Naşii de cununie şi de botez

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
camielena
Mesaje:1
Membru din:03 Feb 2012, 11:22
Confesiune:ortodox
Preocupări:casnica
Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde camielena » 03 Feb 2012, 11:31

Buna ziua!Sunt ortodoxa si sotul meu provine dintr-o familie mixta,tata evanghelist si mama ortodoxa.El a fost botezat ortodox, insa merge foarte des la adunare la Biserica Evanghelica.In momentul in care ne-am casatorit sotul meu nu a vrut sa ne cununam doar sa ne citeasca parintele pentru sanatatea si binele familiei noastre, la insistentele mele.Fetita noastra este botezata ortodox.De curand ne-au rugat niste prieteni sa le fim nasi(a 2a pereche de nasi ,prima fiind nasii de botez ai mirelui)Intrebarea mea este daca putem sa le fim nasi avand in vedere ca nu suntem cununati doar ne-a citit parintele.Va multumesc!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde danadoina » 03 Feb 2012, 12:25

.....tata evanghelist ...!
membrii bisericii evanghelice se numesc evanghelici, nu evanghelisti... :)

Avatar utilizator
apologet
Mesaje:99
Membru din:22 Aug 2008, 21:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scot balastul din teologie
Localitate:România

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde apologet » 03 Feb 2012, 14:13

Buna ziua!Sunt ortodoxa si sotul meu provine dintr-o familie mixta,tata evanghelist si mama ortodoxa.El a fost botezat ortodox, insa merge foarte des la adunare la Biserica Evanghelica.In momentul in care ne-am casatorit sotul meu nu a vrut sa ne cununam doar sa ne citeasca parintele pentru sanatatea si binele familiei noastre, la insistentele mele.Fetita noastra este botezata ortodox.De curand ne-au rugat niste prieteni sa le fim nasi(a 2a pereche de nasi ,prima fiind nasii de botez ai mirelui)Intrebarea mea este daca putem sa le fim nasi avand in vedere ca nu suntem cununati doar ne-a citit parintele.Va multumesc!
Cred că nici dumneavostră nici ei nu au nevoie de o astfel de năşie, încă şi de mâna a doua.

marius
Mesaje:2
Membru din:25 Mar 2012, 23:06
Confesiune:ortodox
Preocupări:Electronist

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde marius » 25 Mar 2012, 23:19

Buna seara,
ma aflu in situatia urmatoare: doresc sa fac cununia religioasa si am intampinat niste probleme deoarece nasul a decedat, nasa nu s-a recasatorit si nu stim exact cum sa rezolvam aceasta problema; evident ca nasa nu ne poate cununa singura. Precizez ca nasa are 4 fii si ma intereseaza daca ne poate cunana cu unul din ei?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 26 Mar 2012, 09:29

doresc sa fac cununia religioasa si am intampinat niste probleme deoarece nasul a decedat, nasa nu s-a recasatorit si nu stim exact cum sa rezolvam aceasta problema; evident ca nasa nu ne poate cununa singura. Precizez ca nasa are 4 fii si ma intereseaza daca ne poate cunana cu unul din ei?
Dar de ce nu vă orientaţi spre alţi naşi şi totodată să purtaţi respect şi faţă de doamna rămasă văduvă? De ce să inventăm scheme imposibile?

marius
Mesaje:2
Membru din:25 Mar 2012, 23:06
Confesiune:ortodox
Preocupări:Electronist

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde marius » 26 Mar 2012, 21:23

Nasa insista sa ne cunune si nu vrea sa renunte la noi, deci incercam sa gasim calea cea mai corecta de infaptui aceasta cununie, aceasta solutie a fost exprimata de un parinte din zona si tot ce doream era sa stiu este daca acesta schema este posibila.
Cu stima, Marius

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 26 Mar 2012, 22:24

Nasa insista sa ne cunune si nu vrea sa renunte la noi, deci incercam sa gasim calea cea mai corecta de infaptui aceasta cununie, aceasta solutie a fost exprimata de un parinte din zona si tot ce doream era sa stiu este daca acesta schema este posibila.
Bine, dar acea doamnă ce vrea să devină: model de familie, model de văduvie sau model de incest? Prima nu poate, că nu are soţ, a doua nu cred că vă interesează, iar la a treia, cea cu fiul, nici nu vreau să mă gândesc. Deci logica este simplă şi i-o puteţi şopti şi "preotului din zonă".
Şi-apoi, din câte ştiu eu, naşul se alege. Şi dacă aţi fi ales pe principii pur duhovniceşti, nu v-aţi fi confruntat cu problema asta. Acum faceţi cum ştiţi. Eu v-am spus cam cum stau lucrurile...

Esemina
Mesaje:1
Membru din:22 Iun 2012, 23:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:Elev

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde Esemina » 22 Iun 2012, 23:12

Buna seara, am si eu o mica intrebare, am 19 ani si doresc sa botez baiatul prietenei mele, trebuie sa fiu casatorita ca sa devin Nasa de Botez?Cu stima si respect

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 24 Iun 2012, 00:43

am 19 ani si doresc sa botez baiatul prietenei mele, trebuie sa fiu casatorita ca sa devin Nasa de Botez?
Nu e neapărat să fiţi căsătorită. Dacă deja aveţi majoratul, sunt necesare alte 2 condiţii:
1) să fiţi o bună creştină ortodoxă (cu cunoştinţe teoretice şi cu viaţă practică);
2) să înţelegeţi ce înseamnă năşia de botez şi ce responsabilitate vă asumaţi.

ramonanucu
Mesaje:3
Membru din:26 Iun 2012, 15:36
Confesiune:ortodox
Preocupări:inginer

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde ramonanucu » 26 Iun 2012, 15:52

Buna ziua. Am si eu o intrebare la care nu reusesc sa gasesc un raspuns. Sotul meu si cu mine nu locuim in Romania si ne este destul de greu sa ajungem la o biserica Crestin-Ortodoza Romaneasca, pentru ca sunt foarte departe de noi. Vrem sa botezam impreuna un baietel, dar nu suntem casatoriti si religios. Am inteles ca nu se poate, dar ce putem face totusi ca sa botezam impreuna. Ma gandeam ca poate daca ne face Preotul jumatate de cununie... Nici nu stiu cum sa procedam
Va rog, am nevoie de un raspuns urgent!! Va multumesc frumos pentru ajutor

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 27 Iun 2012, 14:51

Dar de ce jumătate de Cununie (care nici nu există)? De ce nu vă căsătoriţi normal, aşa cum recomandă Biserica?

ramonanucu
Mesaje:3
Membru din:26 Iun 2012, 15:36
Confesiune:ortodox
Preocupări:inginer

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde ramonanucu » 27 Iun 2012, 15:45

Dar de ce jumătate de Cununie (care nici nu există)? De ce nu vă căsătoriţi normal, aşa cum recomandă Biserica?
Exista logodna, din cate stiu casatoria religioasa este alcatuita din doua parti: logodna si apoi casatoria. Si ca sa raspund la intrebarea dvs., pentru ca momentan nu am situatia financiara si nici timpul necesar sa organizez un asa eveniment. Vreau neaparat sa botez un copil drag noua impreuna cu sotul meu, dar ni se spune ca nu se poate, si vreau sa stiu ce putem face sa botezam totusi impreuna acum. Asa cum am spus, locuiesc foarte departe de o biserica romaneasca sa ma duc sa intreb acolo, si de aceea caut raspunsul aici. Va multumesc!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 27 Iun 2012, 18:36

Exista logodna, din cate stiu casatoria religioasa este alcatuita din doua parti: logodna si apoi casatoria. Si ca sa raspund la intrebarea dvs., pentru ca momentan nu am situatia financiara si nici timpul necesar sa organizez un asa eveniment.
Teoretic, Dvstră puteţi fi naşă de botez. Nu scrie nicăieri că naşul trebuie să fie căsătorit sau nu. Dar faptul că Dvstră aveţi o relaţie care nu-i binecuvântată de Biserică şi trataţi Cununia ca pe un eveniment care trebuie organizat prin surse financiare, arată că duhovniceşte nu sunteţi pregătită pentru a fi naşă de Botez. Eu asta am vrut să scot în evidenţă. Şi vă rog să nu vă supăraţi...

ramonanucu
Mesaje:3
Membru din:26 Iun 2012, 15:36
Confesiune:ortodox
Preocupări:inginer

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde ramonanucu » 27 Iun 2012, 20:04

Daca veti citi mai bine am spus ca nu am nici timpul necesar sa organizez asa ceva, nu numai de bani. Nu puteti spune ca o nunta frumoasa si bine pusa la punct asa cum imi doresc (si nu cred ca ma poate condamna cineva ca imi doresc asa ceva) nu necesita o suma de bani destul de consistenta. Chiar si la biserica, totul se reduce la bani dupa cum stie toata lumea. Asta e o polemica in care nu vreau sa intru, si nu cred ca are treaba cu subiectul.
Intre timp am reusit sa gasesc numarul de tel al unui preot, si am vbr cu el si ne-a informat si sfatuit ca putem face logodna la biserica, si atunci putem cununa si boteza impreuna. Asta pentru cine mai are asa dileme si nu gaseste raspunsul.
Ca info pentru dvs, (ca sa nu ma mai etichetati si in alte feluri) inainte de a face cununia civila cu sotul meu am fost la biserica amandoi si am discutat cu parintele care ne-a citit si binecuvantat relatia. Acum, daca asa ceva nu se face, noi nu avem de unde sa stim, tocmai de acea am fost la biserica.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde maria_andreea » 27 Iun 2012, 20:51

Dna Ramona, Dumneavoastră o să mărturisiţi credinţa în Dumnezeu (Sf. Treime: În Tatăl, în Fiul şi în Duhul Sfânt) în numele copilului. Credinţa aceasta (ptr. care garantaţi; deci o să i-o insuflaţi pe parcursul întregii vieţi) trebuie să-l ferească pe copil de toate ispitele din lume ptr. ca în final să ajungă "la vârsta bărbatului desăvârşit şi să-i de-a slavă Lui Dumnezeu împreună cu Maica Domnului şi cu Sfinţii". Dar, dacă nu aveţi această credinţă cum i-o puteţi da copilului!? Dvtră reduceţi tainele (Cununia) la bani ceea ce trădează o credinţă şubredă, căci nimic din lumea aceasta nu poate face o Cununie mai frumoasă decât o poate face un suflet curat care nădăjduieşte spre Dumnezeu. Tocmai de aceea la slujba cununiei se citeşte evanghelia cu nunta din Cana Galileii unde Iisus a prefăcut apa în cel mai gustos vin: oricâţi bani aţi cheltui nu o să puteţi cumpăra acel vin ptr. că nu se cumpără cu bani ci cu suflet smerit, curat.

Parcă Părintele a prevăzut că o să vă supăraţi şi cu toate acestea nu s-a putut şi prevenii supărarea dvstră :( , neîntemeiată...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 27 Iun 2012, 22:13

Daca veti citi mai bine am spus ca nu am nici timpul necesar sa organizez asa ceva, nu numai de bani. Nu puteti spune ca o nunta frumoasa si bine pusa la punct asa cum imi doresc (si nu cred ca ma poate condamna cineva ca imi doresc asa ceva) nu necesita o suma de bani destul de consistenta.
Şi ce are binecuvântarea Bisericii cu petrecerea? Iar oamenii care nu înţeleg asta, ar fi bine să se ţină departe de responsabilităţi de năşie.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde presviter » 03 Iul 2012, 14:52

ce are binecuvântarea Bisericii cu petrecerea?
Fără să intru în polemica anterioară, vreau să spun că aceste două lucruri se leagă între ele.
1. În limbajul comun, și nu de azi ci de veacuri, atît binecuvîntarea cît și petrecerea se numesc NUNTĂ.
2. Evanghelia de la Cununie ne spune că Iisus a venit la o petrecere și acolo a dat binecuvîtarea. Despre ritualul religios - că o fi fost acasă sau la sinagogă - Evanghelia nu zice nimic.
3. Tradiția petrecerii este atît de solidă la popoarele creștine că nu poți să zici : petrecerea nu contează. Eu nu am cunoscut miri care să se lipsească de petrecere decît dacă aveau peste 40 de ani sau erau la a II a Cununie.
4. Că petrecerile din zilele noastre sunt adeseori caracterizate de risipă, snobism și vulgaritate, este adevărat, dar asta este altă discuție.
5. Să nu uităm că, după cum spuneați odată, oamenii mai au și trupuri, nu numai suflete.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Iul 2012, 10:51

Evanghelia de la Cununie ne spune că Iisus a venit la o petrecere și acolo a dat binecuvîntarea.
Nu spune nimeni să nu se facă o petrecere. La urma urmei şi la sărbătorirea hramului bisericii se face o petrecere: oamenii beau un pahar cu vin, servesc o prăjitură, iar pe unde sunt condiţii se şi prânzeşte împreună sau altfel spus petrec timpul acelei zile speciale împreună. În fiecare duminică sau la fiecare masă în familie se face o petrecere, dacă vreţi. Însă, aceasta nu trebuie să condiţioneze grija pentru suflet: "Căutaţi mai întâi Împărăţia Cerurilor..." şi astfel să cădem în alte greşeli.

Şi eu sunt de părere că oamenii au fost creaţi ptr. a petrece împreună, însă la această petrecere cum spuneaţi trebuie să vină şi Iisus şi să de-a binecuvântarea Sa căci altfel ne lipsim singuri de esenţa noastră şi scopul vieţii: dobândirea Duhului Sfânt (Sf. Serafim de Sarov).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Apreutesei
Mesaje:1
Membru din:08 Oct 2012, 23:08
Confesiune:ortodox
Preocupări:Painter

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde Apreutesei » 08 Oct 2012, 23:19

Buna ziua..am si eu o intrebare ce ma macina de cateva zile,pregatind botezul baiatului meu mam lovit de o problema..nasii pe care i-am ales nu sunt cununati la biserica dar sunt casatoriti,ar fi asta o problema in fata biserici? ar putea ei sa-mi fie nasi la copil ? Multumesc anticipat!! Astept un raspuns..:)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 09 Oct 2012, 02:08

Buna ziua..am si eu o intrebare ce ma macina de cateva zile,pregatind botezul baiatului meu mam lovit de o problema..nasii pe care i-am ales nu sunt cununati la biserica dar sunt casatoriti,ar fi asta o problema in fata biserici? ar putea ei sa-mi fie nasi la copil ?
Cred că ar putea rămâne buni prieteni ai părinţilor copilului, dar ca să fie naşi de botez, adică mărturisitori şi garanţi ai credinţei şi a educaţiei creştineşti ai copilului, ar trebui să aibă o viaţă conform cu Evanghelia şi rânduielile Bisericeşti. Cununia este doar un minimum, care dacă e făcută doar formal, dar viaţa celor cununaţi nu este una creştinească, nu-i mare folos din ea. Dar dacă nici acest minimum nu este, se pune întrebarea care-i principiul după care au fost aleşi aceşti naşi? Ce ar putea ei să înveţe copilul şi ce exemplu îi oferă?


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron