Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...

După părerea Dvstră, CUM TREBUIE PRIMIŢI ROMANO-CATOLICII LA ORTODOXIE

prin Botez-Mirungere-Împărtăşire
28
64%
prin Mirungere-Împărtăşire
6
14%
prin condamnarea ereziilor, apoi Spovedanie şi Împărtăşire
6
14%
direct prin Spovedanie şi Împărtăşire cu Trupul şi Sângele Domnului
0
Niciun vot
după caz, cum binecuvântează episcopul locului
3
7%
nu ştiu / nu mă interesează
1
2%
 
Voturi totale: 44

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2012, 01:33

Aştept părerile voastre. Dacă doriţi, le puteţi şi argumenta.

Rog să-şi exprime opţiunea doar ortodocşii.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2012, 01:53

Eu cred că romano-catolicii care au fost botezaţi prin întreită afundare (cum se întâmplă uneori şi la ei), prin iconomie pot fi primiţi prin Mirungere, dar cei care nu au trecut prin întreita afundare şi care sunt cei mai mulţi, trebuie (re)botezaţi.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde dimitrie » 01 Noi 2012, 12:11

Eu aș face precum hotărăște episcopul locului, dacă un sinod local nu a luat o decizie deja. Personal însă, prefer acrivia.
În cazul în care catehumenul dorește primirea în BO prin Botez (ceea ce de la început îi explic și recomand), eu aș face-o, lăsând la o parte iconomia ce ar hotărâ-o ca regulă generală episcopul sau sinodul respectiv.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde nikolai » 01 Noi 2012, 16:56

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:20 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde Florina » 03 Noi 2012, 18:09

Eu am votat prin Mirungere-Spovedanie-Impartasanie.

Nu poti da har daca nu-l ai!

RC au pierdut harul prin erezii. Botezul papistas nu poate fi valabil!

Avatar utilizator
apologet
Mesaje:99
Membru din:22 Aug 2008, 21:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scot balastul din teologie
Localitate:România

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde apologet » 04 Noi 2012, 21:51

Cred că în cazuri particulare papistaşii trebuie botezaţi, iar dacă ar fi treceri în masă, să fie primiţi în baza unei hotărâri sinodale, aşa cum se va considera de cuviinţă. De fapt ăsta este sensul şi hotărârilor din vechime, când anumiţi eretici erau primiţi prin mirungere sau pocăinţă, Era vorba de treceri în masă, nu de cazuri particulare.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde protosinghel » 04 Noi 2012, 21:59

Cred că în cazuri particulare papistaşii trebuie botezaţi, iar dacă ar fi treceri în masă, să fie primiţi în baza unei hotărâri sinodale, aşa cum se va considera de cuviinţă. De fapt ăsta este sensul şi hotărârilor din vechime, când anumiţi eretici erau primiţi prin mirungere sau pocăinţă, Era vorba de treceri în masă, nu de cazuri particulare.
De acord. Regula este botezul, excepţiile pot fi rânduite doar de Sinoade şi numai în cazul trecerilor în masă.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde protosinghel » 06 Noi 2012, 18:18

O adresare (în limba rusă) a unui grup de preoţi şi teologi din Republica Moldova către comisia care pregăteşte şedinţele Soborului Arhieresc al Bisericii Ortodoxe Ruse. Acesta întruneşte toţi ierarhii Bisericii Ruse şi se va aduna în februarie 2013.

Adresanţii cer stabilirea unor norme clare privind rânduielile de primire în Biserica Ortodoxă a romano-catolicilor şi protestanţilor, precum şi norme canonice privind binecuvântarea căsătoriilor mixte (inter-confesionale).

Adresarea vine în contextul în care unii ierarhi şi teologi de la Moscova au declarat că, din punctul lor de vedere, tainele romano-catolicilor şi alte monofiziţilor trebuie recunoscute, iar clericii romano-catolici şi monofiziţi trecuţi la Ortodoxie trebuie primiţi fiecare în treapta lor (fără rehirotonire).
Cei mai mulţi ierarhi ruşi nu sunt de acord cu această abordare şi de aceea trebuie să se pună capăt smintelii printr-o discuţie sinodală deschisă. Dar şansele ca această să fie discutată sunt minime.

Paradoxal, dar Soborul Arhieresc de mai mult timp amână adoptarea unui document despre recunoaşterea sau nerecunoaşterea botezurilor făcute în aşa-numita "Patriarhie a Kievului", care este anatemizată de Biserica Rusă. Să le fie oare mai clară situaţia cu romano-catolicii şi monofiziţii?

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde nikolai » 06 Noi 2012, 20:11

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:20 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde Metamorfoza » 06 Noi 2012, 21:50

nu sunt primiti catolicii in occident numai prin mirungere fara rebotezare si fara anateme?

nu este biserica catolica considerata biserica sora, al doilea plaman?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde protosinghel » 07 Noi 2012, 01:53

nu sunt primiti catolicii in occident numai prin mirungere fara rebotezare si fara anateme?
Depinde de jurisdicţie, preot şi cazul omului concret. Unii botează, alţii fac mirungerea, iar alţii numai mărturisirea de credinţă ortodoxă, adică Crezul fără Filioque, deşi romano-catolii spun foarte des Crezul fără Filioque şi asta nu-i face automat ortodocşi.
nu este biserica catolica considerata biserica sora, al doilea plaman?
Asta-i o erezie şi o prostie. Sunt "surori" doar Bisericile Ortodoxe Locale: Greacă, Română, Rusă, Sârbă etc. Ceea ce spuneţi Dvstră este teoria de la Balamand pe care imediat cum o semnezi, ajungi în cărucior.

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde nikolai » 07 Noi 2012, 09:15

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:21 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde Metamorfoza » 07 Noi 2012, 20:45

nu este biserica catolica considerata biserica sora, al doilea plaman?
Asta-i o erezie şi o prostie. Sunt "surori" doar Bisericile Ortodoxe Locale: Greacă, Română, Rusă, Sârbă etc. Ceea ce spuneţi Dvstră este teoria de la Balamand pe care imediat cum o semnezi, ajungi în cărucior.
erezie? ce parere aveti despre acordul de la balamand dintre catolici si ortodocsi?dar despre ridicarea anatemelor?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde protosinghel » 07 Noi 2012, 21:10

erezie?
Bineînţeles. ROCOR şi Biserica Georgiei au condamnat oficial "teoria ramurilor" şi ideea de "Biserici surori". Şi au dreptate. Biserica este Una. Ori eşti deplin în Ea, ori eşti în afara Ei. Nu poţi fi o clonă a Ei (cum s-ar înţelege din "teoria ramurilor").
ce parere aveti despre acordul de la balamand dintre catolici si ortodocsi?
A fost o punere a carului înaintea boilor. Aşa ceva niciodată n-a existat în Biserică. Dacă se recunosc Tainele atunci de ce nu ne împărtăşim din acelaşi Potir? Şi-i clar că nu ne putem împărtăşi din moment ce papa n-a renunţat la nici o erezie. În plan dogmatic nu s-a schimbat nimic. Dar recunoaşterea Tainelor trebuie să fie o pecetluire a restabilirii comuniunii şi nu o condiţie pentru restabilirea acesteia.
dar despre ridicarea anatemelor?
Pe noi anatemele romano-catolicilor nu ne interesau, iar pe ei nici atât nu-i interesau ale noastre. Ridicarea anatemelor a fost un act politic şi ecumenist, fără consecinţe în apropierea reală şi sinceră a romano-catolicilor de "Una, Sfântă, Sobornicească şi Apostolică".
Dialog între noi şi romano-catolici trebuie să există. Chiar şi relaţii prieteneşti. În baza acestora eu slujesc într-o biserică romano-catolică cedată pe gratis pe termen nelimitat. Dar de la dialog prietenesc şi până la recunoaşterea Tainelor e o cale foarte lungă.

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde Metamorfoza » 08 Noi 2012, 00:18

ai 2 biserici care condamna teoria aia si 14 biserici care au participat in uniunea de la Balamand si care au recunoscut BC ca Biserica sora si parca si patriarhul ecumenic zice acelasi lucru.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde protosinghel » 09 Noi 2012, 04:19

ai 2 biserici care condamna teoria aia si 14 biserici care au participat in uniunea de la Balamand si care au recunoscut BC ca Biserica sora si parca si patriarhul ecumenic zice acelasi lucru.
Greşit. Nici una dintre Bisericile Ortodoxe Autocefale n-a ratificat hotărârile de la Balamand. Ele au fost semnate doar de reprezentanţi. Şi Biserica Rusă, de exemplu, care are peste 200 de ierarhi, a fost reprezentată de un arhimandrit şi cu asta se prevalează: când le convine, spun că au semna, când nu le convine, spun că nici un ierarh nu a participat. Dar nimeni nu îndrăzneşte să ratifice oficial şi să pună în aplicare acel acord eretic de la Balamand. Deci nu trebuie nici noi să ne amăgim şi nici pe alţii să nu-i ducem în eroare.
Iar ce zice patriarhul ecumenic nu interesează pe nimeni. El este unul din cei aproape 400 de ierarhi ortodocşi din lume. Nimic mai mult. Şi Daniel şi Kiril la fel.

Corinne
Mesaje:13
Membru din:15 Sep 2012, 14:13
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologia ortodoxa, pictura de icoane

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde Corinne » 09 Noi 2012, 15:10

Nu va suparati, am lasat o intrebare aici, in legatura cu trecerea la Ortodoxie a parintilor botezati catolici desi ortodocsi.

Ce forum este aceasta, se sterg intrebarile fara nici un motiv?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde protosinghel » 09 Noi 2012, 16:49

Ce forum este aceasta, se sterg intrebarile fara nici un motiv?
Ăsta e un forum serios, unde fiecare subiect se discută la locul lui. Vedeţi că priml cuvânt din acest subiect este "sondaj" şi toate întrebările pot fi doar la această temă. Nici Dvstră nu vă supăraţi. Rescrieţi întrebarea într-un subiect nou şi veţi primi răspuns. Sau citiţi şi subiectele similare discutate până acum şi cred că răspunsul îl veţi şi găsi.

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde nikolai » 10 Noi 2012, 09:45

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:21 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde protosinghel » 10 Noi 2012, 18:33

Eu cred că abordarea acestei probleme de Sinod trebuie efectuată nu unilateral numai de BORusă, ci şi cu consultaţiile făcute şi de alte Biserici Ortodoxe.
Aşa este, dar până atunci ar fi bine să existe şi o hotărâre locală, pentru că în această privinţă este un haos total, iar "acordul de la Balamand" este pus în practică fără nici un fel de ratificată locală. Şi am convingerea că un Sinod de peste 200 de episcopi nu va vota pentru ratificarea lui, ci mai degrabă pentru anularea lui, mai ales că Biserica Rusă a fost reprezentată de un arhimandrit şi nu de un ierarh.
Eu cred că în principiu foarte mult se exagerează dacă se examinează problema numai din punct de vederii al exteriorităţii acestui cult de primire la ortodoxie
Eu nu cred aşa. Forma exterioară a primii contează, dar umplerea cu conţinut deja depinde de fiecare. Biserica Română încurajează formalismul prin însăşi hotărârile sinodale, căci spune: "dacă un ortodox se căsătoreşte cu un eterodox, Cununia se poate săvârşi doar după îndeplinirea tuturor formalităţilor de trecere la Ortodoxie a eterodoxului". Eu treceri formale la Ortodoxie nu am făcut şi nici nu am de gând să fac. Dar nu înseamnă că dacă în om există convingerea de a deveni ortodox autentic, forma nu mai contează. În Ortodoxie simbolul nu este rupt sau opus realităţii, ci ele sunt una.
Iar despre toate celelalte scriu acum un articol pe care-l veţi putea citi în zilele următoare pe blog.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX