Postul de miercuri si vineri

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Bordeniuc Vasile
Mesaje:8
Membru din:30 Apr 2009, 13:03
Confesiune:ortodox
Postul de miercuri si vineri

Mesaj necititde Bordeniuc Vasile » 05 Noi 2009, 16:25

In cartea de spovedanie este asa pacat, ca na-m postit miercuria si vineria. Daca am mincat carne si peste nefiind dezlegare nici la unt-de-lemn, pedeapsa este una pentru toate? :?:

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Postul de miercuri si vineri

Mesaj necititde protosinghel » 05 Noi 2009, 18:40

In cartea de spovedanie este asa pacat, ca na-m postit miercuria si vineria.
Postul de miercuri şi vineri este reglementat încă în Didahia (sec. 1) şi el trebuie ţinut de toţi. Eventualele dezlegări, pentru cazurile de boală sau altele, se iau de la duhovnic.
Daca am mincat carne si peste nefiind dezlegare nici la unt-de-lemn, pedeapsa este una pentru toate? :?:
1. Nu putem vorbi de pedeapsă, atunci când preotul dă un anumit canon, căci acesta este o măsură de îndreptare, un medicament, fie el şi puţin amar...
2. Dezlegarea la peşte este mai frecventă şi chiar atunci când e luată cu de la sine putere, ea este mai puţin gravă decât cea la carne. În general, chiar şi pentru bolnavi, nu este nevoie să se dea dezlegare la carne pt aceste zile, căci sunt suficiente şi lactatele.
3. Oprirea de la mâncăruri cu ulei, mirenii au doar în miercurile şi vinerile din Postul Mare şi Postul Adormirii Maicii Domnului, dar şi atunci se dă dezlegare dacă se întâmplă vreo sărbătoare.

strainul
Mesaje:31
Membru din:26 Apr 2009, 21:29
Confesiune:ortodox

Re: Postul de miercuri si vineri

Mesaj necititde strainul » 20 Noi 2009, 00:10

Eu nu cunosc,dar sfintia voastra poate cita ce canon opreste pe mireni de la ulei si vin doar in Postul Mare si Postul Maicii Domnului!?
Pt ca la Sf Sava eu gasesc altceva!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Postul de miercuri si vineri

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Noi 2009, 09:32

ce canon opreste pe mireni de la ulei si vin doar in Postul Mare si Postul Maicii Domnului!?
Sa nu o luati ca pe o razvratire pt ca demult aveam nelamurirea asta: Cum il poate ajuta sufleteste pe un crestin, pe un mirean care lucreaza in trei schimburi si are acasa vreo trei copii, postul fara undelemn si vin ?
Si daca cuteaza sa-si indulceasca mancarea cu untdelemn in post ce canon il pedepseste ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Postul de miercuri si vineri

Mesaj necititde Victor » 20 Noi 2009, 12:48

postul fara undelemn si vin ?
Si eu, ca mirean, percep ca foarte dificila abtinerea de la ulei. Nu am reusit niciodata sa tin post fara ulei.
Mai tot ce gasesti de pot in comert este cu ulei.
Fructele si legumele nu prea tin de foame....

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Postul de miercuri si vineri

Mesaj necititde protosinghel » 20 Noi 2009, 12:52

Eu nu cunosc,dar sfintia voastra poate cita ce canon opreste pe mireni de la ulei si vin doar in Postul Mare si Postul Maicii Domnului!?
Nu există canoane în acest sens. Există nişte reguli nescrise iniţial, apoi reflectate în diferite pravile târzii, care stabilesc aceste lucruri.În mare parte, ele sunt bazate pe Tipicul Mănăstirii Studion din Constantinopol, care avea posturile mult mai lejere...
Pt ca la Sf Sava eu gasesc altceva!
Probabil v-aţi referit la Tipicul Mănăstirii Sf. Sava şi nu la vreo scriere a Sf. Sava, pe care nici nu aveţi de unde să o luaţi...
Nu uitaţi că acest tipic este pt Mănăstiri şi nu are nimic comun cu viaţa mirenilor. Puţinele referiri pt mireni sunt nişte adăugiri care nu întotdeauna sunt valabile şi astăzi.
Trebuie să reţinem un aspect: cu mici excepţii, postul monahilor şi al mirenilor trebuie să fie diferit, atât cantitativ, cât şi calitativ.

strainul
Mesaje:31
Membru din:26 Apr 2009, 21:29
Confesiune:ortodox

Re: Postul de miercuri si vineri

Mesaj necititde strainul » 20 Noi 2009, 18:22

Da!m-am referit la Tipicon.Eu cred insa ca postul este dupa putinta omului si nu dupa starea lui.Caci celui caruia ii sta in putere a posti in vre-un fel si nu face,eu cred ca i se socoate vina.Aici insa este si lucrare de taina, care priveste doar pe crestin si duhovnicul lui,neputanu-se imputa vinovatii privind reguli generale.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Postul de miercuri si vineri

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Dec 2009, 23:25

Postul e vechi si incepe odata cu omul. E prima porunca de stapanire de sine.
Cu trupul nu putem trata decat prin post. El nu stie si nu recunoaste convingeri . De aceea el trebuie uscat incet si cu socoteala, fiindca in mocirla uscata, porcii patimilor nu mai vin sa se scalde.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Postul de miercuri si vineri

Mesaj necititde maria_andreea » 03 Ian 2010, 19:30

Hristos le zice [fariseilor] ca fiii nuntii nu au motive sa posteasca atata vreme cat Mirele este cu ei, vor veni zile cand Mirele se va lua de la ei, in zilele acelea vor posti (Lc. 5, 34-35). Zilele "acelea", in care Mirele S-a luat, sunt miercuri, ziua vinderii si vineri, ziua rastignirii. La anul 50, apostolii convoaca un sinod la Ierusalim, unde stabilesc postul in aceste zile pentru credinciosi.
Orice lucrare care nu se face dintr-o desavarsita libertate nu poate avea valoare vesnica
Ier. Savastie Bastovoi continua si spune "postirea este alegerea libera de catre om a unei vieti mai nobile, care are in ea ceva din realitatile vietii vesnice" [pentru ca Insusi Mantuitorul, Sf. Ioan Botezatorul, toti apostolii au postit]
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Postul de miercuri si vineri

Mesaj necititde protosinghel » 04 Ian 2010, 07:22

La anul 50, apostolii convoaca un sinod la Ierusalim, unde stabilesc postul in aceste zile pentru credinciosi.
Interesant, de unde a luat p. Savatie informaţia asta?! Nu-i prima dată când trişează...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Postul de miercuri si vineri

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Ian 2010, 09:21

Nu-i prima dată când trişează
Off...
Cand a fost stabilit postul, parinte, pentru linistea noastra, a celor care ne-am informat gresit ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Postul de miercuri si vineri

Mesaj necititde protosinghel » 04 Ian 2010, 11:21

Cand a fost stabilit postul, parinte, pentru linistea noastra, a celor care ne-am informat gresit ?
Postul de miercuri şi vineri îl avem menţionat deja în Didahia, la sfârşitul sec. I. Deci, e foarte vechi. Dar asta nu înseamnă că el a fost fixat la Sinodul Apostolic de la Ierusalim (aprox. 49-51). Cel puţin nu avem informaţii veridice care să îndreptăţească o asemenea afrimaţie...

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Postul de miercuri si vineri

Mesaj necititde andr3y » 14 Ian 2010, 16:09

La sfarsitul Ceaslovului am gasit aceasta scurta pravila pentru post. Citez in continuare din ea doar fragmentul referitor la postul de miercuri si vineri:
Inca avem hotarare de la Sfintii Apostoli, ca si pe cele doua zile ale saptamanii, adica, Miercuri si Vineri, de peste tot anul, sa le postim intocmai ca si Sfantul si Marele Post, zicand ei in canonul 69, asa : "Daca vreun Episcop sau Preot, Diacon, Ipodiacon, Citet sau cantaret, nu postesc Sfantul si Marele post, sau Miercurea , sau Vinerea, sa se cateriseasca, fara numai de s-ar dezlega pentru boala trupeasca, iar de va fi mirean sa se afuriseasca."[...]Dar ce trebuie a insira marturiile de fata, catre cei dreptcredinciosi, cand, Insusi Mantuitorul Hristos a legiut aceste doua zile de post? Si cum ca acestea sunt adevarate asculta-i pe insisi Sfintii Apostoli, ce zic in asezamintele lor (cartea 5, cap. 14): "Ne-a poruncit noua insine sa postim Miercurea si Vinerea."
Deci Balsamon, in talcuirea canonului 69 apostolic, zice asa: "De vreme ce s-a dovedit, ca asemenea este Postul cel Mare cu postul de Miercuri si de Vineri, apoi, prin urmare, asemenea este si dezlegarea acestor doua zile, la cei bolnavi. Drept aceea, precum Sfantul Timotei al Alexandriei, in canonul al 8-lea si al 10-lea al lui, iarta pe femeia cea lehuza, ca in Postul cel Mare, sa bea vin si sa manance indestula Hrana, incat sa se poata tine. Iar pe cel tare uscat de vreo boala covarsitoare, il iarta a manca untdelemn in Postul cel Mare, intru asemenea chip se cade a se ierta sa manance numai untdelemn si sa bea vin Miercurea si Vinerea, cel ce s-a uscat de o mare boala" si altele. Insa si acestea sa se faca spre a-si intari slabiciunea sa, precum i s-ar randui de catre vreun doctor temator de Dumnezeu, dupa cum zice acelasi la talcuirea canonului al 10-lea al lui Timotei. Pentru ca si Marele Atanasie, la Nomocanonul 218 zice: "Cel ce dezleaga Miercurea si Vinerea, unul ca acesta rastigneste pe Domnul, ca si evreii, pentru ca Miercurea s-a vandut, iar Vinerea s-a rastignit", si altele. Asemenea pentru acestea zice si dumnezeiescul Ieronim si sfintitul Augustin si altii.
Doamne ajuta!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Postul de miercuri si vineri

Mesaj necititde protosinghel » 14 Ian 2010, 18:24

Ei, asta cu Canonul 69 "Apostolic" este din sec. IV, dar e foarte bine că a fost dată aici. Orice text de genul ăsta publicat pe net poate fi de mare folos.
Un lucru este cert: postul de miercuri şi vineri este din sec. I.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Postul de miercuri si vineri

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Mar 2010, 15:26

Margarina este considerată ulei sau substituentul uleiului ? dacă da, înseamnă că nu trebuie mâncată în cazul unui canon de post fără ulei ?

Multumesc!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Postul de miercuri si vineri

Mesaj necititde andr3y » 20 Mar 2010, 18:23

Margarina e un produs obtinut din hidrogenarea uleiurilor vegetale (ulei de floarea soarelui, soia, s..a.), deci care contine ulei!

Henric_al
Mesaje:10
Membru din:16 Mar 2010, 20:52
Confesiune:ortodox

Re: Postul de miercuri si vineri

Mesaj necititde Henric_al » 21 Mar 2010, 01:55

Pentru o întelegere corectă a postului, este necesară o lecturare a cap. 5 din cartea Profetului Isaia. Din acest capitol reiese că postul bineplăcut lui Dumnezeu este cel "cu buzele" şi nu cu trupul: " Nu ştiţi voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeţi lanţurile nedreptăţii, dezlegaţi legăturile jugului, daţi drumul celor asupriţi şi sfărâmaţi jugul lor. Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăposteşte în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l şi nu te ascunde de cel de un neam cu tine. ". Nu neg importanţa abţinerii de la mâncăruri(Sf. Parinti tratează pe larg subiectul acesta), însă nu cred că-i de folos să ne poticnim în tot felul de prescripţii canonice, de parcă Biserica ar lega pe cineva. Canoanele au fost făcute pentru om, iar nu omul pentru canoane. Referitor la Didahia, deşi menţionează practicarea postului miercurea şi vinerea, să nu uităm că ea este necanonică, iar postul la care facea referire trebuie să fi fost negru.

Henric_al
Mesaje:10
Membru din:16 Mar 2010, 20:52
Confesiune:ortodox

Re: Postul de miercuri si vineri

Mesaj necititde Henric_al » 21 Mar 2010, 01:57

Îmi cer scuze, rectific: Capitolul 58 din Isaia !

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Postul de miercuri si vineri

Mesaj necititde maria_andreea » 21 Mar 2010, 17:43

Confirm şi eu răspunsul. L-am întrebat pe părintele meu şi da margarina intră la ulei.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
sashio
Mesaje:31
Membru din:15 Dec 2009, 13:19
Confesiune:ortodox

Re: Postul de miercuri si vineri

Mesaj necititde sashio » 13 Mai 2010, 16:08

Hristos sa Înălțat! Cînd se începe ziua de post, seara în ajun sau dupa ora 24.00?
și cînd se termină?


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX