†395) – 8 canoane ;
10) Teofil al Alexandriei (†412) – 14 canoane;
11) Sf. Chiril al Alexandriei (†444) – 5 [8] canoane ;
12) Ghenadie al Constantinopolului (†471) – 1 canon (scrisoare enciclică către toţi mitropoliţii - 459);
13) Tarasie al Constantinopolului (†806) – 1 canon (scrisoare către Papa Adrian I despre simonie).

Cât priveşte canoanele patristice, trebuie să precizăm că nici un Părinte al Bisericii din cei enumeraţi mai sus nu au emis vreun canon. Aşa numitele «canoane ale părinţilor» sunt în realitate fragmente privitoare la disciplina bisericească, extrase de compilatori necunoscuţi din scrisorile ocazionale sau scrierile respectivilor părinţi şi aranjate apoi sub forma juridică a unor sentinţe canonice. Canonul 2 al sinodului Trullan (691) confirmă autoritatea lor universală în întreaga Biserică, fapt care va determina includerea lor în toate colecţiile bisericeşti.
Colecţiile bizantine mai includ şi următoarele canoane, numite "întregitoare", deoarece, aşezate la sfârşitul colecţiilor vin să întregească, să completeze normativa antică. Aceste canoane sunt:
1) Ioan Ajunătorul sau Postitorul (†595) – 65 canoane;
2) Nichifor Mărturisitorul (†829) - 49 canoane;
3) Nicolae III al Constantinopolului (†1111) – 11 canoane.

strainul
Mesaje:31
Membru din:26 Apr 2009, 21:29
Confesiune:ortodox

Re: Drept bisericesc - Canoanele din primul mileniu

Mesaj necititde strainul » 02 Mai 2009, 19:21

E interesant ca nu se face un Cod canonic care sa se inspire din canoanele apostolice, canoanele Sf. Parinti si cele ale Conciliilor ecumenice dar care sa fie comune tuturor Bisericilor ortodoxe.
Acesta exista,e numeste Nomocanon,a fost gata de intocmit la anul 883 si a fost aprobat de Sinodul de la Constantinopol in 920

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

Re: Canoanele din primul mileniu

Mesaj necititde Ezo » 06 Aug 2009, 08:55

Nu stiu din care mileniu e canonul urmator, dar suna ciudat:

64. Daca vreun cleric se va afla postind in ziua Duminicii sau Sambata, afara numai de una singura (pe an), sa se cateriseasca; iar de va fi laic, sa se afuriseasca.

http://www.canoaneortodoxe.net/indrum_can.html

ABSTINENŢA. Clericul care se abţine de la nuntă, carne şi vin, nu pentru înfrânare, ci din scârbă, hulindu-le ca lucruri rele, ori să se îndepărteze, ori să se caterisească şi să se lepede de Biserică. Asemenea şi mireanul. 51 ap.
- Clericul care în zilele de sărbătoare nu se împărtăşeşte din carne şi vin din scârbă, iar nu din înfrânare, să se caterisească. 53 ap.
- Clericul care posteşte (post sec) Sâmbăta şi Duminica să se caterisească; mireanul să se afurisească. 66 ap.

...adica eu voi fi afurisit daca intr-o zi de weekend se va intampla sa mananc numai vegetale? Eu m-am hotarat sa nu mai mananc carne decat rar, pentru ca e toxica - deci ar fi la categoria scarba, otrava, cah... In fond, ce inseamna aceasta afurisenie?

Pe de alta parte, avem scris clar pe prima pagina din Biblie:

"Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânţă de pe toată faţa pământului şi tot pomul ce are rod cu sămânţă în el. Acestea vor fi hrana voastră."

Florin Cosmin
Mesaje:26
Membru din:25 Iun 2009, 11:36
Confesiune:ortodox

Re: Canoanele din primul mileniu

Mesaj necititde Florin Cosmin » 06 Aug 2009, 13:02

Nu stiu din care mileniu e canonul urmator, dar suna ciudat:

64. Daca vreun cleric se va afla postind in ziua Duminicii sau Sambata, afara numai de una singura (pe an), sa se cateriseasca; iar de va fi laic, sa se afuriseasca.
Este canonul 66 apostolic. In Biserica veche era interzis cu desavarsire sa se posteasca duminica (pe motiv ca este ziua in care a inviat Hristos) si sambata (fiindca ea aminteste de crearea lumii). Ambele evenimente sunt prilej de bucurie, nu de intristare si de pocainta. S-a ingaduit totusi in mod exceptional sa se posteasca in sambata Pastilor. Conform acestui canon nu ar trebui sa se posteasca in duminicile si sambetele celor patru mari posturi de peste an, insa practica bisericeasca a impus randuiala existenta astazi, dupa care se posteste fara exceptie in toate zilele posturilor mari.

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Canoanele din primul mileniu

Mesaj necititde Victor » 06 Aug 2009, 13:22

Nu stiu din care mileniu e canonul urmator, dar suna ciudat:

64. Daca vreun cleric se va afla postind in ziua Duminicii sau Sambata, afara numai de una singura (pe an), sa se cateriseasca; iar de va fi laic, sa se afuriseasca.
Este canonul 66 apostolic. In Biserica veche era interzis cu desavarsire sa se posteasca duminica (pe motiv ca este ziua in care a inviat Hristos) si sambata (fiindca ea aminteste de crearea lumii). Ambele evenimente sunt prilej de bucurie, nu de intristare si de pocainta. S-a ingaduit totusi in mod exceptional sa se posteasca in sambata Pastilor. Conform acestui canon nu ar trebui sa se posteasca in duminicile si sambetele celor patru mari posturi de peste an, insa practica bisericeasca a impus randuiala existenta astazi, dupa care se posteste fara exceptie in toate zilele posturilor mari.
Si eu mi-am pus problema acestui canon. De ce a fost schimbata randuiala, de cine si cand.

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

Re: Canoanele din primul mileniu

Mesaj necititde Ezo » 06 Aug 2009, 13:55

O sa intreb duhovnicul.

Dar ce inseamna aceasta afurisenie ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Canoanele din primul mileniu

Mesaj necititde protosinghel » 06 Aug 2009, 15:20

Totul e foarte simplu, fraţilor.
O singură sâmbătă pe an este permis de a posti aspru - Sâmbăta Mare, înainte de Paşti. În rest, în sâmbete şi duminici este interzis de a posti aspru. Anume la aceasta se referă Canonul. M-aş bucura ca şi duhovnicul tău să ştie asta, dar mulţi nu ştiu...
"Afurisenie" înseamnă oprirea temporară de la împărtăşanie. Dacă Canonul nu prevede nici un termen în acest sens, înseamnă că decizia o ia duhovnicul, în funcţie de caz şi de circumstanţele atenuante sau agravante ale acelui caz.

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

Re: Canoanele din primul mileniu

Mesaj necititde Ezo » 13 Aug 2009, 16:08

Totul e foarte simplu, fraţilor.
O singură sâmbătă pe an este permis de a posti aspru - Sâmbăta Mare, înainte de Paşti. În rest, în sâmbete şi duminici este interzis de a posti aspru. Anume la aceasta se referă Canonul. M-aş bucura ca şi duhovnicul tău să ştie asta, dar mulţi nu ştiu...
"Afurisenie" înseamnă oprirea temporară de la împărtăşanie. Dacă Canonul nu prevede nici un termen în acest sens, înseamnă că decizia o ia duhovnicul, în funcţie de caz şi de circumstanţele atenuante sau agravante ale acelui caz.
http://www.crestinortodox.ro/calendar-ortodox/8-august

Inca o Sambata trecuta cu post negru: 29 august. Nu se contrazice cu canonul?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Canoanele din primul mileniu

Mesaj necititde protosinghel » 13 Aug 2009, 16:39

1. Eu zic de post aspru (ceea ce e mai clar) şi nu post negru (ceea ce nu e f. clar).
2. Nu e nici o contradicţie. E prostia celor care fac aceste calendare. Dacă te uiţi în Minei, ai să vezi că la Tăierea Capului Sf. Ioan Botezătorul este zi de post, dar cu dezlegare la untdelemn şi vin. Ce post negru mai e ăsta?

strainul
Mesaje:31
Membru din:26 Apr 2009, 21:29
Confesiune:ortodox

Re: Canoanele din primul mileniu

Mesaj necititde strainul » 23 Noi 2009, 21:29

1. Eu zic de post aspru (ceea ce e mai clar) şi nu post negru (ceea ce nu e f. clar).
2. Nu e nici o contradicţie. E prostia celor care fac aceste calendare. Dacă te uiţi în Minei, ai să vezi că la Tăierea Capului Sf. Ioan Botezătorul este zi de post, dar cu dezlegare la untdelemn şi vin. Ce post negru mai e ăsta?
totul vine de la traducerea in romaneste(si nu numai)De fapt este vorba despre abtinere=post.Post negru este o inventie tarzie!de ce post negru?
avem abtinere totala de la alimente
abtinere totala de la lichide
abtinere totala de la vorba
abtinere totala de la relatii sexuale
abtinere totala de la a privi fata cuiva
etc
pe acestea se fac ,,dezlegari''
mancare fara ulei
bautura fara alcool
mancare fara carne lapte oua si peste
mancare fara carne lapte si oua
mancare fara carne

toate astea sunt exprimate pt simplificare cu eexpresia post!
calendarele se hotarasc canonic de arhiereul locului si sinodul sau odata pe an pt anul urmtor(sau asa este canonic sa se faca)
Noi am schimbat sensul cuvantului post care nu mai corespunde acum perfect cu =abtinere ca in trecut si suntem nevoit sa precizam la ce facem post!(sau asa ar fi corect)
Practic se confunda un fel de argou elaborat de norodul neinstruit in timp cu sensul real al regulilor!
iertati indrazneala de sugera o atentie mai mare la sensurile cuvintelor din vechime!

doxologie
Mesaje:12
Membru din:23 Apr 2009, 13:55
Confesiune:ortodox

Re: Canoanele din primul mileniu

Mesaj necititde doxologie » 08 Iun 2010, 15:48

Cum pot citi fisierul floca_cbo.djvu?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Canoanele din primul mileniu

Mesaj necititde Ioan Cr » 09 Iun 2010, 17:24

Cum pot citi fisierul floca_cbo.djvu?
STDU Viewer
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Drept bisericesc - Canoanele din primul mileniu

Mesaj necititde andr3y » 10 Iun 2010, 11:00

Hai că şi la noi lumea s-a deşteptat.
Un site bun, cu toate Canoanele Bisericii noastre.
Eu mi-am descărcat întreg conţinutul pe PC. E foarte bine făcut. Dacă cineva e interesat, pot să-i trimit arhiva pe mail.
Nu o pot pune pe site, pt că trebuie să respectăm drepturile de autor ale celor care au muncit. Dumnezeu să le răsplătească din plin.
Eu as fi interesat de respectiva arhiva. Doar daca aveti timp!
Multumesc frumos!
Doamne ajuta!

doxologie
Mesaje:12
Membru din:23 Apr 2009, 13:55
Confesiune:ortodox

Re: Canoanele din primul mileniu

Mesaj necititde doxologie » 23 Iun 2010, 19:59

am descarcat si instalat stdu viewer, dar imi da eroarea aceasta:
Scientific and technical documentation viewer has encountered a problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience
Ce pot sa fac?
il poate face cineva pdf?
Multumesc!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Canoanele din primul mileniu

Mesaj necititde Ioan Cr » 23 Iun 2010, 22:55

am descarcat si instalat stdu viewer, dar imi da eroarea aceasta:
Scientific and technical documentation viewer has encountered a problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience
Ce pot sa fac?
il poate face cineva pdf?
Multumesc!
Problema este in fisier, nu in program. Am descarcat cartea si nu merge (inclusiv cu alti vizualizatori). O incarc repetent, sa-mi dati de stire daca merge.
Fişiere ataşate
Floca_Canoanele-comentate.djvu
(3.42MiB)Descărcat de 955 ori
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX