Cine sunt naşii?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București
Cine sunt naşii?

Mesaj necititde presviter » 17 Oct 2012, 13:36

Şi unde scrie că naşii de cununie sunt obligatorii şi fără ei nu se poate face cununia?
Scrie în certificatul de cununie. Dincolo de glume, ce să facem: pe unii să-i cununăm cu nași, iar pe alții fără ?

Dar unde scrie că nu trebuie nași ? Ar fi bine să ne indicați.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: caut nasii pentru cununie religioasa

Mesaj necititde protosinghel » 17 Oct 2012, 14:17

Eu cred că-i mai uşor de demonstrat că naşi nu trebuie, decât că ei trebuie. În situaţii de astea, e bine să ne mai uităm şi peste gard, că doar Ortodoxia nu este o proprietate privată şi exclusivă a românilor.
La ruşi sunt chemaţi câţiva martori, care să aibă peste 18 ani şi să fie creştini ortodocşi. Ei nu-şi iau nici un angajament în faţa Bisericii, după cum, la modul oficial, nici naşii de cununie din România, spre deosebire de naşii de botez, nu-şi iau nici un angajament. Tinerii căsătoriţi au părinţi trupeşti şi au duhovnic ca părinte duhovnicesc. Şi atunci ce sunt naşii? Care e rolul lor din perspectivă ortodoxă? Pe cine vor ei să dubleze?
La greci în calitate de martori este luată una sau două perechi de oameni căsătoriţi, dar atribuţiile lor se termină odată cu ieşirea din biserică. "Naşi de cununie", cu careva atribuţii deloc clare, există doar în spaţiul românesc, inclusiv în Basarabia (şi să mai zică cineva că nu suntem un neam).

Apropo, acele referiri la naşi, din Molitfelnicul românesc, nu se regăsesc în originalul grecesc şi nici în traducerile slavoneşti.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: caut nasii pentru cununie religioasa

Mesaj necititde protosinghel » 17 Oct 2012, 21:22

pe unii să-i cununăm cu nași, iar pe alții fără ?
După cunoştinţa, conştiinţa, dorinţa şi posibilităţile fiecăruia. Vor cu naşi şi-i au, poftim, iar dacă nu ai naşi, nu înseamnă că trebuie să stai necununat.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: caut nasii pentru cununie religioasa

Mesaj necititde presviter » 18 Oct 2012, 09:29

Dar ce părere aveți despre nașii de la Hirotonie ? Eu nici nu mai știu cine a fost...
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: caut nasii pentru cununie religioasa

Mesaj necititde protosinghel » 18 Oct 2012, 13:16

Dar ce părere aveți despre nașii de la Hirotonie ? Eu nici nu mai știu cine a fost...
Ne îndepărtăm de subiect, dar vă răspund ceea ce gândesc.
Putem vorbi despre naşi doar la botez şi cel mult la călugărie. La români se vorbeşte şi de naşi de cununie, deşi Biserica nu precizează clar rolul lor.
Dar naşul trebuie să întrunească 2 condiţii clare: să fie ales, nu impus şi să aibă rolul de călăuzitor în drumul pe care-l începi.
Cred că prin analogie cu călugăria, clericii care însoţesc candidatul la înconjorul Sf. Mese sunt numiţi tot "naşi". Dar ei nu-şi asumă nici o obligaţie şi, de cele mai multe ori, nici nu poţi să ţi-i alegi, ci automat primii 2 preoţi sau diaconi fac treaba asta cu toţi candidaţii. Deci nu sunt nici un fel de naşi, ci simpli însoţitori, care-şi fac treaba, iar în Moldova îţi cer şi de băut pt această super-osteneală a lor.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron