Vesminte şi ranguri preotesti

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
AMaria
Vesminte şi ranguri preotesti

Mesaj necititde AMaria » 11 Apr 2010, 21:47

Am o intrebare legata de o poza care m-a nedumerit: Am vazut o fotografie a Parintelui Prof. Acad. Dr. Dumitru Popescu imbracat in sutana neagra si incins cu un brau roz. Eu n-am vazut niciodata un preot ortodox purtind brau peste sutana, cu atat mai putin un brau roz. Ar putea cineva sa-mi explice in ce situatie un preot ortodox se invesmanteaza in acest fel?

Imagine

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Vesminte preotesti

Mesaj necititde Cosmin Florin » 11 Apr 2010, 21:55

Conform Statutului de organizare și funcționare al BOR:
Preoții cu rang de sachelar poartă brâu albastru.
Preoții cu rang de iconom și iconom stavrofor poartă brâu roșu, la fel și protopopii.
Vicarul administrativ eparhial, consilierii eparhiali și inspectorii eparhiali poartă brâu ciclamen.
Vicarul administrativ patriarhal, consilierii patriarhali și inspectorul general bisericesc de la Patriarhia Română poartă brâu violet.

AMaria

Re: Vesminte preotesti

Mesaj necititde AMaria » 11 Apr 2010, 22:25

Multumesc Florin. M-am dus pe un blog si aceasta poza m-a frapat... Am formulat aceasta intrebare si acolo dar inca nu mi-a raspuns parintele. Mi-era teama ca e vesmant de catolic...: :? dar apoi mi-am spus ca nu se poate....

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Vesminte şi ranguri preotesti

Mesaj necititde Ierodiacon » 23 Aug 2010, 16:22

Parinte , as avea si eu cateva intrebari scurte . In ce masura ii este permis unui preot sau monah sa poarte toiag pastoresc ? Care este diferenta dintre staret si egumen la romani ? Arhiereul trebuie sa poarte atat engolpionul cat si crucea atat in timpul serviciului divin cata si in viata de toate zilele , dar multi poarta doar engolpionul . De ce ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Vesminte şi ranguri preotesti

Mesaj necititde protosinghel » 26 Aug 2010, 13:23

In ce masura ii este permis unui preot sau monah sa poarte toiag pastoresc ?
În majoritatea Bisericilor Ortodoxe doar stareţii/stareţele au dreptul să poartă toiag, iar în BOR şi arhimandriţii care nu sunt stareţi. Şi cu toate acestea în BOR mai nimeni nu-l poartă, pe când la ruşi şi mai ales în Grecia, stareţul poartă acesta toiag când merge la slujbele din duminici şi sărbătorile mai mari.
Care este diferenta dintre staret si egumen la romani ?
Etimologic egumen înseamnă stareţ în sensul românesc al cuvântului, dar actualmente, conform regulamentului monahal al BOR, egumenul este conducătorul unui schit, iar stareţul este conducătorul unei mănăstiri. Tot egumen poate fi numit şi adjunctul unui stareţ.
La ruşi rangul de egumen echivalează cu cel de protosinghel în BOR.
Arhiereul trebuie sa poarte atat engolpionul cat si crucea atat in timpul serviciului divin cata si in viata de toate zilele , dar multi poarta doar engolpionul . De ce ?
În afara slujbelor arhiereul trebuie să poartă doar engolpionul, nu şi crucea. Asta e tradiţia în toată Biserica Ortodoxă. Doar în anumite poze oficiale arhiereii apar şi cu cruce, iar patriarhii cu două engolpioane şi cruce.

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Vesminte şi ranguri preotesti

Mesaj necititde Ierodiacon » 01 Sep 2010, 20:02

Parinte , am observat ca in Biserica Rusa culoarea mantiei arhieresti este dupa rangul arhiereului . Intr-o imagine patriarhul purta mantia verde , mitropolitii Vladimir si Ilarion mantie gri si episcopii albastra . Este asa sau ma insel ? In Biserica Romana se respecta aceasta randuiala ?

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Vesminte şi ranguri preotesti

Mesaj necititde Alexandru b17 » 20 Sep 2010, 17:50

De ce unele dichero-trichere au pe ele un acoperamant (am observat ca acest lucru se intampla mai ales la greci)?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Vesminte şi ranguri preotesti

Mesaj necititde protosinghel » 21 Sep 2010, 23:07

Parinte , am observat ca in Biserica Rusa culoarea mantiei arhieresti este dupa rangul arhiereului . Intr-o imagine patriarhul purta mantia verde , mitropolitii Vladimir si Ilarion mantie gri si episcopii albastra . Este asa sau ma insel ? In Biserica Romana se respecta aceasta randuiala ?
Da, aşa este, numai că ai uitat să spui că arhiepiscopii au mantii vişinii.
La greci şi români aşa ceva nu există.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Vesminte şi ranguri preotesti

Mesaj necititde protosinghel » 21 Sep 2010, 23:08

De ce unele dichero-trichere au pe ele un acoperamant (am observat ca acest lucru se intampla mai ales la greci)?
Ei, o un obicei local, lipsit de importanţă.

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Vesminte şi ranguri preotesti

Mesaj necititde Ierodiacon » 22 Sep 2010, 14:29

Tot patriarhul Moscovei poarta o carja arhiereasca diferita , fara cei doi serpi . Cum se numeste carja aceea ? Este un insemn al slujirii patriarhale la rusi sau o poarta si alti arhierei , printre care si mitropolitul Kievului ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Vesminte şi ranguri preotesti

Mesaj necititde protosinghel » 22 Sep 2010, 15:44

Tot patriarhul Moscovei poarta o carja arhiereasca diferita , fara cei doi serpi . Cum se numeste carja aceea ? Este un insemn al slujirii patriarhale la rusi sau o poarta si alti arhierei , printre care si mitropolitul Kievului ?
E vorba de vechea cârjă de tip rusesc, folosită în prezent doar de (unii) arhimandriţi, dar numai de lemn, iar din metal preţios - doar patriarhul Moscovei şi mitropolitul Kievului. Ceilalţi arhierei poartă cârje de timp grecesc, numai că mai scurte şi cu acel veşmânt pe el.

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Vesminte şi ranguri preotesti

Mesaj necititde Ierodiacon » 23 Sep 2010, 14:13

Tot arhiereii BORu poarta si un engolpion diferit. L-am vazut la IPS Vladimir si PS Dorimedont. Despre acesta ce ne puteti spune ?

Imagine

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Vesminte şi ranguri preotesti

Mesaj necititde protosinghel » 24 Sep 2010, 00:21

Tot arhiereii BORu poarta si un engolpion diferit. L-am vazut la IPS Vladimir si PS Dorimedont. Despre acesta ce ne puteti spune ?
Off, deja tipul acesta de întrebări mă oboseşte. Este un engolpion de o formă mai specială, turnat pentru toţi arhiereii Bisericii Ruse cu ocazia Jubileului de 2000 de ani de la Naşterea lui Hristos. Unii arhierei poartă chiar destul de des acest engolpion, alţii aproape niciodată. Nu e vorba de nimic specific şi ieşit din comun.

P.S. Sper că de acum în colo vom primi şi întrebări mai serioase...

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Vesminte şi ranguri preotesti

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 02:06

ce parere aveti de titlurile astea, in general? De ce bunaoara la greci e ok sa porti crucea pectorala in timp ce la romanai numai pr. iconom stavrofor are dreptul acesta?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Vesminte şi ranguri preotesti

Mesaj necititde protosinghel » 06 Oct 2010, 10:23

ce parere aveti de titlurile astea, in general? De ce bunaoara la greci e ok sa porti crucea pectorala in timp ce la romanai numai pr. iconom stavrofor are dreptul acesta?
Ţinând cont de multiplele titluri şi distincţii care sunt în Biserica Rusă, un preot cu experienţă spunea: ar fi bine ca la hirotonie să se dea toate titlurile şi distincţiile, iar la fiecare abatere sau lipsă de activitate să se ia câte una. În scurt timp majoritatea preoţilor vor rămâne şi fără epitrahil la gât...
Într-o mare măsură sunt deacord.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Vesminte şi ranguri preotesti

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 12:26

ce parere aveti de titlurile astea, in general? De ce bunaoara la greci e ok sa porti crucea pectorala in timp ce la romanai numai pr. iconom stavrofor are dreptul acesta?
Ţinând cont de multiplele titluri şi distincţii care sunt în Biserica Rusă, un preot cu experienţă spunea: ar fi bine ca la hirotonie să se dea toate titlurile şi distincţiile, iar la fiecare abatere sau lipsă de activitate să se ia câte una. În scurt timp majoritatea preoţilor vor rămâne şi fără epitrahil la gât...
Într-o mare măsură sunt deacord.
:D Asta e tare buna! Numa` ca nu doar fara epitrahil.... si fara reverenda, si fara nimic. Si cu datorii. Mai ales ca nu e vb. doar de abateri... ci si de lipsa de activitate (adica de LUCRARE).

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Vesminte şi ranguri preotesti

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 12:28

chiar ma intrebam odata .... de ce se dau distinctii decat numai eminamente pt. betoane, constructii, zidiri etc. Nu mai apreciaza nimeni celelalte LUCRARI, care sunt si cele esentiale, la urma urmei? Pt. realizari duhovnicesti, culturale, misionare, pastorale etc.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Vesminte şi ranguri preotesti

Mesaj necititde protosinghel » 06 Oct 2010, 13:05

chiar ma intrebam odata .... de ce se dau distinctii decat numai eminamente pt. betoane, constructii, zidiri etc. Nu mai apreciaza nimeni celelalte LUCRARI, care sunt si cele esentiale, la urma urmei? Pt. realizari duhovnicesti, culturale, misionare, pastorale etc.
Dar ce sf. voastră nu ştiţi că ierarhii noştri au anulat textul de la I Timothei 5:17? (glumesc, bineînţeles).

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Vesminte şi ranguri preotesti

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 14:13

chiar ma intrebam odata .... de ce se dau distinctii decat numai eminamente pt. betoane, constructii, zidiri etc. Nu mai apreciaza nimeni celelalte LUCRARI, care sunt si cele esentiale, la urma urmei? Pt. realizari duhovnicesti, culturale, misionare, pastorale etc.
Dar ce sf. voastră nu ştiţi că ierarhii noştri au anulat textul de la I Timothei 5:17? (glumesc, bineînţeles).
l-au anulat sau l-au uitat! (kidding, si eu). Adevarul e ca mai sunt si cazuri din astea... ca sa ni fim carcotasi, dar, as zice eu, prea rare. Nu e rea ideea celuide care spunei sfintia ta. Sa le dea ranguri (toate)... dar sa le si ia inapoi cand e cazul.

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Vesminte şi ranguri preotesti

Mesaj necititde catalinconstantin » 22 Dec 2011, 21:41

Am citit pe www.crestinortodox.ro ca daca vesmintele preotesti sunt spalate, ele trebuie resfintite. Este adevarat?


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX